Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Jak cyberprzestępcy oszukują starsze osoby

Cyberprzestępstwo

Jak cyberprzestępcy oszukują starsze osoby

Oszuści nigdy nie przestają nas zadziwiać. W jaki sposób cyberprzestępcy oszukują starsze osoby i jak sobie z tym poradzić?

W niedawnym incydencie, którym podzielił się Travis Hardaway, były instruktor muzyki i syn ofiary, jego 80-letnia matka prawie dała się nabrać na najbardziej kreatywny podstęp. Według pana Hardawaya, oszust wysłał Ubera, aby odebrał jego starszą matkę i zabrał ją do banku, gdzie mogła przelać mu pieniądze. 

W jaki sposób oszukują

Podobno pani Hardaway padła ofiarą odpowiedniego oszustwa e-mailowego. Otrzymała e-mail od oszustów, którzy podszywali się pod sprzedawcę Best Buy.

Czas tego fałszywego e-maila nie może być bardziej doskonały. Jego matka zamówiła nową zmywarkę i zapłaciła za jej dostarczenie i zainstalowanie w jej domu – fałszywy e-mail, z którym wchodziła w interakcję, był prośbą o instalację urządzenia od BestBuy.

“Myślę, że właśnie tam się pogubiła, ponieważ myślała, że e-mail dotyczył jej instalacji zmywarki” – powiedział Hardaway w wywiadzie dla KrebsOnSecurity. 

Oszukańczy e-mail mówił, że musi skontaktować się z agentem przez telefon. Dzwoniąc pod fałszywy numer, oszuści powiedzieli jej, że musi zapłacić 160 dolarów za instalację i poprosili ofiarę o zainstalowanie na jej komputerze oprogramowania, które pozwoliłoby im zdalnie sterować urządzeniem i pomóc jej w dokonaniu płatności online.

Fałszywy transfer

Gdy kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe, oszuści twierdzili, że zamiast wypłacić 160 USD, przypadkowo przelał 160 000 USD na jej konto.

“Osoba przez telefon powiedziała jej, że straci pracę z powodu tego błędu w transferze, że nie wie, co robić” – wyjaśnił Hardaway. Wysłali jej więc informację o tym, gdzie przelać pieniądze i poprosili, aby poszła do banku. Ale powiedziała im: “Nie prowadzę samochodu”, a oni powiedzieli jej: “Nie ma problemu, wysyłamy Ubera, aby pomógł ci w banku”.

Czekając na Ubera, kobieta udała się do domu sąsiadów, którzy natychmiast zobaczyli czerwone flagi.

“Nie wiem, czy Uber kiedykolwiek tam dotarł. Ale moja mama poszła do domu sąsiada i zobaczyli, że to było to, co to było – oszustwo.”

Od czasu incydentu pan Hardaway powiedział, że wyczyścił zaatakowany komputer i zmienił wszystkie jej hasła.

Niestety, jego matka pozostaje przygnębiona i zaczęła “zgadywać”.

Setki tysięcy seniorów pada ofiarą oszustów każdego roku, którzy wyrządzają setki milionów dolarów odszkodowania. Oszuści są zwykle przyjaźni i żerują na ufnej i uprzejmej naturze starszych osób, aby je oszukać.

Nikt nie jest w pełni odporny na oszustwa internetowe i sztuczki socjotechniczne, a nasi rodzice i dziadkowie mogą potrzebować wskazówek i pomocy podczas roamingu po Internecie i interakcji z osobami w mediach społecznościowych lub e-mailach.

Antywirus Bitdefender to bezpieczeństwo danych Twoich i Twojej rodziny. Dlatego ma w sobie innowacyjne technologie, aby chronić wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego przed złośliwymi atakami, wiadomościami phishingowymi i fałszywymi witrynami internetowymi, które kradną informacje finansowe.

Aby chronić poufne dane i zapewnić bezpieczeństwo informacji finansowych, zapoznaj się z Bitdefender Total Security – naszym kompleksowym rozwiązaniem bezpieczeństwa.

Subskrybenci otrzymują ochronę przed kradzieżą tożsamości, wieloplatformowy menedżer haseł, VPN, który pomoże Ci bezpiecznie i prywatnie przeglądać Internet w poszukiwaniu najlepszych ofert.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Ochrona przed kradzieżą tożsamości

Pełna ochrona informacji finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2