Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Australia ukarała Google grzywną 60 mln AUD

Wyświetlona przeglądarka Google na tablecie

Australia ukarała Google grzywną 60 mln AUD

Google otrzymało polecenie zapłaty 60 milionów dolarów australijskich za składanie mylących oświadczeń wobec australijskich konsumentów na temat gromadzenia i wykorzystywania ich danych na telefonach z Androidem.

Naruszenie australijskiego prawa 

Stwierdzono, że firma Google naruszyła australijskie prawo konsumenckie w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2018 r., błędnie informując użytkowników Androida, że ustawienie „ Historia lokalizacji ” było jedynym ustawieniem konta Google, które miało wpływ na to, czy Google gromadzi, przechowuje i wykorzystuje dane umożliwiające identyfikację ich lokalizacji.

Jednak australijski organ nadzorczy odkrył, że inne ustawienie konta Google, zatytułowane „ Aktywność w Internecie i aplikacjach” , umożliwiłoby również internetowemu molochowi zbieranie, przechowywanie i wykorzystywanie danych o lokalizacji umożliwiających identyfikację osób po włączeniu. Warto zauważyć, że to ustawienie było domyślnie włączone.

Na podstawie dostępnych danych ACCC szacuje, że około 1,3 miliona kont Google w Australii prawdopodobnie wyświetliło ekran uznany przez Trybunał za naruszenie australijskiego prawa konsumenckiego.

„Firmy muszą być przejrzyste, jeśli chodzi o rodzaje gromadzonych danych oraz sposób ich gromadzenia i wykorzystywania, aby konsumenci mogli podejmować świadome decyzje dotyczące tego, komu udostępniają te dane” – powiedziała przewodnicząca ACCC Gina Cass-Gottlieb.

„To pierwszy wynik publicznego egzekwowania prawa wynikający z dochodzenia ACCC w sprawie platform cyfrowych” – dodał Cass-Gottlieb.

Sprawdź promocje na pakiety antywirusowe, które poprawią Twoje bezpieczeństwo.

Google otrzymało polecenie zapłaty

Google zaakceptował, że kroki zaradcze były w porządku i zareagował na niezgodne z prawem zachowanie do 10 grudnia 2018 r. Od tego czasu użytkownikom nie są już pokazywane wprowadzające w błąd ekrany.

Gigant internetowy uznał również, że kara obliczona na 60 mln AUD była słuszna i że żadna osobna kara dla jego australijskiej spółki zależnej, Google Australia Pty Ltd., nie była konieczna.

Trybunał zażądał również od Google przeglądu swoich zasad i wykazania wyraźnego zaangażowania w ich przestrzeganie, w tym poprzez szkolenie pracowników w zakresie australijskiego prawa konsumenckiego. Wreszcie, Google ma również obowiązek pokryć część kosztów ACCC związanych z tym działaniem.

Maksymalna kara za naruszenie 

Postępowanie Google – a przynajmniej jego większość – miało miejsce przed podwyższeniem maksymalnej kary za naruszenie australijskiego prawa konsumenckiego. Maksymalna kwota z września 2018 r. to wyższa z 10 mln USD, trzykrotność wartości jakiejkolwiek korzyści uzyskanej z domniemanego zachowania lub, jeśli nie można ustalić wartości, 10% obrotu.

Dla porównania, europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych ( RODO ) mówi, że podmioty uznane za odpowiedzialne za takie zachowanie zostaną ukarane grzywną w wysokości do 10 milionów euro lub, w przypadku przedsiębiorstwa, do 2% całego globalnego obrotu z poprzedniego roku podatkowego, w zależności od tego, która wartość jest wyższa.

Za szczególnie poważne naruszenia RODO firmy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 20 milionów euro lub do 4% ich globalnych obrotów, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Najlepsza ochrona dla urządzeń mobilnych z certyfikowanym oprogramowaniem antywirusowym  Bitdefender Mobile Security for Android oraz Bitdefender Mobile Security for IOS.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Zapewnij bezpieczeństwo na swoim urządzeniu

Wybierz kompleksowy pakiet zabezpieczeń

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0