Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Co zrobić gdy dojdzie do włamania na konto w social mediach

Włamanie na konto

Co zrobić gdy dojdzie do włamania na konto w social mediach

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez korzystania z social mediów, ponieważ to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, podtrzymywanie znajomości, a także poznawanie nowych przyjaciół. Musimy jednak zawsze pamiętać o tym, że na swoich profilach gromadzimy bardzo wiele danych osobistych, które mogą paść łupem cyberprzestępców. Dlatego w poniższym artykule przedstawię zagrożenia wypływające z korzystania z mediów społecznościowych oraz to, w jaki sposób się od nich ustrzec i co zrobić, gdy dojdzie do włamania na konto.

Jak sprawdzić włamanie na konto?

Zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych dotyczą praktycznie wszystkich ich użytkowników niezależnie od tego, czy mają prywatne lub hobbistyczne konta, czy prowadzą firmowe profile.

Zdecydowanie najniebezpieczniejszą sytuacją, która może nas spotkać to kradzież konta, ponieważ dzięki temu przestępca może uzyskać dostęp do naszych danych osobistych, bazy znajomych, a w niektórych przypadkach także może pozyskać hasła do skrzynek pocztowych oraz konta bankowego.

Innym powszechnym zagrożeniem jest phishing. Chyba każdy z nas spotkał się na naszym profilu z informacją, że wygraliśmy iPhone’a i aby go odebrać musimy podać swoje dane osobowe lub linkami z szokującymi treściami, które zostały opublikowane przez naszych znajomych. Takie strony praktycznie zawsze są narzędziami przestępców, dzięki którym mogą oni pozyskać dostęp do naszego konta. Dlatego powinniśmy je ignorować lub blokować. Warto także zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju oszustów, którzy wysyłają do nas wiadomości prywatne z linkami do stron internetowych. Jeśli nie znamy danej osoby, to bezpieczniejszym wyjściem jest zignorowanie takiego rozmówcy.

Cyberzagrożenia w social mediach

Szczególnie narażeni na cyberniebezpieczeństwa w social mediach są właściciele profili firmowych, ponieważ często stają się one celem ataków. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, właściciel może otrzymać propozycję okupu i jeśli nie uiści stosownej opłaty, profil jego firmy może zostać sprzedany. W takim wypadku prawowity właściciel oczywiście będzie interweniował w administracji danego serwisu i otrzyma dostęp do swojego konta. Jednak nowy nabywca, który chciał skorzystać z okazji i kupić profil, który ma wiele laików lub followersów, ostatecznie zostanie oszukany i nie otrzyma rekompensaty. 

Musimy pamiętać także o tym, że firma, która utraciła konto, jest narażona na wyjątkowo bolesne straty marketingowe. Cyberprzestępca może zacząć publikować nieprzyzwoite treści lub wysyłać podejrzane wiadomości klientom danej firmy, co może mieć bezpośredni wpływ na utratę zaufania do danej marki.

Co zrobić, gdy dojdzie do włamania?

Najważniejszym elementem skutecznej ochrony przed kradzieżą profilu na social mediach jest zachowanie czujności. Jeśli otrzymamy jakiekolwiek niepokojące sygnały od znajomych dotyczące naszej aktywności w mediach społecznościowych lub wiadomości z informacją o próbach logowania z innych urządzeń, powinniśmy niezwłocznie podjąć działania, które zapobiegną kradzieży naszego konta.

W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie sprawdzić ustawienia naszego profilu. Zwróćmy uwagę na to, czy nie został dodany jakiś nowy numer telefonu lub adres e-mail, który może posłużyć przestępcy do zmiany naszego hasła.

W przypadku profilów firmowych konieczne jest także odpięcie od konta wszystkich wrażliwych danych, takich jak karta kredytowa czy dostępy dla pracowników firmy.

Jeśli nie możesz dostać się na swoje konto, pomimo tego, że wpisujesz poprawne dane logowania, to najprawdopodobniej zostało ono skradzione. W takiej sytuacji niezwłocznie zwróć się do administratora danej witryny. Po skrupulatnej weryfikacji najprawdopodobniej otrzymasz dostęp do swojego profilu.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed włamaniem na social media?

Kluczowym elementem skutecznej strategii zabezpieczenia swojego konta przed włamaniem jest ustanowienie silnego, unikatowego hasła. Musimy pamiętać o tym, aby do logowania na koncie nie używać takiego samego hasła, jak do skrzynki pocztowej. Ponieważ, jeśli zostanie ono złamane przez hakera, to będzie miał on dostęp do praktycznie wszystkich platform, z których korzystamy. Silne hasło powinno zawierać wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne. 

Pamiętajmy także o tym, aby nie ustanawiać haseł banalnie prostych lub imion dzieci, ważnych dat w naszym życiu lub nazw miejscowości. Do założenia mocnych haseł bardzo przydatnym narzędziem jest menadżer haseł, który znajduje się w większości produktów Bitdefender

Narzędzie to pozwoli Ci przechowywać wszystkie Twoje hasła w jednym bezpiecznym miejscu. Dzięki temu nie będziesz musiał zapamiętywać dziesiątek unikatowych haseł.

Zabezpieczenie przed kradzieżą tożsamości 

Warto także zabezpieczyć się przed zagrożeniami ze strony phishingu. W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć rozwiązania antywirusowe firmy Bitdefender, które zawierają specjalne moduły antyphishingowe. Dzięki skutecznej ochronie antywirusowej zdecydowana większość niebezpiecznych stron i linków zostanie automatycznie zablokowana.

Więc ryzyko kradzieży Twoich danych osobowych znacząco się zmniejszy. Oprócz tego warto pamiętać o tym, aby nie używać mediów społecznościowych do logowania się na innych aplikacjach, szczególnie tych pobranych ze sklepu Google Play, a także o tym, by wykorzystywać opcję logowania dwuskładnikowego. Dzięki temu, w razie próby włamania się na Twoje konto, otrzymasz taką informację na swój telefon.

Już wiesz co zrobić, gdy dojdzie włamania na konto. Zapewnij sobie ochronę przed kradzieżą tożsamości, wyciekiem danych i  złośliwym oprogramowaniem. Bądź spokojny z oprogramowaniem antywirusowym Bitdefender.

Zabezpieczenie przed  włamaniem – Bitdefender

Bitdefender Internet Security
Bitdefender Total Security

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0