Sprawdź promocje!

Co to jest DDoS

Co to jest DDoS

Dlaczego ktoś mógłby chcieć przeprowadzić atak DDoS?

Atak DDos kierowane są głównie przeciwko znanym internetowym serwerom, np. instytucji rządowych, banków czy chociażby portali społecznościowych. Głównym motywatorem dla hakerów jest oczywiście możliwość zarobku, czasami chęć zemsty lub zwyczajnie potrzeba zaszkodzenia komuś. Załóżmy jednak, że masz zwyczajną firmę i zaczyna ona dobrze się rozwijać, zaczynając być konkurencją dla innych. Taki atak DDoS przeprowadzony w tej chwili na Ciebie, może spowodować utratę zaufania Twoich klientów, to natomiast powoduje pogorszenie się reputacji danej firmy i spadek zarobków.

Po czym mogę rozpoznać atak DDoS?

Skutki ataku DDoS można bardzo łatwo rozpoznać, natomiast znacznie trudniej jest im już zapobiec. Jeśli jako administrator zauważysz, że Twoja sieć jest zalewana ogromnym i nieprzerwanym ruchem wejść i wyjść, który potrafi trwać nawet miesiącami, sprawiając, że użytkownik nie może wejść na Twoją stronę, to najprawdopodobniej masz właśnie do czynienia z atakiem DDoS. Trudniej jest ze strony użytkownika poznać czy jest on częścią przeprowadzanego ataku. Jeśli Twoje urządzenie zaczyna nagle wolniej pracować, będą się wyświetlały jakieś komunikaty o błędach, a nawet sam z siebie się wyłącz, może to oznaczać, że Twój komputer jest używany właśnie jako jeden z tysięcy, do przeprowadzenia ataku DDoS.

Jak mogę zapobiec atakowi DDoS i jak się przed nim ochronię?

Jeśli jesteś administratorem strony, to masz dostęp do informacji, które mogą wskazać na przeprowadzany atak DDoS. Jako zwykły użytkownik natomiast nie możesz nic zrobić, jeśli Twoja ulubiona strona stanie się ofiarą hakerów. Jednak samemu, warto byś się zabezpieczył i nie pozwolił na to, aby Twój komputer był używany przez złoczyńców. Najprostszym i skuteczniejszym byłoby dla Ciebie zainstalowanie zaawansowanego antywirusa solidnej marki, takiej jak np. Bitdefender czy ESET. Wykryje on i usunie złośliwe oprogramowanie z Twojego komputera, nie pozwalając już więcej na spadki wydajności i wykorzystywanie urządzenia do ataków DDoS. Oczywiście z pewnością pomoże, gdy nie będziesz pobierać nieznanych oprogramowań i wyczulisz się na dziwne zachowania podczas użytkowania Swojego komputera.

0