Sprawdź promocje!
Podróże

Bezpieczeństwo podczas wakacji

Mężczyzna z laptopem nad basenem

Bezpieczeństwo podczas wakacji

Wakacje to moment na odpoczynek. Moment w którym wreszcie uwalniasz głowę od wszystkich obowiązków, ale łatwo jest wtedy zapomnieć o bezpieczeństwie – w cyberprzestrzeni czeka na Ciebie wiele niebezpieczeństw, których uniknięcie jest proste o ile będziesz się trzymał kilku wskazówek. Nie rezygnuj z bezpieczeństwa podczas wakacji i poznaj je dzięki temu artykułowi.

Kopie zapasowe

Ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy robią backupy i tych, którzy będą je robić. Jedyny ratunek przed utratą ważnych plików w przypadku kradzieży, awarii lub zgubienia telefonu to kopia zapasowa. Możesz wykorzystać do tego program antywirusowy z funkcją kopii zapasowych lub któryś ze specjalnych programów do backupu, np. Acronis True Image.

Dobry Antywirus

Podstawą ochrony każdego sprzętu jest dobry program antywirusowy – zwłasza na wakacjach. Najbardziej znane marki często są najbardziej sprawdzone i warto na nie postawić, np. Norton, Panda, ESET, Bitdefender, AVG lub McAfee. Sprawdź, czy ten który wybierzesz ma odpowiednie dla Ciebie opcje, które pomogą Ci podczas podrózy, np. ochronę bankowości czy funkcje antykradzieżowe.

Aktualizacja oprogramowania

Deweloperzy stale wypuszczają kolejne łatki do oprogramowania, które na bieżąco poprawiają bezpieczeństwo użytkowników. Nieaktualne oprogramowanie to większa ilość luk bezpieczeństwa, więc większe ryzyko skutecznego ataku hakerskiego. Przed wyjazdem zwróć uwagę na to, czy posiadasz najnowszą wersję przeglądarki, używanych programów, aplikacji i programy antywirusowego.

Zainstaluj VPN

Szyfrowanie danych w każdej sieci to podstawa podczas podróży. Uniemożliwi wtrącenie się osób trzecich w Twoją aktywność w internecie. Dodatkowo można pominąć niektóre zabezpieczenia geograficzne i cenzuralne – np. aby oglądać Netflixa za granicą.

Ważne dla bezpieczeństwa

Nie loguj się na swoje konta korzystając z publicznych sieci np. w restauracji lub korzystając z tamtejszych urządzeń. Najlepiej użyj w tym celu dodatkowo chronionej przeglądarki, którą dostaniesz w pakiecie wraz z programem antywirusowym z funkcją ochrony bankowości.

Urządzenia skimmerowe to kolejne niebezpieczeństwo – kopiują informacje o karcie kredytowej nawet bez jej dotykania. Najlepiej korzystaj z płatności telefonem lub kup portfel lub etui na karty RFID, które zapobiegają interakcji między mikroczipami RFID a czytnikami kart.

Nowe dla Ciebie miejsce to szczególnie narażenie się na działanie oszustów, którzy chcą Cię wykorzystać zważając na Twoją dobroć, zaufanie lub podzieloną uwagę. Bądź bezpieczny dzięki odpowiedniemu przygotowaniu bez względu na to, gdzie się udasz!

Bezpieczeństwo w podróży

Oferta Bitdefender

Oferta ESET

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0