Sprawdź promocje!

Co to jest XSS

Co to jest XSS

Jak wygląda atak XSS?

Dane w przeglądarkach są cały czas przechowywane przez strony internetowe. Ataki XSS to moment, w którym niezaufane źródło wysyła użytkownikowi szkodliwą treść, wykorzystując przy tym luki w zabezpieczeniach. Skrypt ten trafia do przeglądarki i próbuje wykraść prywatne dane użytkownika lub zaszkodzić jego komputerowi. Może się to zdarzyć podczas szukania czegoś online. Strona wyśle do przeglądarki w postaci wyników wyszukiwania informacje, które będą zawierały szkodliwe oprogramowanie. Atak XSS to najczęstsza luka w dzisiejszym oprogramowaniu, ponieważ niemal każda strona wymaga przechowywania danych w przeglądarce.

Jak poznać atak XSS?

Przeglądarka nie wystarczy by rozpoznać podejrzane skrypty i automatycznie uruchamia wszystko, co otrzymuje. Dzięki temu złośliwe oprogramowanie otrzymuje dostęp do wszystkich prywatnych informacji przechowywanych w przeglądarce lub zapisanych na stronie internetowej. To oznacza, że ataku XSS nie da się wykryć.

Jak usunąć luki umożliwiające ten atak ?

Odpowiedzialni za to są właściciele stron, ponieważ to tam znajduje się potencjalny złośliwy kod który infekuje urządzenia nieświadomych użytkowników. Unikanie podejrzanych stron nie pomoże, ponieważ problem ten dotyczy nawet tych zaufanych. Jedynym skutecznym sposobem jest korzystanie z odpowiedniego narzędzia.

Jak zapobiegać atakom XSS

Konieczna jest instalacja odpowiedniego programu antywirusowego
Należy włączyć funkcję automatycznej aktualizacji oprogramowania
Należy pobrać program skanujący, który będzie szukał luk na stronie internetowej

Zabezpiecz się przed tym atakiem

Aby zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem nie wystarczy unikać podejrzanych stron. Aby ochronić swój komputer przed uszkodzeniem i utratą danych konieczne jest korzystanie z najlepszego programu antywirusowego będącego w stanie wykrywać i blokować to zagrożenie, jakim jest na przykład Bitdefender.

0