Czym są rodziny ransomware i dlaczego ich znajomość może pomóc Twojej firmie uniknąć ataku?
2022-12-29 2023-01-10 14:06Czym są rodziny ransomware i dlaczego ich znajomość może pomóc Twojej firmie uniknąć ataku?
Czym są rodziny ransomware i dlaczego ich znajomość może pomóc Twojej firmie uniknąć ataku?
Używanie komputera lub sieci w celach biznesowych byłoby praktycznie niemożliwe bez świadomości istnienia złośliwego oprogramowania typu ransomware. Eksperci od lat przestrzegają, że obecnie jest to jedno z najniebezpieczniejszych cyberzagrożeń, które czyhają na nas w sieci. Dlatego w tym artykule szerzej opiszemy, czym jest ransomware oraz jakie są jej najważniejsze rodzaje.
Jeśli zarządzasz cyberbezpieczeństwem lub jesteś właścicielem małej, lub średniej firmy, to powinieneś zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczyłeś swoją sieć przed zagrożeniami typu ransomware. Musisz wiedzieć, jak oprogramowanie tego typu jest wykorzystywane do przeprowadzania cyberataków i w jaki sposób zagraża Twojej firmie.
Ataki ransomware w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 300% w ciągu ostatnich dwóch lat, a małe firmy były ofiarami co najmniej 50% incydentów. Pomimo zintensyfikowanych wysiłków na rzecz identyfikowania i aresztowania hakerów oraz udaremniania ataków ransomware, ewolucja oprogramowania ransomware jako usługi (RaaS) — w której złoczyńcy zapewniają dostęp do sieci ofiary grupie RaaS, która pobiera okup — oznacza, że jest mało prawdopodobne, że zagrożenie zmniejszy się w najbliższym czasie.
Powstanie rodziny RaaS i ransomware
Co mają wspólnego „rodziny” z cyberatakami?
„Rodziny są bezpośrednio związane z nowoczesnym modelem RaaS” — wyjaśnia Martin Zugec, dyrektor ds. rozwiązań technicznych w firmie Bitdefender. „Infekcja ransomware to tylko ostatni krok; przygotowanie tych nowoczesnych ataków zajmuje trochę czasu, a cyberprzestępcy starają się dokładnie przygotować jeszcze przed rozpoczęciem ataku”.
Większość cyberataków opiera się na mniej niż dwudziestu rodzinach oprogramowania ransomware. Rodziny ransomware to typowe sygnatury kodu, wirusy i złośliwe polecenia, które wykonują brudną robotę po uzyskaniu dostępu do systemów firmy.
Zazwyczaj RaaS prowadzi negocjacje w sprawie okupu, więc specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa często skupiają na żądaniach hakerów, aby zidentyfikować rodzinę (i odpowiednio zareagować na trwający atak).
W sumie eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa podejrzewają, że istnieje około 250 znanych rodzin oprogramowania ransomware.
Próba wdrożenia narzędzi bezpieczeństwa w celu udaremnienia setek rodzajów cyberzagrożeń brzmi zniechęcająco, ponieważ oprogramowanie ransomware jest tylko ostatnim krokiem nowoczesnego ataku, jego wykrywanie i reagowanie stają się niezwykle ważne.
Dowiedzenie się, jak działają najbardziej wydajne rodziny i wdrożenie narzędzi bezpieczeństwa przeszkolonych w wykrywaniu kodów podpisów rodzinnych, może pomóc Twojej firmie i zespołowi do spraw bezpieczeństwa lepiej bronić się przed oprogramowaniem ransomware. Pomoże to również zidentyfikować i wyeliminować luki w zabezpieczeniach oraz wektory zagrożeń, które sprawiają, że Twoja firma jest podatna na ataki typu ransomware.
Jakie są najbardziej znane rodziny oprogramowania ransomware?
W ostatniej analizie Bitdefender wykrył 12,7 miliona ataków typu ransomware i zidentyfikował 220 rodzin.
Liczba wykrytych rodzin ransomware zmienia się każdego miesiąca, w zależności od bieżących kampanii ransomware na całym świecie. Ostatnie badanie wykazało, że tylko trzy rodziny — WannaCryptor, Stop/DJVU i Phobos — odpowiadały za 59% ataków.
Wzrost liczby incydentów związanych z oprogramowaniem ransomware w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza jako narzędzia syndykatów cyberprzestępczych i cyberzłodziei luźno powiązanych z określonymi rodzinami oprogramowania ransomware, spowodował, że ataki te znalazły się wśród głównych cyberzagrożeń na całym świecie.
Ransomware to lukratywny biznes dla cyfrowych przestępców. Weźmy pod uwagę niedawne aresztowania i zarzuty członków rodziny oprogramowania ransomware REvil/Sodinokibi, którzy brali udział w atakach Kaseya Software tego lata. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych odzyskał 6,1 miliona dolarów z konta tylko jednego mężczyzny, które były pieniędzmi wyłudzonymi od ofiar ransomware.
Szybka anatomia ataku ransomware
Ransomware nie jest nowym zjawiskiem. Pierwszy atak ransomware miał miejsce w 1989 r., kiedy to AIDS Trojan/PC Cyborg zainfekował sieci organizacji opieki zdrowotnej.
Nowoczesne oprogramowanie ransomware zazwyczaj dzieli się na dwie kategorie: kryptowaluty i programy blokujące.
- Crypto ransomware szyfruje pliki firmy, aby nie miała już do nich dostępu.
- Oprogramowanie ransomware Locker zachowuje się tak, jak można się spodziewać i całkowicie blokuje firmie dostęp do niektórych lub wszystkich jej systemów i plików.
W obu przypadkach atakujący uniemożliwiają dostęp do zasobów i żądają zapłaty, zwykle w trudnych do wyśledzenia kryptowalutach, za ich uwolnienie. Często istnieje okno czasowe, po którym atakujący obiecuje zniszczyć zasoby cyfrowe.
Dzięki RaaS napastnicy nie tylko blokują dostęp i żądają okupu — podwójne, potrójne, a nawet poczwórne wymuszenie stało się normą. Grupy RaaS ujawniają zastrzeżone dane ofiar i żądają kolejnego okupu, aby to zatrzymać. Jeśli ofiary odmówią zapłaty, rozpoczynają ataki DDoS i zaczynają nękać partnerów biznesowych i klientów lub inne narzędzia ze swojego hakerskiego arsenału, a niewiele przedsiębiorstw jest w stanie odeprzeć ataki z tak wielu frontów.
Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób określona rodzina oprogramowania ransomware może nadużywać niezwykle popularnego narzędzia, takiego jak WMI, firmy mogą skonfigurować i wdrożyć zasady użytkowania, które zmniejszają ryzyko nadużyć.
Dlatego warto połączyć działania mające na celu obronę przed kodami sygnatur rodziny ransomware, z działaniami w zakresie bezpieczeństwa, które koncentrują się na punktach wyjściowych. To tam podmioty stowarzyszone zazwyczaj koncentrują swoją uwagę poprzez prowadzenie kampanii spamowych, przeprowadzając ataki siłowe i wykorzystując niezałatane luki w zabezpieczeniach.
Cyberprzestępcy ewoluują, podobnie jak Twoja obrona
Podobnie jak w przypadku wszystkich zabezpieczeń, obliczanie zwrotu z inwestycji w powstrzymywanie oprogramowania ransomware polega na uzasadnieniu tej inwestycji na podstawie scenariuszy „co by było, gdyby”.
Następstwa ataków ransomware kosztują zazwyczaj znacznie więcej niż sam okup, ponieważ:
- Istnieją koszty przestojów, gdy nie wykonuje się żadnych prac i nie obsługuje się klientów.
- Istnieją koszty naprawcze w celu przywrócenia, przebudowy i wzmocnienia systemów.
- Dochodzą do tego zwiększone koszty ubezpieczenia.
- Wreszcie, istnieje zagrożenie dla reputacji firmy, które może utrzymywać się długo po tym, jak znikną wszystkie oznaki ataku.
Jeśli chcesz uniknąć następstw ataków z wykorzystaniem wirusów typu ransomware, to warto poszukać skutecznego oprogramowania antywirusowego ze specjalnymi modułami anti-ransomware. W naszej ofercie znajdą Państwo antywirusy firmy Bitdefender, które charakteryzują się bardzo dobrymi wynikami w testach przeprowadzonych przez niezależne instytuty badawcze AV-Test i AV Comparatives. Jeśli chciałbyś poznać więcej zalet oprogramowania Bitdefender lub uzyskać niezobowiązującą ofertę, to zapraszamy do kontaktu.
Poznaj inne produkty, które mogą Cię zaciekawić
Polecane produkty
ESET Parental Control - aktywacja własna PROMOCJA
99złOriginal price was: 99zł.69złCurrent price is: 69zł.ESET Mobile Security - aktywacja własna PROMOCJA
49złOriginal price was: 49zł.34złCurrent price is: 34zł.ESET Internet Security - aktywacja własna PROMOCJA
132zł – 396złESET Smart Security Premium - aktywacja własna PROMOCJA
239złOriginal price was: 239zł.167złCurrent price is: 167zł.AnyDesk Standard - dodatkowe połączenie
1785zł – 5354zł
Ostatnie komentarze
Ostatnie publikacje
Tagi