Jak bronić się przed ransomware
2022-11-24 2022-11-24 15:10Jak bronić się przed ransomware
Ransomware jest wciąż najczęściej wykorzystywanym typem oprogramowania przez cyberprzestępców, którzy posługują się nim w celu blokowania dostępu ofiar do danych. Następnie hakerzy często grożą publikacją danych w przypadku niespełnienia żądań finansowych. Niestety wielu użytkowników nie wie jak bronić się przed ransomware. Najnowsze badania przeprowadzone przez Centrum IC3 FBI wskazują na to, że zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania typu ransomware jest coraz wyższe, a straty związany z aktywnością hakerów sięgają już wielu miliardów dolarów rocznie.
Sam zespół Bitdefender Labs tylko w ostatnich kilku latach prowadził wzmożone działania i badania nad ransomware i aktywnie pomagał organom ścigania wielu krajów w rozpracowaniu groźnych grup cyberprzestępczych i programów takich jak GandCrab, Hansa, Sipulimarket, Wall Street Market i Silkkitie. Wszystkie te działania spowodowały to, że firmy zaoszczędziły na okupach setki milionów dolarów. Przykłady te pokazują to, że ransomware wciąż jest najgroźniejszym narzędziem w rękach hakerów i że żadna firma nie powinna czuć się w pełni bezpieczna. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko zainfekowania swojego systemu przez złośliwe oprogramowanie szyfrujące.
Prewencja – kluczowy element w walce z ransomware
Wdrażanie regularnych ocen ryzyka bezpieczeństwa i ciągłe monitorowanie sieci w celu znalezienia potencjalnych luk, jest najlepszą strategią zapobiegania atakom ze strony złośliwego oprogramowania szyfrującego.
Ransomware zazwyczaj charakteryzuje się elastycznością, a jego twórcy starannie projektują poszczególne moduły tak, aby uniknąć wykrycia przez oprogramowanie antywirusowe. Jednak, jak wskazują specjaliści do spraw bezpieczeństwa z firmy Bitdefender, nawet niewielkie opóźnienia w wykryciu mogą zapewnić wystarczająco dużo czasu na zaszyfrowanie plików i nieodwracalne szkody dla infrastruktury firmy. Dlatego obrona przed ransomware wymaga wielowarstwowego podejścia opartego na regularnych działaniach prewencyjnych.
Bitdefender GravityZone – antywirus, który chroni przed ransomware
Antywirusy z linii Bitdefender GravityZone zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić skuteczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. W tym celu wykorzystują wiele narzędzi i modułów, które pozwalają zminimalizować ryzyko skutecznego ataku, a w razie ewentualnego incydentu, chociaż zminimalizować jego skutki. W kolejnej części artykułu wskażemy najważniejsze z nich.
Kontrola ryzyka i zminimalizowanie skutków ataku
Produkty z linii Bitdefender GravityZone wykorzystują wiele warstw ograniczających ryzyko na poziomie systemu, urządzenia i użytkownika.
Pierwszym z nich jest Patch Management (zarządzanie łatkami), czyli narzędzie, które pomaga organizacjom w utrzymaniu aktualnych wersji systemów operacyjnych i aplikacji w całej bazie instalacyjnej Windows, w tym na stacjach roboczych typu desktop i laptopach, serwerach fizycznych i wirtualnych. Dzięki tej opcji administrator może zdalnie zlecać instalowanie wszystkich aktualizacji. Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Bitdefender przestrzegają, że niewłaściwie skonfigurowane systemy pozostawiają szeroko otwarte drzwi dla ataków ransomware. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienia zabezpieczeń przeglądarki, sieci, bezpieczeństwa systemu operacyjnego, otwarte porty, nieistotne usługi i włączone narzędzia skryptów administracyjnych (np. PowerShell). Moduł Patch Management skanuje dane w poszukiwaniu błędnych konfiguracji systemu i może automatycznie zdalnie aktualizować wiele ustawień źle skonfigurowanych stacji roboczych, jednocześnie powiadamiając administratorów o konieczności zresetowania pozostałych.
Drugim modułem, który odpowiada za skuteczną ochronę przed ransomware, jest Risk Management and Analytics, który stale skanuje punkty końcowe pod kątem luk w aplikacjach i wydaje zalecenia dotyczące priorytetów i napraw. Przestarzałe wersje aplikacji ze znanymi lukami mogą być wykorzystywane przez twórców oprogramowania szyfrującego do nadużywania funkcjonalności programu lub do pobierania szkodliwych treści z Internetu. Bitdefender GravityZone skanuje dane i szereguje luki w aplikacjach według stopnia ważności tak, aby administratorzy mogli podjąć szybkie działania naprawcze.
Trzecim modułem, na który warto zwrócić uwagę, jest Human Risk Analytics, który monitoruje strony internetowe wyświetlane przez pracowników oraz to, jakie pliki otwierają, do jakich lokalizacji plików uzyskują dostęp oraz jak i gdzie logują się do ryzykownych stron internetowych. Ponadto sprawdza siłę haseł użytkowników i czuwa, aby były regularnie zmieniane. Dzięki temu minimalizuje ryzyko włamania przez zaniedbanie i ludzki błąd pracownika.
Zapobieganie – jak bronić się przed ransomware
Cyberprzestępcy podczas współczesnych ataków hakerskich najczęściej posługują się metodami znanymi z inżynierii społecznej. Ransomware zostaje zaimplikowany w systemach za pomocą takich narzędzi, jak linki phishingowe, spam oraz załączniki z niebezpiecznymi plikami, które podszywają się na przykład pod prezentacje, raporty lub faktury.
Musimy jednak pamiętać o tym, że wiele ataków wykorzystuje również wektory bezplikowe, co oznacza, że atak następuje w przestrzeni pamięci. Bitdefender automatycznie blokuje ataki bez plików, zapobiegając szyfrowaniu danych i zachowując pełny dostęp do systemu. Antywirusy GravityZone wykorzystują również modele uczenia maszynowego po to, aby wykryć nowe i jeszcze nieznane wirusy (np. złośliwe oprogramowanie typu dnia zerowego) na wielu etapach łańcucha ataku. Dodatkowo zaawansowane technologie anty-exploit automatycznie identyfikują i w razie potrzeby zakończają działanie niebezpiecznych procesów.
Produkty Bitdefender wykorzystują także technologię heurystyki behawioralnej, która umożliwia analizowanie aktywności sieciowej hostów w czasie rzeczywistym i wzmacnianie ochrony przed exploitami ransomware, które mogą docierać przez punkty wejścia do sieci. Dzięki temu Bitdefender GravityZone zatrzymuje złośliwą aktywność na etapie wstępnego dostępu do danych uwierzytelniających i ataku lateralnego. Warto także zauważyć, że antywirus Bitdefender automatycznie i stale się rozwija, aby poprawiać szybkie rozpoznawanie złośliwego oprogramowania. W tym celu korzysta z jednego z największych w branży repozytoriów próbek, zebranych w środowisku naturalnym globalnej sieci milionów czujników. Ponieważ wirusy ransomware wciąż ewoluują, Bitdefender także będzie regularnie i dokładnie analizował i wdrażał nowe rozwiązania w celu zapewnienia jak najwyższej ochrony.
Zapobieganie nie jest w 100% niezawodne – korzystaj z kopii zapasowych
Niestety nie wszystkie ataki można przewidzieć i zneutralizować. Niektóre etapy ataku ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Wykrywanie i reagowanie na punktach końcowych (EDR) odgrywa ważną rolę w łagodzeniu skutków ransomware, ponieważ automatycznie koreluje wiele wskaźników ataku ze złośliwą aktywnością zaobserwowaną w systemie i w sieci, ułatwiając szybkie i dokładne reagowanie na incydenty. Dzięki temu maksymalnie skraca czas ataków i ułatwia szybkie odzyskiwanie zaszyfrowanych plików.
Bitdefender GravityZone automatycznie tworzy odporną na zaszyfrowanie kopię zapasową plików, która w razie ataku zostaną przywrócone po zneutralizowaniu złośliwego oprogramowania. Antywirusy Bitdefender automatycznie blokują procesy zaangażowane w atak i rozpoczynają remediację, jednocześnie powiadamiając administratorów IT. Dzięki temu produkty z linii Bitdefender GravityZone świetnie sprawdzają się do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, nawet w przypadku wirusów, które jeszcze nie zostały skatalogowane. Musimy jednak pamiętać o tym, że żaden antywirus nie jest w stanie ochronić zasobów firmy w 100% przypadków. Zdecydowana większość skutecznych ataków jest efektem rażących błędów pracowników, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią edukację w zakresie zasad cyberbezpieczeństwa.
Walka z ransomware to nieustanna, żmudna praca, która obejmuje działania prewencyjne, edukację i wykorzystywanie skutecznych narzędzi. Wiele organizacji nie jest w stanie zapewnić całodobowej ochrony ze względu na ograniczony budżet, brak wykwalifikowanego personelu lub czasu. Właśnie dla takich firm został zaprojektowany moduł Bitdefender Managed Detection and Response, który może pomóc w zapobieganiu realizacji i rozprzestrzenianiu się ataków ransomware. Jeżeli chciałbyś poznać więcej możliwości, które zapewniają rozwiązania firmy Bitdefender i otrzymać niezobowiązującą ofertę, to prosimy o kontakt.
Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić
Polecane produkty
Ostatnie komentarze
Ostatnie publikacje
Tagi