Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Dostawca usług zdrowotnych ujawnia dane pacjentów

Grafika ukazująca dłonie przy tablecie

Dostawca usług zdrowotnych ujawnia dane pacjentów

Firma Novant Health z siedzibą w USA ujawniła niedawno, że prywatne informacje ponad 1,3 miliona osób zostały omyłkowo zebrane przez źle skonfigurowany piksel śledzący na Facebooku.

Komunikat prasowy

Zgodnie z komunikatem prasowym firma Novant Health rozpoczęła kampanię reklamową na Facebooku w maju 2020 r., kierując pacjentów do swojego portalu MyChart, gdzie mogli zarządzać wirtualnymi wizytami medycznymi i planować wizyty na szczepienia przeciw COVID-19.

„Kampania obejmowała reklamy na Facebooku i piksel śledzący Meta (firma macierzysta Facebooka) umieszczony na stronie Novant Health, aby pomóc zrozumieć sukces tych działań reklamowych na Facebooku” – podała firma. „Jednak piksel został nieprawidłowo skonfigurowany i mógł umożliwić przesyłanie niektórych prywatnych informacji do Meta ze strony internetowej Novant Health i portalu MyChart”.

Jakie dane pacjentów zostały ujawnione

Z powodu tej błędnej konfiguracji chronione informacje zdrowotne (PHI) niektórych pacjentów zostały ujawnione firmie Meta i jej partnerom marketingowym.

 • Adresy e-mail
 • Numery telefoniczne
 • Adresy IP
 • Informacje kontaktowe w nagłych wypadkach
 • Rodzaj i data spotkania
 • Wybrany lekarz
 • Wybór menu portalu
 • Wszelkie treści wpisane w pola „dowolny tekst”
 • W niektórych przypadkach wyciek danych mógł ujawnić numery PESEL lub informacje finansowe, ale tylko wtedy, gdy pacjent wpisał je w polu tekstowym.

„Natychmiast po uświadomieniu sobie, że piksel ma możliwość przesyłania niezamierzonych informacji do Meta, Novant Health wyłączył i usunął piksel jako środek ostrożności i rozpoczął dochodzenie, aby dowiedzieć się, czy i w jakim stopniu informacje zostały przesłane” – dodał świadczeniodawca. .

Działania firmy w związku z wyciekiem danych

Firma Novant Health powiedziała poszkodowanym osobom, aby nie martwili się o bezpieczeństwo swoich elektronicznych kart zdrowia, ponieważ nie ma dowodów na niewłaściwe wykorzystanie danych przez Meta ani żadnego z jej partnerów reklamowych, ponieważ Regulamin Facebooka twierdzi, że żadne wrażliwe dane osobowe nie są zintegrowane z ich Menedżerem reklam .

Firma zwróciła się również do Meta z wieloma prośbami o usunięcie błędnie zebranych danych użytkownika ze swojego systemu i wciąż czeka na odpowiedź.

Rozwiązanie proponowane przez specjalistów

Bitdefender oferuje kompleksowe plany bezpieczeństwa i prywatności, które zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby cyfrowe, niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązania zapobiegającego kradzieży tożsamości, czy też łatwego sposobu na zarządzanie cyfrowym śladem i zwiększenie bezpieczeństwa w Internecie.

Poznaj produkty polepszające bezpieczeństwo

Najlepszy antywirus dla
urządzeń mobilnych

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

4 Komentarzy

 1. Znany
  2022-08-24 at 13:08

  Wycieki danych są możliwe dosłownie z każdego urządzenia w każdym miejscu na świecie i z każdego serwera. Pamiętajcie ludzie o tym podając Swoje dane w Internecie albo udostępniając różne zdjęcia z życia prywatnego.

 2. Danielos99
  2022-08-24 at 15:24

  Z dwa lata temu też był przypadek sklepu internetowego który sprzedaje komputery i różne akcesoria gdzie wyciekły większość danych w tym imiona, nazwiska oraz maila. Ale to musi być stres jak taka firma doprowadzi do czegoś takiego, nie chciałbym być na ich miejscu.

 3. Olcia26
  2022-08-26 at 09:43

  Lekarzy obowiązuje tajemnica lekarska nie bez powodu. Taki wyciek danych jest wręcz karygodny, nawet jeśli nie są te dane wykorzystywane, już są one w sieci poza placówką lekarską. Dostępność do takich informacji w niekórych przypadkach może doprowadzić do zwolnień nawet, gdyby pracodawca się dowiedział o stanie zdrowotnym Swojego pracownika, który za jakiś czas może nie wykonywać już tak dobrze Swych obowiązków.

 4. AndrzejCz
  2022-08-30 at 15:51

  Jak można dopuścić do wycieku takich danych w takiej firmie… dlatego w takich firmach gdzie jest dużo chronionych informacji powinno się zabezpieczyć najbardziej jak to możliwe np. Bitdefender który nie bez powodu jest polecany przez największe firmy testujące antywirusy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0