Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Hakerzy wyłudzili miliony dolarów

dutch-arrest

Hakerzy wyłudzili miliony dolarów

Holenderska policja aresztowała trzech mężczyzn w związku z atakami ransomware, które szantażowały tysiące firm, i wyłudzili miliony dolarów.

Wyłudzili miliony dolarów

Mówi się, że mężczyźni w wieku od 18 do 21 lat zarobili miliony dolarów – zwykle żądając okupu w wysokości 100 000 euro, ale czasami osiągając szczyt ponad 700 000 euro.

Mówi się, że 21-letni mężczyzna z Zandvoort, opisany przez policję jako „główny podejrzany”, w trakcie swojej przestępczej kariery zarobił ponad 2,5 miliona euro (2,65 miliona dolarów amerykańskich).

Uważa się, że dziesiątki milionów danych osobowych zostało skradzionych przez złośliwych hakerów podczas ataków na duże i małe organizacje na całym świecie.

Nieetyczne praktyki

Mówi się, że skradzione poufne informacje obejmowały nie tylko nazwiska, adresy i numery telefonów, ale także daty urodzenia, numery kont bankowych, karty kredytowe, hasła, dane tablic rejestracyjnych, numery identyfikacyjne i dane paszportowe.

Takie dane mogą zostać wykorzystane przez złodziei tożsamości i oszustów w celu zebrania dalszych informacji o osobach lub uzyskania dostępu do kont.

Mówi się, że nawet gdy szantażystom zapłacono okup, eksfiltrowane dane nadal były sprzedawane z zyskiem innym cyberprzestępcom za pośrednictwem ciemnych rynków internetowych.

Niespodzianka – nie można ufać przestępcy, że dotrzyma słowa.

Co ciekawe, jedna z osób aresztowanych przez holenderską policję była podobno aktywnym członkiem Holenderskiego Instytutu Ujawniania Luk (DIVD), wspieranej przez rząd grupy etycznych hakerów, która szuka luk w systemach komputerowych.

Według mediów aresztowany badacz miał dostęp do poufnych informacji o podatnych na ataki systemach, które potencjalnie mogły zostać wykorzystane do pomocy w atakach ransomware.

Holenderskie media donoszą, że DIVD powiedział w wewnętrznej wiadomości Slack, że nie znalazł „żadnych wskazówek”, że mężczyzna nadużył swojego dostępu:

„Natychmiast zablokowaliśmy go i odmówiliśmy mu dostępu do naszych systemów. Jesteśmy tak samo zszokowani jak wszyscy inni… był miłym kolegą”.

Powiązanie z DIVD pojawia się w nieodpowiednim momencie, ponieważ władze rozważają ugrupowanie w celu uzyskania dodatkowego finansowania, próbując wzmocnić obronę kraju w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zaawansowana ochrona w czasie rzeczywistym

Pełna ochrona informacji finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0