Sprawdź promocje!

Co to są cyberprzestępstwa

Co to są cyberprzestępstwa

Skąd tak właściwie wzięły się cyberprzestępstwa?

W wirtualnym świecie można również napotkać kryminalistów, ludzi parających się sieciową przestępczością, nazywamy cyberprzestępcami. Aby się nim stać, wystarczy posiadać zdolności techniczne, które wykorzystujemy do niecnych zamiarów. Cyberprzestępcy stosując różne umiejętności, są w stanie uzyskać dostęp do Twoich kont bankowych, mogą również Cię szantażować, nękać czy zastraszać, a nawet ukraść tożsamość. Zajmują się także rozsyłaniem wirusów, które potrafią nawet zniszczyć Twoje pliki, a to wszystko jest jedynie drobną cząsteczką możliwości czynienia przez nich zła.

Po czym mogę poznać, że to cyberprzestępstwo?

Wiele zależy od sytuacji. Samo posiadanie, wirusa, poprzez wejście w zły link w sieci czy za pośrednictwem maila, czy rozsyłanie ich będąc nieświadomym lub niekontrolowanie, ze względu na ich naturę, nie sprawi, że jesteś cyberprzestępcą. Wszystko co narusza wolną wolę użytkownika w sieci oraz na urządzaniach i manipuluje jego danymi bez jego zgody czy wiedzy, jest cyberprzestępstwem, a jeśli robisz to świadomie i celowo, stajesz się cyberprzestępcą.

W jaki sposób mogę powstrzymać cyberprzestępstwo?

Istnieją komercyjne firmy, które zajmują się bezpośrednio walką z cyberprzestępczością, a także krajowe instytucje. Jest to również jedno z wielu zadań policji. Jednak nawet Ty możesz mieć Swój w tym wkład. Posiadając skuteczny program antywirusowy i usuwając wirusy ze Swojego urządzenia, uniemożliwiasz im rozprzestrzenianie się. W ten sposób dbasz o Swe bezpieczeństwo, jednocześnie aktywnie biorąc udział w walce z cyberprzestępczością. Pamiętaj, aby nie pobierać plików z nieznanych źródeł oraz widząc podejrzanego e-maila, nie klikaj w żadne linki. Zachowaj hasła i wszelkie dane osobowe tylko dla Siebie i bądź bardzo ostrożny podczas ich udostępniania. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczyć się za pomocą skutecznego rozwiązania antywirusowego, np. marki Bitdefender.

0