Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo

Bankowość – jakie zabezpieczenia przy logowaniu do banku

Kobieta w wirtualnym świecie

Bankowość – jakie zabezpieczenia przy logowaniu do banku

Korzystanie z bankowości online jest szybkie, wygodne i łatwe. Chyba większość z nas nie chciałaby wracać do czasów, w których każdorazowy przelew wiązał się z koniecznością wypisywania formularzy i wycieczką do najbliższej placówki poczty. Musimy jednak zawsze pamiętać o tym, że korzystanie z bankowości online niesie za sobą ryzyko utraty środków. W tym artykule przedstawię kilka najważniejszych metod, które są niezbędne do tego, aby zachowywać bezpieczeństwo podczas bankowości online.

Phishing – zagrożenie ze strony niebezpiecznych maili

Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa Twojej bankowości są różnego rodzaju kampanie phishingowe i niebezpieczne wiadomości, które możesz otrzymać na swoją skrzynkę pocztową. Szczególnie niebezpieczne są te, które podszywają się pod banki i różne instytucje administracyjno-państwowe. Pamiętaj o tym, żeby nigdy nie odpisywać na takie maile, nie wysyłać swoich danych, szczególnie tych związanych z logowaniem do Twoich kont oraz nie wchodzić w linki, które zawierają takie wiadomości.

Jeśli otrzymasz maila, którego rzekomym nadawcą jest Twój bank, to pamiętaj o tym, że nigdy nie powinien on prosić Cię o jakiekolwiek dane. Cyberprzestępcy, którzy podszywają się pod firmy i instytucje potrafią niemal doskonale spreparować wszystkie elementy graficzne, logotypy, znaki wodne, a nawet całe strony internetowe. Dlatego, jeśli dana wiadomość wzbudza w Tobie jakiekolwiek podejrzenia, to najlepiej ją zignoruj, lub ewentualnie potwierdź jej treść bezpośrednio z pomocą techniczną banku, lub firmy, pod którą może podszywać się cyberprzestępca.

Lojalne strony internetowe

Kolejnym zagrożeniem phishingowym są spreparowane strony internetowe, które podszywają się pod oficjalne witryny bankowe. Często w ich adresie URL są pewne niewielkie błędy, które użytkownik Internetu może popełnić podczas wpisywania nazwy banku w przeglądarce. Dlatego, aby tego uniknąć, powinniśmy zawsze dokładnie przyjrzeć się adresowi strony, w której wpisujemy jakiekolwiek dane.

Najważniejsze jest to, aby sprawdzić, czy adres witryny zaczyna się od „https: //” i czy obok tej frazy znajduje się zielona kłódka. Jeśli brakuje jakiegokolwiek z tych elementów, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że strona, na której się znajdujesz, jest niebezpieczna i może wyłudzić Twoje dane. Dlatego zawsze, gdy korzystasz z internetowej bankowości, powinieneś dokładnie sprawdzić adres strony. Warto także dodawać bezpieczne, sprawdzone adresy do zakładki ulubione. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko związane z zagrożeniem ze strony phishingu.

Antywirus – Jakie zabezpieczenia przy logowaniu do banku

Bezpieczna bankowość internetowa jest możliwa tylko pod warunkiem korzystania ze skutecznego oprogramowania antywirusowego. Dzięki niemu możesz uniknąć najpopularniejszych cyberzagrożeń, czyli phishingu, kradzieży danych, złośliwego oprogramowania i oprogramowania szpiegującego. Skuteczny antywirus ochroni Twoje dane, pliki, internetową tożsamość oraz zasoby, które wykorzystujesz podczas wykonywania internetowych bankowości. Jednak w jaki sposób wybrać odpowiedni antywirus?

Przede wszystkim głównym kryterium podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania antywirusowego nie powinna być cena. Darmowe antywirusy zapewniają tylko podstawowy poziom ochrony i nie są odpowiednie do zabezpieczenia operacji bankowych. Z drugiej strony nie warto także popadać w histerię i inwestować w najwyższe standardy ochrony, które są skierowane do zabezpieczenia krytycznych zasobów wielkich korporacji. Najkorzystniejszym wyjściem jest poszukanie oprogramowania, które zapewnia specjalny moduł dedykowany bankowości online. Pakiety firmy Bitdefender, które mogą Państwo znaleźć w naszej ofercie, zawierają specjalną przeglądarkę internetową SafePay, która całkowicie niweluje większość cyberzagrożeń i znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa wykonywanych operacji bankowych.

Dokonuj płatności bankowych tylko na zaufanych urządzeniach

Pamiętaj o tym, że płatności bankowe online powinieneś dokonywać tylko i wyłącznie na zaufanych urządzeniach. Oczywiście Twój prywatny komputer lub telefon, który został zabezpieczony skutecznym antywirusem, najprawdopodobniej jest takim urządzeniem i możesz bezpiecznie z niego korzystać. Jednak powinieneś unikać sytuacji, w których prosisz znajomego o użyczenie telefonu do tego, aby zalogować się na swoim koncie bankowym lub w profilu zaufanym. W tej metodzie nie chodzi o to, aby zachowywać zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do swoich znajomych, lecz o to, że najczęściej nie wiemy, w jaki sposób inne osoby podchodzą do kwestii bezpieczeństwa w sieci i czy ich urządzenia nie są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Oczywiście za wszelką cenę powinniśmy unikać korzystania z bankowości online na komputerach w placówkach publicznych, takich jak szkoły, uczelnie czy biblioteki.

Zadbaj o bezpieczne łącze internetowe

Zabezpieczone i zaufane urządzenie nie zagwarantuje całkowitej ochrony bankowości online. Powinniśmy również zadbać o bezpieczne łącze internetowe. Jeśli korzystamy z domowej, prywatnej sieci Wi-Fi, to prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpieczeństwa z tej strony jest znikome. Jednak musimy pamiętać o tym, że publiczne hotspoty mogą być wykorzystywane w celu śledzenia aktywności korzystających z nich użytkowników sieci. Dlatego w przypadku, gdy musimy skorzystać z bankowości online poza domem, bezpieczniejszym wyjściem jest skorzystanie z transmisji danych naszego operatora Internetu, który mamy w telefonie.

Drugim bezpiecznym rozwiązaniem jest korzystanie z sieci VPN. Dzięki nim możemy pozostać anonimowi, nawet jeśli korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć rozwiązanie Bitdefender Premium VPN, które gwarantuje nielimitowany dostęp do sieci VPN do 15 urządzeń na jednej licencji.

Korzystaj z silnych haseł

Ostatnią zasadą bezpiecznego korzystania z bankowości online jest ustanawianie silnych, skomplikowanych haseł. Kluczowym elementem każdego silnego hasła jest to, że powinno być one unikatowe oraz zawierać w sobie małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Powinniśmy również unikać ustanawiania haseł banalnych, takich jak imiona dzieci, data urodzin czy nazw własnych miejsc, w których mieszkaliśmy. Aby nie musieć zapamiętywać wszystkich haseł i nie przechowywać ich gdzieś na dysku, warto wykorzystywać narzędzia wbudowane w większość programów antywirusowych, czyli menadżery haseł. Dzięki nim będziesz mógł stworzyć unikatowe i bardzo skomplikowane hasła, które będziesz mógł kopiować bezpośrednio z bezpiecznego miejsca.

Skuteczny antywirus Bitdefender

Bitdefender Total Security & Bitdefender Premium VPN
Bitdefender Mobile Security For Android

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0