Sprawdź promocje!

Co to jest keylogger

Co to jest keylogger

Skąd bierze się keylogger?

Jest to rodzaj oprogramowania które jest instalowane na komputerze użytkownika bez jego wiedzy. Keylogger najczęściej jest rozpowszechniany dzięki socjotechnice, dodanie go do innego oprogramowania, umieszczenie go na stronach które służą do udostępniania plików. To zagrożenie jest też dodawane do załącznika w e-mailach.

Jak wykryć keylogger?

Jest to trudne zadanie. Keyloggery są zaprojektowane tak, aby nie były widoczne. Mimo to istnieją symptomy, na które należy zwrócić uwagę. Keyloggery mogą spowolnić przeglądarkę, zaburzyć działanie myszy i klawiatury. Kombinacje klawiszy mogą nie działać poprawnie. Keylogger ma też znak ostrzegawczy, którym jest niepoprawne ładowanie się stron internetowych lub grafik zamieszczonych na nich.

Jak usunąć to oprogramowanie

Możliwe jest ręczne przeszukanie urządzenia w poszukiwaniu keyloggera, ale jest to bardzo czasochłonne i nieefektywne. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego zagrożenia  to skorzystanie ze skutecznego oprogramowania antywirusowego, które przeskanuje system pod kątem zagrożeń i usunie je.

Jak zapobiegać takim zagrożeniom

Nie ufaj nieznanym źródłom, a szczególnie plikom pobranym z nich
Korzystaj z wirtualnej klawiatury, np. do wprowadzania danych kart kredytowych
Przełącz się na alternatywny układ klawiatury, który przeszkodzi keyloggerowi w poprawnym odczytywaniu Twoich wprowadzanych danych.

Zabezpiecz się przed zagrożeniami typu keylogging

Dobrym pomysłem jest ochrona danych przez weryfikację dwuetapową oraz korzystanie z menedżera haseł. Złośliwe oprogramowanie nie odczyta automatycznie wprowadzonych przez Ciebie danych bez naciskania klawiszy. Korzystanie ze skutecznego oprogramowania antywirusowego jakim jest Bitdefender poprawi Twoje bezpieczeństwo przed zagrożeniem tego typu.

0