Firmy potrzebują wielowarstwowej ochrony
2022-11-30 2022-11-30 13:55Firmy potrzebują wielowarstwowej ochrony
Firmy potrzebują wielowarstwowej ochrony
Cyberataki, z którymi na co dzień musi się borykać wiele firm, przybierają coraz bardziej wyrafinowane formy. W przeszłości zapewnienie cyberbezpieczeństwa swojemu przedsiębiorstwu było zdecydowanie prostsze i w zasadzie wystarczało zaimplikować do systemu skuteczny antywirus oraz firewall. Niestety w dzisiejszych czasach trzeba zadbać o bezpieczeństwo większej ilości kierunków z których może nadejść atak, dlatego firmy potrzebują wielowarstwowej ochrony.
Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest ochrona wielowarstwowa. Oznacza to posiadanie wielu narzędzi, systemów i procedur, które nakładają się na siebie oraz zapewniają prewencyjne i proaktywne cyberbezpieczeństwo. Te narzędzia i systemy powinny się wzajemnie uzupełniać tak, aby stworzyć bezpieczne środowisko pracy. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób zabezpieczyć sieć swojej firmy za pomocą wielowarstwowej ochrony.
Firmy każdej wielkości muszą zadbać o bezpieczeństwo w sieci bardziej niż kiedykolwiek
Ciągły rozwój technologiczny oraz postępująca cyfryzacja zasobów firm sprawia, że cyberprzestępcy mają coraz więcej możliwości na przeprowadzanie skutecznych ataków. Niestety firmy, które ze względu na zmiany w branży są często wręcz zmuszane do zakupu nowych urządzeń i zatrudniania nowych pracowników, często nie dbają o odpowiednią edukację związaną z zasadami cyberbezpieczeństwa. Dlatego powierzchnia potencjalnego ataku hakerskiego rośnie niewspółmiernie do poziomu cyberbezpieczeństwa.
W ciągu ostatnich kilku lat średnia powierzchnia ataku wzrosła w dużej mierze dlatego, że zwiększył się cyfrowy zakres środowiska firmy. Obejmuje to:
- Punkty końcowe, takie jak laptopy, serwery, urządzenia biurowe, urządzenia zdalne i telefony komórkowe.
- Korzystanie z chmury, jak również dostawców opartych na chmurze, co obejmuje takie narzędzia jak Office 365, Slack, Zoom i Google Drive. Mniejsze firmy najczęściej korzystają z usług i partnerów opartych na chmurze, aby zminimalizować koszty i zaoszczędzić zasoby IT.
- Inne urządzenia podłączone do sieci takie, jak inteligentne ekrany, lodówki, drukarki i kamery, które są podłączone do Internetu i mogą nie mieć skutecznych zabezpieczeń.
- Czynnik ludzki. Pracownicy to wciąż najsłabsze ogniwo, jeśli chodzi o obronę firmy przed cyberatakami.
- Praca zdalna lub hybrydowa. Jeśli komputery i inne urządzenia wykorzystywane przez pracowników są w wielu lokalizacjach, to zabezpieczenie ich jest trudniejsze i wzrasta ryzyko stania się ofiarą skutecznego ataku hakerskiego.
Obrona przed zaawansowanymi atakami wymaga więcej niż tylko zabezpieczenie punktów końcowych
Ze względu na coraz większą powierzchnię potencjalnych ataków, każda firma, zarówno małe biura, jak i wielkie korporacje mogą stać się celem cyberprzestępców. Hakerzy do swoich ataków wykorzystują luki poza tradycyjnymi punktami końcowymi, na przykład luki w popularnych aplikacjach opartych na chmurze. Dzięki temu ich ataki są coraz bardziej wyrafinowane i trudne do wykrycia.
Nie możemy także zapominać o zagrożeniu ze strony phishingu, które, jak pokazują najnowsze dane, odpowiadają za ponad połowę wszystkich cyberataków. Ataki typu spear phishing i BEC wykorzystują niewiedzę i niefrasobliwość pracowników. Przestępcy często podszywając się pod kluczowe osoby w firmie, kontrahentów lub przedstawicieli rządowych instytucji mają na celu zainfekowanie systemu firmy i kradzież kluczowych danych, dlatego klasyczna obrona punktów końcowych aktualnie nie jest wystarczająca do tego, aby efektywnie zabezpieczyć swoją firmę przed atakami hakerskimi i tylko kompleksowa, wielowarstwowa ochrona zapewni bezpieczeństwo Twojemu przedsiębiorstwu.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej strategii cyberobrony?
Podczas wyboru odpowiedniej strategii obrony przed cyberzagrożeniami powinniśmy kierować się chęcią zbudowania kompleksowego bezpieczeństwa poprzez zastosowanie wielu warstw ochrony, które będą obejmować działania prewencyjne i proaktywne, wykrywanie zagrożeń oraz możliwość szybkiego reagowania w razie skutecznego ataku. Wiele z tych funkcji wykracza poza to, co oferuje tradycyjne zabezpieczenie punktów końcowych.
Gdy będziemy wybierać odpowiednią strategię ochrony, powinniśmy pamiętać o pięciu niezbędnych krokach, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko ataku.
Przejrzystość systemu
Pierwszym krokiem jest zadbanie o odpowiednią przejrzystość Twojego systemu. Wszyscy pracownicy z działu IT i cyberbezpieczeństwa powinni znać i stosować wszystkie niezbędne procedury. Powinni także zgłębić wszystkie tajniki i niuanse związane z infrastrukturą firmy oraz śledzić jej wszelkie modernizacje. Dzięki temu będą mogli znaleźć i zneutralizować wiele luk w systemie bezpieczeństwa, zanim zrobią to hakerzy.
Skuteczne wykrywanie ataków
Po uzyskaniu wyraźniejszej przejrzystości środowiska możemy wdrożyć narzędzia takie umożliwiające wykrywanie i reagowanie na zagrożenia na punktach końcowych (EDR) oraz rozszerzone wykrywanie i reagowanie (XDR). Są to narzędzia analityczne, które obejmują całą sieć i dowolną infrastrukturę chmury. Dzięki temu umożliwiają identyfikację wszelkich nieautoryzowanych użytkowników lub złośliwych ataków, które wystąpiły w firmowej sieci.
Ponadto Bitdefender EDR wykrywa cyberzagrożenia na poziomie punktu końcowego i dostarcza zespołowi informacje, które umożliwiają podjęcie odpowiednich kroków w celu ograniczenia i zneutralizowania ataku. Natomiast Bitdefender XDR umożliwia analizę poziomu bezpieczeństwa poza punktem końcowym i włącza informacje o potencjalnych zagrożeniach z innych źródeł, w tym z chmury, co dodatkowo chroni infrastrukturę i aktywa firmy.
Hardening – minimalizacja ryzyka skutecznego ataku
Hardening odnosi się do zestawu procesów, które minimalizują ryzyko skutecznego ataku. Przykłady hardeningu obejmują między innymi zarządzanie patchami, czyli regularne instalowanie wszelkich możliwych łatek do popularnych aplikacji. Zapobiegnie to wykorzystywaniu przez hakerów znanych luk w zabezpieczeniach. Podczas wyboru odpowiednie strategii antywirusowej warto rozważyć zakup narzędzia, które będzie monitorować aktualność wersji programów i aplikacji. Bitdefender Patch Management jest modułem, który umożliwia automatyczną aktualizację na wszystkich końcówkach, więc neutralizuje zagrożenie spowodowane przez pracowników, którzy odwlekają aktualizacje.
Hardening obejmuje również ukierunkowane kontrole bezpieczeństwa i narzędzia takie, jak zabezpieczenia poczty elektronicznej, filtry antyspamowe, narzędzia antywirusowe i szyfrowanie całego dysku, które chroni dane nawet w przypadku ich kradzieży.
Bezpieczeństwo w chmurze
Chmura stała się tak istotnym elementem dla większości firm, że wymaga własnych, dodatkowych środków bezpieczeństwa. Firmy muszą mieć narzędzia do ochrony i zabezpieczenia oprogramowania takiego jak Office 365, One Drive, Google Apps.
Odpowiednia reakcja w przypadku ataku
To, jak zareagujesz na potencjalny atak, jest również bardzo istotne. Skuteczne narzędzia reagowania mogą pomóc Ci w usunięciu napastnika lub zminimalizowaniu szkód, jakie może wyrządzić w Twojej firmie, nawet jeśli uzyskał on już dostęp do Twojej sieci. W tym celu bardzo pomocne będą narzędzia Bitdefender EDR i Bitdefender XDR oraz usługi reagowania od partnerów, którzy zapewniają zarządzane wykrywanie i reagowanie cyberzagrożeń. Warto także rozważyć stworzenie specjalnego działu IT, który skupi się tylko i wyłącznie na monitorowaniu poziomu bezpieczeństwa lub zlecić to zadanie innej firmie.
XDR i EDR – dodatkowe wsparcie dla firm
Zbudowanie kompleksowego działu bezpieczeństwa może być trudne, ponieważ nierzadko wymaga to czasu i odpowiednich zasobów. Potrzebne są nie tylko liczne narzędzia i technologie bezpieczeństwa, ale także kompetentni pracownicy oddelegowani do spraw związanych z cyberbezpieczeństwem, którzy będą je monitorować. Dlatego warto rozważyć wdrożenie specjalnych modułów, które ułatwią im pracę.
Bitdefender EDR i Bitdefender XDR to narzędzia, które skutecznie podwyższą poziom bezpieczeństwa Twojej sieci. Dzięki nim nie tylko będziesz mógł monitorować stan całej Twojej sieci i szybko znaleźć luki, które mogą być potencjalną przyczyną ataku, lecz również sprawdzisz, w jakim stopniu Twoja firma jest podatna na atak z powodu błędu ludzkiego. Dzięki wykorzystaniu EDR i XDR znacząco podniesiesz poziom bezpieczeństwa swojego przedsiębiorstwa, a także zwiększysz jego prestiż i będziesz mógł cieszyć się jeszcze większym zaufaniem Twoich klientów i kontrahentów.
Chociaż budowanie kompleksowego cyberbezpieczeństwa może być trudne, organizacje mają do dyspozycji wiele opcji. Najważniejsze jest to, żeby nie poprzestawały na jednym narzędziu prewencyjnym.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach antywirusowych firmy Bitdefender, to zapraszamy do kontaktu.
Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić
Polecane produkty
ESET Parental Control - aktywacja własna PROMOCJA
99złOriginal price was: 99zł.69złCurrent price is: 69zł.ESET Mobile Security - aktywacja własna PROMOCJA
49złOriginal price was: 49zł.34złCurrent price is: 34zł.ESET Internet Security - aktywacja własna PROMOCJA
132zł – 396złESET Smart Security Premium - aktywacja własna PROMOCJA
239złOriginal price was: 239zł.167złCurrent price is: 167zł.AnyDesk Standard - dodatkowe połączenie
1785zł – 5354zł
Ostatnie komentarze
Ostatnie publikacje
Tagi