Sprawdź promocje!

Co to jest cracking

Co to jest cracking

Dlaczego ktoś chciałby mnie crackować?

Najczęstszą przyczyną podejmowania przez złoczyńców crackingu jest zwyczajnie korzyść finansowa. Natomiast mogą oni również walczyć w imię jakiejś idei, chcieć Tobie zaszkodzić z czystej złośliwości lub jest to dla nich zwyczajnie wyzwanie, któremu chcą podołać. Ze względu na różne motywy crackerów, ciężko jest określić kto może podejmować tego typu działania. W przeciwieństwie do hakerstwa, crackowanie ogranicza się do niewielkiej ilości sztuczek w celu włamania się do systemu, a nie wykorzystując jego słabe punkty.

Po czym mogę rozpoznać cracking?

Wszystko zależy od tego co cracker objął za cel. Korzystając z publicznej sieci Wi-Fi na lotnisku czy kawiarni, nie masz nawet pojęcia, że ktoś złamał jej zabezpieczenia i właśnie w tej chwili uzyskuje wgląd do Twojego urządzenia, wyłapując np. dane do logowania w banku, czy inne cenne oraz prywatne informacje. Czasami się zdarza, że jednak widzimy kiedy dany komputer został scrakowany. Możesz zauważyć to chociażby w przypadku gdy urządzenie zaczyna się zachowywać w niecodzienny sposób. Twoje pliki zmieniają same nazwę lub zostają usunięte. Zaczynasz wysyłać wiadomości do znajomych o dziwnych treściach lub z podejrzanymi linkami.

W jaki sposób mogę się chronić przed crackingiem?

Niestety tak długo jak ludzie będą chcieli popełniać przestępstwa, tak cracking będzie również istniał. Na szczęście możesz zadbać o to, aby Twój system pozostał bezpieczny. W celu ochrony Swoich haseł możesz korzystać z menadżera haseł. Dobór dobrego programu antywirusowego jest wyśmienitą decyzją. Nie tylko usunie on zagrożenia z Twojego urządzenia, ale również Ciebie przed nimi ochroni. Dodatkowo pomoże Tobie świadomość, by nie otwierać żadnych załącznikach z otrzymanych podejrzanych e-maili. Samemu również nikomu nie udostępniaj za pomocą wiadomości, Swoich danych do logowania, czy szczegółów dotyczących kart kredytowych. Staraj się również unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

0