Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo

Dzień Światowej Sieci Internetowej

Dzień Światowej Sieci Internetowej

Dzień Światowej Sieci Internetowej

Chyba wszyscy przyznają, że Internet to jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości, który znacząco przyczynił się do rozwoju komunikacji na całym świecie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jakich okolicznościach ten wynalazek został opracowany i jaka jest jego historia w Polsce. Dlatego korzystając z okazji, że dzisiaj obchodzimy międzynarodowy Dzień Światowej Sieci Internetowej, przybliżymy Państwu historię Internetu.

Początki Internetu

Początki Internetu sięgają 1958 roku i są związane z powstaniem amerykańskiej agencji ARPA, która miała na celu rozwijanie możliwości obronnych kraju. Już w 1960 roku naukowcy w ARPA opracowali pierwszą koncepcję protoplasty Internetu, czyli technologii, która pozwalała na komunikację między komputerami. Natomiast w 1966 roku projekt ten dostał zielone światło i zaczął być wprowadzany w jednostkach wojskowych oraz na uczelniach.

Lata 70 XX wieku cechowały się gwałtownym wzrostem popularności Internetu. Jednak był on wykorzystywany w zasadzie tylko do celów wojskowych oraz naukowych. Przełom historii Internetu nastąpił w 1971 roku, gdy Raymond Tomlinson opracował i stworzył technologię, która umożliwiała przesyłanie komunikatów tekstowych oraz plików. Z tym odkryciem wiąże się także wprowadzenie znaku ”małpy”, czyli symbolu, który pozwala na oddzielenie adresata od adresu serwera i od przeszło 50 lat jest kojarzony głównie z Internetem.

Potencjał komercyjny, który niesie za sobą możliwość połączenia komputerów znajdujących się setki kilometrów od siebie, pierwsi dostrzegli Francuzi. W 1982 roku wprowadzili urządzenie o nazwie MiniTel, które do 2012 roku było największą konkurencją dla Internetu, jaki znamy obecnie. 

Amerykanie postanowili skomercjalizować sieć ARPA dopiero w 1989 roku, a w 1992 roku wprowadzili technologię http oraz sieć WWW, którą znamy obecnie oraz możliwość dodawania zdjęć na strony internetowe. Rok później powstała przeglądarka internetowa Mosaic, która znacząco wpłynęła na popularność Internetu wśród zwykłych użytkowników, a także pierwsza wyszukiwarka Yahoo!. Od tego czasu nastąpił gwałtowny wzrost popularności Internetu jako medium, które umożliwia komunikację biznesową, naukową oraz prywatną.

Historia Internetu w Polsce

Pierwsze eksperymentalne połączenie internetowe na terenie Polski nastąpiło w latach 60-tych XX wieku. Jednak prawdziwe stałe łącze powstało w naszym kraju dopiero po zmianie ustroju. W sierpniu 1991 Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego utrzymał jednominutowe połączenie internetowe z Uniwersytetem Kopenhaskim. 

Pomimo krótkiego czasu połączenie był to zdecydowanie jedno z najważniejszych przedsięwzięć technologicznych na terenie naszego kraju po upadku Związku Radzieckiego.

Pierwsze stałe łącze internetowe na terenie Polski powstało w grudniu 1991 roku. Na początku połączenie było możliwe tylko w kilku miastach: w Warszawie, w Krakowie, w Katowicach i w Toruniu i nie było ogólnodostępne, ponieważ do sieci mogły się połączyć tylko instytucje rządowe, badawcze i nieliczne firmy. 

Dopiero w roku 1996 Telekomunikacja Polska wprowadziła ofertę, dzięki której przeciętny Kowalski mógł połączyć się z Internetem za pomocą modemu telefonicznego. Takie rozwiązanie nie było jednak zbyt popularne, ponieważ było zbyt drogie dla większości obywateli. Dopiero w okolicach 2004 roku Telekomunikacja Polska postanowiła wprowadzić znacznie tańszą ofertę i szybszy transfer danych, co znacząco wpłynęło na popularność Internetu w Polsce.

Niestety rozwój Internetu wiązał się także z coraz większym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców. Aby uchronić się przed wirusami i atakami hakerskimi niezbędnym rozwiązaniem jest skuteczny program antywirusowy. W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć rozwiązania marki Bitdefender, niekwestionowanego lidera w testach przeprowadzanych przez niezależne instytuty badawcze takie jak AV COMPARATIVES i PC MAG. 

Jeśli chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo swojej rodziny, to zapraszamy do kontaktu.

Najlepsze zabezpieczenie dla Twojego systemu

Bitdefender Internet Security
Bitdefender Family Pack

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0