Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Poradniki

Czym jest szyfrowanie danych?

szyfrowanie

Czym jest szyfrowanie danych?

Chociaż terminy takie jak „szyfrowanie danych” i „protokoły bezpieczeństwa” mogą być nieco trudne do zrozumienia, są one niezbędne do zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Dlatego w tym artykule przedstawimy, czym jest szyfrowanie danych i dlaczego odgrywa ono tak ważną rolę w naszym cyfrowym życiu.

Czym jest szyfrowanie danych?

Szyfrowanie danych to proces używania klucza prywatnego do konwertowania danych do formatu nieczytelnego, czyli takiego, który nie może być odczytany przez nikogo, z wyjątkiem właściciela tego klucza.

Ponieważ szyfrowanie uniemożliwia nieautoryzowanym stronom przeglądanie danych, jest to jedna z podstawowych warstw technologicznych, które chronią miliony ludzi na całym świecie.

Podstawą bezpieczeństwa danych są trzy zasady:

  • Poufność gwarantuje, że tylko upoważnieni użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do danych lub je modyfikować;
  • Integralność zapewnia, że ​​dane są utrzymywane we właściwym stanie, aby nikt i nie mógł ich zmodyfikować przez przypadek lub w złych intencjach;
  • Dostępność zapewnia upoważnionym użytkownikom dostęp do danych zawsze wtedy, gdy tego potrzebują.

Szyfrowanie danych jest bardzo skuteczne z dwóch powodów:

Po pierwsze dlatego, że obejmuje dwie z trzech z tych zasad, zapewniając zarówno poufność informacji, jak i zachowanie ich integralności. Na przykład, ponieważ klucze kryptograficzne potwierdzają, że jesteś tym, za kogo się podajesz, dają ci prawo do przeglądania danych i uczestniczenia w konwersacjach chronionych przez szyfrowanie.

Po drugie, szyfrowanie jest skuteczną metodą zwiększania i zachowania bezpieczeństwa w Internecie, ponieważ obecne systemy komputerowe nie mają wystarczającej mocy obliczeniowej, aby je złamać.

Kodowanie danych a szyfrowanie danych

Chociaż to dość częsty błąd, to musimy pamiętać, że kodowanie danych to nie to samo, co szyfrowanie danych.

Kodowanie wykorzystuje określony kod (litery, symbole i cyfry) do konwersji danych do formatu, który może być używany przez inny typ systemu. Pomyśl na przykład, jak możesz przechowywać i uzyskiwać dostęp do muzyki na swoim komputerze, odtwarzaczu mp3, płycie CD lub płycie winylowej.

W technologii kodowanie utrzymuje użyteczność danych, ponieważ dekodowanie polega na użyciu tego samego kodu, który był użyty na początku, aby odwrócić proces. Standardy kodowania są publiczne, więc każdy może ich użyć do odszyfrowania danych.

To sprawia, że ​​kodowanie bardzo różni się od szyfrowania. Celem szyfrowania jest zachowanie danych w tajemnicy przed innymi, z wyjątkiem zamierzonego odbiorcy. W tym kontekście tylko określone osoby mogą odszyfrować dane.

Jak naprawdę działa szyfrowanie danych?

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób szyfrowanie danych powstrzymuje szpiegów i hakerów przed przechwyceniem i dostępem do informacji, gdy są one najbardziej narażone, czyli podczas ich transferu.

Zanim przejdziemy do szczegółów, ustalmy kilka definicji dla jasności. Teraz gdy już wiesz, czym jest szyfrowanie, oto kilka bardziej przydatnych terminów:

  • Kryptografia – badanie i praktyka metod zabezpieczania komunikacji, aby chronić ją przed złośliwą ingerencją osób trzecich.
  • Zwykły tekst — oryginalny, niezaszyfrowany stan, w jakim znajdują się informacje.
  • Zaszyfrowany tekst – zaszyfrowana informacja.
  • Klucz szyfrujący — część informacji (losowy ciąg cyfr, liter i symboli), której algorytm kryptograficzny używa do szyfrowania i odszyfrowywania danych. Najsilniejsze klucze szyfrujące są unikalne, nieprzewidywalne tak długo, jak pozwala na to obecna technologia.
  • Algorytm szyfrowania – metoda wykorzystująca klucz szyfrowania do przekształcania zwykłego tekstu w tekst zaszyfrowany, dzięki czemu wydaje się losowy dla nieautoryzowanych użytkowników, ale możliwy do odczytania dla zamierzonego odbiorcy. Użycie klucza deszyfrującego sprawia, że ​​zaszyfrowane dane są ponownie czytelne.

Jednak dlaczego szyfrowanie danych jest konieczne?

Ponieważ dokonujemy transakcji z dużą ilością poufnych danych za pośrednictwem systemów komputerowych i przesyłamy je przez Internet. Szyfrowanie ma kluczowe znaczenie dla ich ochrony. Bez tego każdy, kto ma niezbędne zasoby i wiedzę, mógłby:

  • Zidentyfikować i ukraść wszystkie hasła, w tym do bankowości internetowej, ubezpieczenia zdrowotnego i innych kont.
  • Uzyskać dostęp i przechwytywać numer SSN, dane kart kredytowych, rejestry podatkowe, dokumentację medyczną oraz szereg innych danych, które osoba atakująca może wykorzystać przeciwko Tobie w celu kradzieży tożsamości cyfrowej i innych rodzajów oszustw.
  • Precyzyjnie określać lokalizację w czasie rzeczywistym i śledzić każdy Twój ruch — nie tylko w świecie online, ale także w świecie fizycznym.
  • Czytać i śledzić wszystkie Twoje rozmowy (od e-maili po wiadomości, które wymieniasz na platformach społecznościowych) i zmieniać ich zawartość, umieszczając na przykład linki prowadzące do zainfekowanych stron internetowych.

Dobrą wiadomością jest to, że niezależnie od tego, czy robisz zakupy online, udostępniasz zdjęcia w prywatnych wiadomościach, czy przesyłasz komuś poufne pliki, to codziennie używasz szyfrowania, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy.

„Większość rozmów w Internecie jest transparentnie szyfrowana i odszyfrowywana, bez konieczności robienia z nimi czegokolwiek”.
Bogdan Botezatu (dyrektor ds. badań i raportowania zagrożeń, Bitdefender)

Szyfrowanie danych w stanie spoczynku lub danych w tranzycie

Dane w stanie spoczynku to informacje, które przechowujesz na swoim urządzeniu, niezależnie od tego, czy jest to laptop, telefon, dysk flash, pamięć zewnętrzna czy karta pamięci. Mówimy tutaj najczęściej o obrazach, muzyce i dużej kolekcji różnych plików, które wszyscy mamy.

Ponieważ nie wysyłasz aktywnie tych danych przez Internet, możesz pomyśleć, że są one bezpieczne. Jednak hakerzy wykorzystują tę sytuację i próbują zainfekować twoje urządzenie, a także znaleźć sposób na kradzież Twoich danych.

Szyfrowanie przechowywanych danych chroni je w przypadku utraty urządzenia, kradzieży lub próby uzyskania do niego dostępu przez osobę nieupoważnioną bez Twojej zgody, lub wiedzy.

Dane w tranzycie to dane, które aktywnie przemieszczają się w Internecie lub w sieciach prywatnych (np. intranety firm). Ponieważ Twoje dane przepływają przez tak wiele systemów i organizacji, są bardziej podatne na przechwycenie, inwigilację, manipulację i atak.

Szyfrowanie przesyłanych danych gwarantuje, że nikt nie będzie mógł zobaczyć ani zmodyfikować Twoich danych podczas transferu.

Szyfrowanie jest niezbędne także w przypadku operacji związanych z bankowością online. Banki korzystają z protokołu HTTPS, który wskazuje, że Twoje połączenie z jego witryną jest szyfrowane. Dzięki temu można zweryfikować Twoją tożsamość za pomocą kodu wysłanego SMS-em lub odcisku palca. Nie może jednak zapewnić, że na urządzeniu nie ma złośliwego oprogramowania i że osoba atakująca nie monitoruje Twojego urządzenia za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, z której korzystasz.

Zawsze staraj się chronić swoje dane. Jeśli chcesz zabezpieczyć dane przechowywane na urządzeniu (dane w stanie spoczynku), rozważ użycie godnego zaufania oprogramowania szyfrującego.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane są zawsze szyfrowane, niezależnie od rodzaju połączenia (publiczne Wi-Fi, domowe Wi-Fi, czy transferu danych lokalnego dostawcy Internetu), korzystanie z bezpiecznej sieci Bitdefender VPN, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem. 

Jakie są zalety szyfrowania danych?

W świecie technologii nie ma lepszego sposobu ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem lub kradzieżą niż szyfrowanie.

Ze względu na złożoność procesu matematycznego specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego mogą zabezpieczyć poufne dane osobowe, takie jak numer ubezpieczenia społecznego, data urodzenia i dokumentację medyczną.

Witryny i aplikacje używają szyfrowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności danych podczas transakcji finansowych, zakupów online, przechowywania i udostępniania poufnych dokumentów, bankowości internetowej oraz wysyłania poufnych danych do zaufanych źródeł, takich jak kliniki medyczne.

Większość tych działań domyślnie używa szyfrowania. Ponieważ jednak tego typu dane (finansowe, medyczne, handlowe) są lukratywnym biznesem dla cyberprzestępców i szpiegów, będą oni aktywnie dążyć do obejścia tej warstwy bezpieczeństwa.

Jak zaszyfrować ruch internetowy, aby zapewnić bezpieczeństwo danych?

Twoje dane są najbardziej narażone, gdy podróżujesz. Ponieważ nie wszystkie witryny używają szyfrowania (co jest szczególnie widoczne w przypadku złośliwych witryn kontrolowanych przez cyberprzestępców), najlepszym rozwiązaniem jest dodanie własnej warstwy szyfrowania.

Nie wymaga to żadnej skomplikowanej technologii ani umiejętności eksperckich. Dosłownie każdy może z niego korzystać.

Za pomocą zaledwie kilku kliknięć, możesz włączyć bezpieczne połączenie z Bitdefender Premium VPN, które zapewnia nieograniczony ruch zaszyfrowany, bez względu na sieć, do której jesteś podłączony. Przekonasz się, że jest to szczególnie przydatne, gdy musisz korzystać z niezabezpieczonych hotspotów Wi-Fi i martwisz się o swoją prywatność i bezpieczeństwo.

Dlaczego szyfrowanie jest potrzebne do ochrony Twoich danych?

Szyfrowanie danych pomogło stworzyć strukturalnie silniejszy Internet. Jego rola z pewnością stanie się jeszcze ważniejsza w pokonywaniu przeszkód ery cyfrowej, bardziej rozległych niż ktokolwiek może sobie wyobrazić.

Musimy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy również wykorzystują szyfrowanie. W swoich atakach ransomware zamieniają dane ofiar na tekst zaszyfrowany i wyłudzają od nich pieniądze w zamian za klucz do odszyfrowywania zainfekowanych danych.

Dlatego warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i korzystać z bezpiecznej sieci VPN , usługi ochrony tożsamości cyfrowej i skutecznego antywirusa, który ochroni cię przed złośliwym oprogramowaniem.

Na szczęście wszystkie powyższe funkcje zapewnia pakiet Bitdefender Premium Seurity. Jeśli chciałbyś poznać więcej jego możliwości, to prosimy o kontakt.

Poznaj produkty polepszające bezpieczeństwo

Pełna, najnowsza i najlepsza ochrona

Najlepszy antywirus dla
urządzeń mobilnych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0