Australia ukarała Google grzywną 60 mln AUD
2022-08-19 2022-10-14 14:18Australia ukarała Google grzywną 60 mln AUD

Australia ukarała Google grzywną 60 mln AUD
Google otrzymało polecenie zapłaty 60 milionów dolarów australijskich za składanie mylących oświadczeń wobec australijskich konsumentów na temat gromadzenia i wykorzystywania ich danych na telefonach z Androidem.
Naruszenie australijskiego prawa
Stwierdzono, że firma Google naruszyła australijskie prawo konsumenckie w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2018 r., błędnie informując użytkowników Androida, że ustawienie „ Historia lokalizacji ” było jedynym ustawieniem konta Google, które miało wpływ na to, czy Google gromadzi, przechowuje i wykorzystuje dane umożliwiające identyfikację ich lokalizacji.
Jednak australijski organ nadzorczy odkrył, że inne ustawienie konta Google, zatytułowane „ Aktywność w Internecie i aplikacjach” , umożliwiłoby również internetowemu molochowi zbieranie, przechowywanie i wykorzystywanie danych o lokalizacji umożliwiających identyfikację osób po włączeniu. Warto zauważyć, że to ustawienie było domyślnie włączone.
Na podstawie dostępnych danych ACCC szacuje, że około 1,3 miliona kont Google w Australii prawdopodobnie wyświetliło ekran uznany przez Trybunał za naruszenie australijskiego prawa konsumenckiego.
„Firmy muszą być przejrzyste, jeśli chodzi o rodzaje gromadzonych danych oraz sposób ich gromadzenia i wykorzystywania, aby konsumenci mogli podejmować świadome decyzje dotyczące tego, komu udostępniają te dane” – powiedziała przewodnicząca ACCC Gina Cass-Gottlieb.
„To pierwszy wynik publicznego egzekwowania prawa wynikający z dochodzenia ACCC w sprawie platform cyfrowych” – dodał Cass-Gottlieb.
Sprawdź promocje na pakiety antywirusowe, które poprawią Twoje bezpieczeństwo.
Google otrzymało polecenie zapłaty
Google zaakceptował, że kroki zaradcze były w porządku i zareagował na niezgodne z prawem zachowanie do 10 grudnia 2018 r. Od tego czasu użytkownikom nie są już pokazywane wprowadzające w błąd ekrany.
Gigant internetowy uznał również, że kara obliczona na 60 mln AUD była słuszna i że żadna osobna kara dla jego australijskiej spółki zależnej, Google Australia Pty Ltd., nie była konieczna.
Trybunał zażądał również od Google przeglądu swoich zasad i wykazania wyraźnego zaangażowania w ich przestrzeganie, w tym poprzez szkolenie pracowników w zakresie australijskiego prawa konsumenckiego. Wreszcie, Google ma również obowiązek pokryć część kosztów ACCC związanych z tym działaniem.
Maksymalna kara za naruszenie
Postępowanie Google – a przynajmniej jego większość – miało miejsce przed podwyższeniem maksymalnej kary za naruszenie australijskiego prawa konsumenckiego. Maksymalna kwota z września 2018 r. to wyższa z 10 mln USD, trzykrotność wartości jakiejkolwiek korzyści uzyskanej z domniemanego zachowania lub, jeśli nie można ustalić wartości, 10% obrotu.
Dla porównania, europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych ( RODO ) mówi, że podmioty uznane za odpowiedzialne za takie zachowanie zostaną ukarane grzywną w wysokości do 10 milionów euro lub, w przypadku przedsiębiorstwa, do 2% całego globalnego obrotu z poprzedniego roku podatkowego, w zależności od tego, która wartość jest wyższa.
Za szczególnie poważne naruszenia RODO firmy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 20 milionów euro lub do 4% ich globalnych obrotów, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Najlepsza ochrona dla urządzeń mobilnych z certyfikowanym oprogramowaniem antywirusowym Bitdefender Mobile Security for Android oraz Bitdefender Mobile Security for IOS.
Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić
Przeczytaj również:
5 Komentarzy
Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Polecane produkty
Ostatnie komentarze
Ostatnie publikacje
Tagi
$abink@
2022-08-19 at 13:41Widziałam artykuł, że Francja też nakładła wysoką grzywnę na Google za naruszenie przepisów dotyczących zachowania konkurencyjności i niejasne zasady stosowane w Google Ads. Może w końcu coś się zmieni na lepsze
Kamil J.
2022-08-19 at 13:52Codziennie informacja się gromadzi i to jest w oczywiste. Tak naprawdę prawdziwe zagrożenie jest, kiedy nie wiemy jakie informacje i w jakim celu mogą je wykorzystać, dlatego warto też dbać o swoje dane sam korzystam z Bitdefender for IOS całkiem fajny antywirus.
Sebixoon
2022-08-19 at 14:41Nawet nie chcę sobie wyobrażać ile jest fake info w google xddd przecież oni by zbankrutowali jak by każdy tak pozywał. To jest dobry przykład że w internecie nie jest się bezkarnym 🙂 dlatego warto zainwestować w dobry antywirus.
AdrianO90
2022-08-22 at 15:12Mają trochę szczęścia, że zostali ukarani przed zmianą cennika kar xD, ale bądźmy szczerzy, dla nich 60 mln w te czy tamtą, Dolary, Złotówki czy Franki wszystko jedno xd Google ma tyle hajsu, że takie kary to by mogli płacić co 3 miesiące.
Czesław J.
2022-08-29 at 15:20Według mnie najlepszą karą byłoby aby te pieniądze zostały przeznaczone na cele charytatywne, pożytecznie i równie bolesne dla portfeli bogaczy.