Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Atak ransomware na KFC i Pizza Hut

fast-food

Atak ransomware na KFC i Pizza Hut

Każdy, kto miał ochotę na szybką przekąskę w Wielkiej Brytanii na początku tamtego tygodnia, mógł mieć wybór bardziej ograniczony niż zwykle.

Atak ransomware na KFC i Pizza Hut

Prawie 300 restauracji typu fast food, w tym oddziały KFC i Pizza Hut, zostało zmuszonych do zamknięcia po ataku ransomware na firmę macierzystą Yum! Brands

W oświadczeniu z dnia 18 stycznia 2023 r. Yum! potwierdził, że nienazwany ransomware wpłynął na część jego infrastruktury IT, a dane zostały wykradzione przez hakerów z jego serwerów.

Jednak chociaż dochodzenie w sprawie naruszenia bezpieczeństwa trwa, firma stwierdziła, że ​​nie widziała żadnych dowodów na to, że dane klientów zostały ujawnione.

„Firma aktywnie angażuje się w pełne przywracanie systemów, których dotyczy problem, co ma zostać w dużej mierze zakończone w najbliższych dniach. Chociaż dane zostały pobrane z sieci firmy i trwa dochodzenie, na tym etapie nie ma dowodów na to, że bazy danych klientów zostały skradziony.”

Z oświadczenia firmy macierzystej nie wynika jasno, ale możliwe, że brytyjskie oddziały KFC, Pizza Hut i Taco Bell zostały zamknięte na jeden dzień pod naciskiem Yum! jako środek zapobiegawczy, podczas gdy skala naruszenia była badana.

Yum! mówi, że po wykryciu ataku wdrożył „środki ograniczające, takie jak wyłączenie niektórych systemów i wdrożenie ulepszonej technologii monitorowania”, a dotknięte nim restauracje powróciły do ​​​​normalnej pracy.

Jak długo hakerzy mieli dostęp do systemu?

To, co nie zostało jeszcze upublicznione i może nawet nie być znane osobom prowadzącym dochodzenie w sprawie naruszenia, to to, jak długo hakerzy mogli mieć dostęp do infrastruktury IT firmy i jak mogli uzyskać dostęp do tego, co powinno być bezpieczne.

Yum! nie ujawnił również, czy otrzymał żądanie okupu od swoich napastników, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy byłby przygotowany do negocjacji ze swoimi szantażystami.

Na pierwszy rzut oka firma stojąca za takimi markami jak KFC i Pizza Hut mogłaby zrobić smaczną przekąskę dla złośliwych hakerów, którzy chcą ucztować na kolejnej ofierze ransomware. Yum! prowadzi 53 000 restauracji na całym świecie, zarabiając rocznie 1,3 miliarda dolarów zysku netto.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Zaawansowana ochrona w czasie rzeczywistym

Pełna ochrona informacji finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0