BLACK FRIDAY
Sprawdź promocje!

Co to jest cracking

Co to jest cracking

Dlaczego ktoś chciałby mnie crackować?

Najczęstszą przyczyną podejmowania przez złoczyńców crackingu jest zwyczajnie korzyść finansowa. Natomiast mogą oni również walczyć w imię jakiejś idei, chcieć Tobie zaszkodzić z czystej złośliwości lub jest to dla nich zwyczajnie wyzwanie, któremu chcą podołać. Ze względu na różne motywy crackerów, ciężko jest określić kto może podejmować tego typu działania. W przeciwieństwie do hakerstwa, crackowanie ogranicza się do niewielkiej ilości sztuczek w celu włamania się do systemu, a nie wykorzystując jego słabe punkty.

Po czym mogę rozpoznać cracking?

Wszystko zależy od tego co cracker objął za cel. Korzystając z publicznej sieci Wi-Fi na lotnisku czy kawiarni, nie masz nawet pojęcia, że ktoś złamał jej zabezpieczenia i właśnie w tej chwili uzyskuje wgląd do Twojego urządzenia, wyłapując np. dane do logowania w banku, czy inne cenne oraz prywatne informacje. Czasami się zdarza, że jednak widzimy kiedy dany komputer został scrakowany. Możesz zauważyć to chociażby w przypadku gdy urządzenie zaczyna się zachowywać w niecodzienny sposób. Twoje pliki zmieniają same nazwę lub zostają usunięte. Zaczynasz wysyłać wiadomości do znajomych o dziwnych treściach lub z podejrzanymi linkami.

W jaki sposób mogę się chronić przed crackingiem?

Niestety tak długo jak ludzie będą chcieli popełniać przestępstwa, tak cracking będzie również istniał. Na szczęście możesz zadbać o to, aby Twój system pozostał bezpieczny. W celu ochrony Swoich haseł możesz korzystać z menadżera haseł. Dobór dobrego programu antywirusowego jest wyśmienitą decyzją. Nie tylko usunie on zagrożenia z Twojego urządzenia, ale również Ciebie przed nimi ochroni. Dodatkowo pomoże Tobie świadomość, by nie otwierać żadnych załącznikach z otrzymanych podejrzanych e-maili. Samemu również nikomu nie udostępniaj za pomocą wiadomości, Swoich danych do logowania, czy szczegółów dotyczących kart kredytowych. Staraj się również unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

0