Dzień coworkingu – czym jest?
2022-08-16 2022-10-11 16:22Dzień coworkingu – czym jest?
9 sierpnia obchodzimy międzynarodowy dzień coworkingu, czyli nowej formy pracy, którą coraz częściej wybierają freelancerzy z branż IT, copywritingu i marketingu. W naszym kraju coworking nie jest jeszcze zbyt popularny, jednak nie oznacza to, że nie występuje w ogóle. Dlatego w tym artykule krótko przedstawimy, na czym polega oraz jakie są jego zalety i wady.
Czym jest coworking?
Coworking to jedna z form pracy, która polega na wynajmowaniu powierzchni biurowej wraz z pracownikami z innych firm i branż. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają freelancerzy, czyli specjaliści, którzy prowadzą swoje własne działalności usługowe i współpracują z wieloma firmami oraz małe przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników z całego świata.
W takich wypadkach freelancerom i firmom najczęściej nie opłaca się korzystać z całych kompleksów biurowych.
Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajmowanie pojedynczych stanowisk w firmach, które specjalizują się w wynajmowaniu powierzchni biurowej.
Pracownik, który zdecyduje się na wynajęcie powierzchni biurowej, otrzymuje swoje własne stanowisko pracy, w skład którego wchodzi biurko, krzesło, dostęp do wszystkich niezbędnych urządzeń takich, jak drukarki i projektory multimedialne, a także dostęp do kuchni, toalety i sal konferencyjnych. Oczywiście dostęp nie jest nieograniczony, ponieważ takie same uprawnienia przysługują wszystkim pracownikom, którzy wynajmują powierzchnię biurową.
Zalety i wady coworkingu
Największą zaletą coworkingu jest zdecydowanie stosunkowo niskie koszty utrzymania działalności. Freelancer, który korzysta z takiej formy pracy, nie musi martwić się o koszty dodatkowych urządzeń biurowych i mediów.
Oprócz tego w przeciwieństwie do wynajmowania klasycznych biur przedsiębiorca może wynajmować powierzchnię biurową na krótki czas np. miesiąc, tydzień, a w niektórych przypadkach nawet kilka godzin. Dzięki temu będzie mógł optymalizować koszty, co jest szczególnie ważne na początku funkcjonowania firmy.
Kolejną zaletą coworkingu jest to, że pracownik może zawierać nowe znajomości z innymi specjalistami i to nie tylko ze swojej branży. Dzięki takiej formie pracy freelancerzy mają szansę na znalezienie nowych kontraktów i nabyciu umiejętności, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do poszerzenia swojej oferty.
Niestety coworking nie jest pozbawiony wad. Zdecydowanie największą niedogodnością takiej formy pracy jest to, że wśród innych pracowników czasami trudno się skupić na swoich zadaniach. O ile podczas ważnej rozmowy z klientem w standardowym biurze jesteś w stanie znaleźć miejsce, w którym będziesz mógł cieszyć się ciszą i spokojem, to podczas coworkingu może okazać się to niemożliwe. Kolejną niedogodnością związaną z coworkingiem jest to, że możesz pracować w jednym pomieszczeniu ze swoimi konkurentami, którzy będą cię obserwować i uczyć się od Ciebie. W przyszłości może to skutkować tym, że będzie Ci trudniej znaleźć nowych klientów.
Coworking to forma pracy, która charakteryzuje się zarówno zaletami, jak i wadami. Każdy pracownik sam musi zdecydować, czy będzie ona dla niego odpowiednia. Jednak niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, zdalnie czy w formie coworkingu, powinniśmy zawsze pamiętać o naszym cyberbezpieczeństwie w sieci i odpowiednim zabezpieczeniu danych. Optymalną metodą, która nam to umożliwi, jest korzystanie ze skutecznego oprogramowania antywirusowego. Nie łudźmy się, darmowe programy antywirusowe nie są wystarczające do ochrony danych firmowych.
W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć wielokrotnie nagradzane rozwiązania antywirusowe firmy Bitdefender.
Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa, to prosimy o kontakt.
Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić
1 Komentarz
Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Polecane produkty
Ostatnie komentarze
Ostatnie publikacje
Tagi
Robert R.
2022-08-26 at 10:34Dobry artykuł do sniadanka, szkoda tylko że nie podali jakiś przykładowych firm stosujacych coworking w Polsce.