Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Co to jest ChatGPT – innowacyjne narzędzie i nowe cyberzagrożenie

Baner chatgpt

Co to jest ChatGPT – innowacyjne narzędzie i nowe cyberzagrożenie

ChatGPT – innowacyjne narzędzie i nowe cyberzagrożenie

Sztuczna inteligencja to w ostatnim czasie niezwykle popularny temat nie tylko w gronie specjalistów do spraw IT, lecz także wśród wielu internautów, którzy na co dzień nie pasjonują się nowinkami technicznymi.

Od niedawna ich szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się ChatGPT, czyli ogólnodostępna aplikacja typu OpenAI, która umożliwia „luźną rozmowę” ze sztuczną inteligencją oraz zlecanie jej różnych, na pozór prostych zadań.
Niestety zagrożenia, które niesie za sobą rozwój AI, nie kończą się na możliwości generowania wypracowań przez sprytnych uczniów i groźbie utraty pracy przez profesjonalnych grafików komputerowych, lecz sięgają znacznie dalej. Jeśli na aplikacje podobne do ChatGPT nie zostanie nałożona blokada, to mogą one przyczynić się do bardzo szybkiego wzrostu liczby cyberataków.

Dwie strony medalu rozwoju AI

Rozwój technologii niesie za sobą zarówno wiele dobrodziejstw, jak i niebezpieczeństw i wyzwań. Ciągłe udoskonalanie sztucznej inteligencji najprawdopodobniej pozwoli zautomatyzować wiele procesów i przyśpieszyć rozwój naszej cywilizacji. Niestety dzięki ogólnemu dostępowi do aplikacji, które korzystają z technologii uczenia maszynowego, cyberprzestępcy mogą przyśpieszyć proces tworzenia złośliwego oprogramowania oraz kampanii phsihingowych.

Zobacz też – jak działają ataki hakerskie SIM Swapping

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Bitdefender zauważają, że aplikacje pokroju ChatGPT mają możliwości, o których jeszcze nie wiemy. Hakerzy już zaczęli sprawdzać, czy mogą wykorzystać AI do celów przestępczych i – biorąc pod uwagę komentarze na ich zamkniętych forach – jest to jak najbardziej możliwe. Na szczęście narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji są jeszcze stosunkowo prymitywne i generują wiele błędów. W zasadzie ich jedyne zastosowania to zaawansowany translator i szybka wyszukiwarka, ponieważ treści, które tworzą, są niskiej jakości, a także zawierają wiele błędów. Jednak z biegiem czasu i rozwojem tej technologii cyberprzestępcy na pewno znajdą wiele jej zastosowań pomocnych w ich „pracy”.

Nowe zagrożenie – hakerzy amatorzy

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa alarmują, że aplikacje oparte na technologii AI mogą nie tylko w bardzo krótkim czasie tworzyć złośliwe aplikacje oparte na (przynajmniej obecnie) prostym kodzie, lecz także generować kod źródłowy sfałszowanych stron internetowych oraz treść kampanii phishingowych.
Dzięki popularności aplikacji podobnych do ChatGPT może nastąpić nagły wzrost liczby cyberprzestępstw popełnianych przez „amatorów”.

Do tej pory tworzenie złośliwego oprogramowania i przeprowadzanie szeroko zakrojonych ataków w Internecie było najczęściej zarezerwowane dla specjalistycznych grup hakerskich, które charakteryzowały się tym, że w ich skład wchodziło wielu specjalistów z zakresu informatyki i inżynierii socjotechnicznej. Aplikacje oparte o AI mogą w przyszłości spowodować egalitaryzację środowiska cyberprzestępczego, ponieważ mając do dyspozycji tak potężne narzędzia, haker amator nie będzie musiał uczyć się trudnego i żmudnego „zawodu”.

Sztuczna inteligencja może zostać użyta także do rozwoju wątpliwych etycznie kampanii propagandowych przeprowadzanych przez niektóre z państw. Firmy specjalizujące się w sianiu dezinformacji do tej pory musiały zrzeszać w swych szeregach wielu językoznawców, psychologów i innych specjalistów z zakresu nauk humanistycznych, przygotowując wysokiej treści materiały propagandowe, w które mogliby uwierzyć mieszkańcy innych krajów. Dzięki potencjalnym możliwościom AI cały proces może zostać znacząco uproszczony. Wysokiej jakości fałszywe informacje będą generowane w ciągu kilku sekund. Co więcej ich powszechność w sieci może z czasem sprawić, że AI (dzięki skanowaniu sieci i uczeniu maszynowemu) sama zacznie „wierzyć” w nieprawdziwe treści, które tworzy i powielać je podczas „rozmów” z innymi użytkownikami.

Poznaj produkty z oferty najlepszych antywirusów

Ochrona dla biura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0