Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Poradniki

Bitdefender i Malwarebytes – porównanie antywirusów

Bitdefender

Bitdefender i Malwarebytes – porównanie antywirusów

Obecnie praktycznie każdy użytkownik Internetu jest bezustannie narażony na ataki ze strony cyberzagrożeń, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że odpowiedni program antywirusowy jest niezbędny do codziennego funkcjonowania w sieci.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych antywirusów, dlatego w tym artykule przedstawimy porównanie produktów z klasy home&SOHO dwóch niezwykle popularnych firm dostarczających oprogramowanie antywirusowe, czyli firmy Bitdefender oraz Malwarebytes.

ladna-prowokacyjna-pani-promocje-bitdefender

Bitdefender – wszechstronna i uniwersalna ochrona

Bitdefender jest globalnym liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, chroniącym ponad 500 milionów systemów w ponad 150 krajach. Obsługuje systemy operacyjne Windows iOS, Android i macOS. Od 2001 roku Bitdefender Innovation dostarcza wielokrotnie nagradzane produkty pakiety antywirusowe, które są skierowane zarówno dla wielkich korporacji, jak i niewielkich biur oraz gospodarstw domowych.

Bitdefender charakteryzuje się nie tylko największą bazą wdrożeń, lecz także tym, że każde chronione urządzenie przez Bitdefender jest czujnikiem, co oznacza, iż siła całej sieci wzrasta z każdym nowym punktem końcowym. Im większa baza, tym szybsza reakcja na złośliwe oprogramowanie zero-day. Dzięki temu globalna sieć ochrony może odpowiadać w milisekundach na miliardy zapytań każdego dnia, wykorzystując modele refleksyjne i zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego do wyodrębnienia wzorców złośliwego oprogramowania, aby zapewnić obronę przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym. Ponadto scentralizowana infrastruktura bezpieczeństwa firmy Bitdefender stale skanuje Internet w celu wykrycia nowych zagrożeń i w razie wystąpienia incydentów dostarcza dane wywiadowcze do lokalnych specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Bitdefender jest obecnie jedną z największych i najpopularniejszych firm zajmujących się walką z cyberprzestępczością. Ich produkty są znane z tego, że zawsze zdobywają wysokie miejsca w testach przeprowadzanych przez niezależne instytuty badawcze, a także nie obciążają systemu i są łatwe w obsłudze.

Malwarebytes – narzędzie do zadań specjalnych

Malwarebytes to również narzędzie antywirusowe, które obsługuje systemy operacyjne Windows, macOS, Android i iOS. Po raz pierwszy zostało wydane w styczniu 2006 roku i od tego czasu charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu wirusów typu „rogues”.

Malwarebytes ma w portfolio kilka produktów w 36 różnych językach. Istnieją dwie główne linie produktów Malwarebytes: pierwsza jest darmowa i obsługuje komputery domowe, druga to wersja profesjonalna, która zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem, automatyczne skanowanie i automatyczne aktualizacje.

Funkcjonalność

Na początku tego porównania skupimy się na tym, jakie funkcje oferują poszczególne wersje antywirusów Bitdefender i Malwarebytes. W poniższej rozpisce uwzględnię tylko produkty z klasy home&SOHO oraz te, które obsługują ochronę systemu Windows.

Bitdefender

Bitdefender Antivirus Free – to najbardziej podstawowa ochrona przed złośliwym oprogramowaniem. Nie zawiera ona żadnych zaawansowanych funkcji związanych z bezpieczeństwem i dodatkowych narzędzi. Została jednak ograniczoną ochronę przed atakami phishingowymi i fałszywymi stronami internetowymi.

Bitdefender Antivirus Plus – oprócz pierwszorzędnych funkcji ochrony przed złośliwym oprogramowaniem zawiera również menedżera haseł i narzędzie do niszczenia plików. Pakiet został wyposażony także w dodatkową warstwę ochrony przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Musimy jednak pamiętać, że to nadal jedynie podstawowy pakiet ochrony antywirusowej.

Bitdefender Internet Security – zawiera wszystko, w co został wyposażony pakiet Antywirus Plus, a także dwukierunkową zaporę sieciową, filtr spamu e-mail i narzędzie do szyfrowania plików. Oprócz tego oferuje także kontrolę rodzicielską, przeglądarkę SafePay, a także ochronę kamery i mikrofonu.

Bitdefender Total Security – to najpopularniejszy antywirus firmy Bitdefender. Oprócz wszystkiego, co znajduje się w pakiecie Internet Security, otrzymasz również kilka funkcji optymalizacji wydajności, takich jak OneClick Optimizer, Disk Cleanup i Startup Optimizer, a także przydatne moduły antykradzieżowe. Pakiet Total Security jest dostępny w dwóch wersjach, na 5 i 10 licencji, dzięki którym możesz zabezpieczyć urządzenia z systemami Windows, macOS, iOS i Android.

Bitdefender Family Pack – ma dokładnie taką samą funkcjonalność jak pakiet Total Security, różni się tylko tym, że może być wykorzystywany tylko do celów domowych i chroni do 15 urządzeń.

Warto także zauważyć, że wszystkie płatne wersje Bitdefender umożliwiają dostęp do ograniczonej i limitowanej sieci VPN, dzięki której będziesz mógł bezpiecznie dokonywać płatności online, nawet podczas korzystania z publicznych sieci Wi-FI.

Malwarebytes

Malwarebytes Free – jest bezpłatnym modułem antymalware. Ta wersja oprogramowania jest bardzo ograniczona w działaniu i oferuje jedynie możliwość usuwania złośliwego oprogramowania, które już zainfekowało system. Dlatego zdecydowanie nie polecamy tego wyboru, ponieważ nie jest to narzędzie, które skutecznie zabezpieczy system przed obecnymi cyberzagrożeniami.

Malwarebytes Premium – oprócz zapewnienia ochrony w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami typu malware, zapewnia również bezpieczeństwo online, czyli ochronę przed złośliwymi stronami internetowymi oraz podstawową ochronę przed oprogramowaniem typu ransomware.

Powyższe przedstawienie funkcjonalności poszczególnych wersji antywirusów dobitnie wskazuje na to, że produkty Bitdefender są zdecydowanie bardziej uniwersalne i zostały wyposażone w więcej narzędzi niezbędnych do kompleksowej ochrony komputerów, tabletów i telefonów.

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem

W tej części porównania skupimy się na skuteczności w wykrywaniu i neutralizowaniu złośliwego oprogramowania. Do tego celu posłużymy się wynikami badań przeprowadzonych przez AV-Test, które jest niezależnym laboratorium, które regularnie sprawdzają skuteczność najpopularniejszych antywirusów.

Najnowszy test z sierpnia 2022 roku, który przeprowadził AV-Test, sprawdził skuteczność Bitdefender Internet Security na systemie Windows 11. Podczas testu antywirus wykrył 31407 rozpowszechnionych próbek malware i 306 próbek malware zero-day. W ciągu dwóch miesięcy zablokował 100% ataków, więc uzyskał doskonałą ocenę 6 na 6 w kategorii Ochrona. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tego testu, to załączam do nich link.

bitdefender

Malwarebytes wypadł podobnie jak Bitdefender. Wykrył 31407 próbek malware i 306 próbek malware typu dnia zerowego. Ważną kwestią do odnotowania jest to, że Malwarebytes zachęca użytkowników do korzystania z innych tradycyjnych produktów antywirusowych w tym samym czasie, ponieważ pomimo tego, że dobrze radzi sobie z zagrożeniami typu malware, to nie zapewnia żadnych dodatkowych funkcji.

Podsumowując, w przypadku skuteczności wykrywania złośliwego oprogramowania zdecydowanym liderem pozostaje Bitdefender. Malwarbytes specjalizuje się tylko w neutralizowaniu zagrożeń dnia zerowego, natomiast może nie radzić sobie z rozpowszechnionymi już wirusami, może nie radzić sobie z phishingiem i nie zabezpiecza płatności online.

Wydajność systemu

Aby móc bronić się przed zagrożeniami typu malware w czasie rzeczywistym, produkty zabezpieczające muszą stale działać w tle tak, jak inne programy komputerowe. Jeśli antywirus zajmuje dużo zasobów systemowych, możesz mieć do czynienia z problemami z wydajnością systemu lub ze spowolnieniem komputera. Dlatego w kolejnej części tego porównania skupimy się na tym, jak oba produkty wypadają w najnowszym niezależnym teście wydajności. W ocenie AV-Test z sierpnia 2022 roku Bitdefender zdobył 6 (na 6) w kategorii „Wydajność”, podczas gdy w tej samej ocenie Malwarebytes zdobył również 6 (na 6).

Dlatego w kategorii wydajność oba produkty są na podobnym poziomie i z pewnością nie będą negatywnie wpływać na wydajność pracy komputera.

Interfejs użytkownika

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć podczas porównania produktów antywirusowych firm Bitdefender i Malwarebytes to wygoda i czytelność interfejsu aplikacji. Pomimo że design jest sprawą czysto subiektywną, to musimy jednak pamiętać o tym, iż jest to bardzo istotny element każdego oprogramowania, ponieważ nie ma nic bardziej irytującego niż nieintuicyjny interfejs, przez który musimy poświęcać wiele godzin na żmudną wstępną konfigurację.

Bitdefender

Interfejs Bitdefendera jest intuicyjny i czytelny. Po lewej stronie znajduje się pionowe menu, które zawiera następujące pozycje: Ochrona, Prywatność, Narzędzia, Aktywność, Powiadomienia, Konto, Ustawienia i Wsparcie.

Po otwarciu interfejsu wejdziesz do okna Ochrona. Po lewej stronie zobaczysz stan ochrony oraz link umożliwiający uruchomienie szybkiego skanowania lub skanowania podatności. Znajdziesz również bloki diagramu stanu dla funkcji Bitdefender App Protection, File Protection i Web Protection. W oknie znajduje się również przełącznik dla przydatnej funkcji Bitdefender AUTOPILOT, dzięki której możesz samodzielnie podejmować najlepsze decyzje dotyczące bezpieczeństwa bez przeszkadzania Ci.

Malwarebytes

W głównym interfejsie Malwarebytes znajdują się 3 główne części, w tym Historia wykrywania, Skaner i Ochrona w czasie rzeczywistym. Kliknięcie na ikonę spowoduje wyświetlenie menu podręcznego, w którym można zmienić ustawienia, wyświetlić obszar kwarantanny lub wykonać skanowanie.

W tej kategorii trudno wskazać zwycięzcę, ponieważ wygląd interfejsu jest rzeczą czysto subiektywną, jednak musimy zaznaczyć, że zarówno aplikacja Bitdefendera, jak i ta Malwarebytes jest czytelna, intuicyjna i nie sprawia żadnych problemów w użytkowaniu.

Cena

Ceny produktów Bitdefendera i Malwarebytes się różnią, więc w kolejnej części porównania wymienimy aktualny koszt pakietów antywirusowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić, które rozwiązanie mieści się w Twoim budżecie i które bardziej się opłaca. (Ceny pozyskaliśmy ze stron oficjalnych dystrybutorów w naszym kraju i nie uwzględniamy okresowych promocji).

Bitdefender

Bitdefender Antivirus Free Edition: darmowa

Bitdefender Antivirus Plus: 109,47 zł 1 licencja 1 rok

Bitdefender Internet Security: 146,37 zł 1 licencja 1 rok

Bitdefender Total Security: 330,87 zł 5 licencji 1 rok

Bitdefender Family Pack: 318,57 zł 15 licencji 1 rok

Malwarebytes

Malwarebytes Free: Darmowa

Malwarebytes Premium: 138,96 zł 1 licencja 1 rok

Powyższe zestawienie cen wskazuję na znaczącą przewagę produktów firmy Bitdefender. W przypadku wyboru pakietów Family Pack i Total Security koszt w przeliczenie na 1 urządzenie jest najniższy i przy okazji produkt zapewnia najszczelniejszą ochronę przeciwko cyberzagrożeniom.

Podsumowanie

Bezapelacyjnym zwycięzcą naszego porównania zostają produkty Bitdefender. Głównymi czynnikami, które na to wpłynęły, jest to, że antywirusy Bitdefender są uniwersalne i oferują kompleksową, wielopoziomową ochronę dla użytkowników w sieci. Malwarebytes dobrze radzi sobie z neutralizacją zagrożeń typu zero-day, jednak może być niewystarczający w przypadku starszych wirusów, nie zapewnia dodatkowych zabezpieczeń dla płatności bankowych i nie zabezpiecza kamery internetowej i mikrofonu. Oprogramowanie Bitdefender zostało wyposażone w powyższe funkcje, a oprócz tego umożliwia dostęp do sieci VPN, kontrolę rodzicielską i menadżera haseł. Oprócz tego jego cena jest atrakcyjniejsza. Dlatego naszym zdaniem jest to zdecydowanie lepszy wybór.

Jeśli chciałbyś poznać więcej zalet stosowania oprogramowania Bitdefender i otrzymać niezobowiązującą ofertę, zapraszamy do kontaktu.

Skuteczne programy antywirusowe

Bitdefender Family Pack

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0