Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Jak cyberprzestępcy oszukują starsze osoby

Cyberprzestępstwo

Jak cyberprzestępcy oszukują starsze osoby

Oszuści nigdy nie przestają nas zadziwiać. W jaki sposób cyberprzestępcy oszukują starsze osoby i jak sobie z tym poradzić?

W niedawnym incydencie, którym podzielił się Travis Hardaway, były instruktor muzyki i syn ofiary, jego 80-letnia matka prawie dała się nabrać na najbardziej kreatywny podstęp. Według pana Hardawaya, oszust wysłał Ubera, aby odebrał jego starszą matkę i zabrał ją do banku, gdzie mogła przelać mu pieniądze. 

W jaki sposób oszukują

Podobno pani Hardaway padła ofiarą odpowiedniego oszustwa e-mailowego. Otrzymała e-mail od oszustów, którzy podszywali się pod sprzedawcę Best Buy.

Czas tego fałszywego e-maila nie może być bardziej doskonały. Jego matka zamówiła nową zmywarkę i zapłaciła za jej dostarczenie i zainstalowanie w jej domu – fałszywy e-mail, z którym wchodziła w interakcję, był prośbą o instalację urządzenia od BestBuy.

„Myślę, że właśnie tam się pogubiła, ponieważ myślała, że e-mail dotyczył jej instalacji zmywarki” – powiedział Hardaway w wywiadzie dla KrebsOnSecurity. 

Oszukańczy e-mail mówił, że musi skontaktować się z agentem przez telefon. Dzwoniąc pod fałszywy numer, oszuści powiedzieli jej, że musi zapłacić 160 dolarów za instalację i poprosili ofiarę o zainstalowanie na jej komputerze oprogramowania, które pozwoliłoby im zdalnie sterować urządzeniem i pomóc jej w dokonaniu płatności online.

Fałszywy transfer

Gdy kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe, oszuści twierdzili, że zamiast wypłacić 160 USD, przypadkowo przelał 160 000 USD na jej konto.

„Osoba przez telefon powiedziała jej, że straci pracę z powodu tego błędu w transferze, że nie wie, co robić” – wyjaśnił Hardaway. Wysłali jej więc informację o tym, gdzie przelać pieniądze i poprosili, aby poszła do banku. Ale powiedziała im: „Nie prowadzę samochodu”, a oni powiedzieli jej: „Nie ma problemu, wysyłamy Ubera, aby pomógł ci w banku”.

Czekając na Ubera, kobieta udała się do domu sąsiadów, którzy natychmiast zobaczyli czerwone flagi.

„Nie wiem, czy Uber kiedykolwiek tam dotarł. Ale moja mama poszła do domu sąsiada i zobaczyli, że to było to, co to było – oszustwo.”

Od czasu incydentu pan Hardaway powiedział, że wyczyścił zaatakowany komputer i zmienił wszystkie jej hasła.

Niestety, jego matka pozostaje przygnębiona i zaczęła „zgadywać”.

Setki tysięcy seniorów pada ofiarą oszustów każdego roku, którzy wyrządzają setki milionów dolarów odszkodowania. Oszuści są zwykle przyjaźni i żerują na ufnej i uprzejmej naturze starszych osób, aby je oszukać.

Nikt nie jest w pełni odporny na oszustwa internetowe i sztuczki socjotechniczne, a nasi rodzice i dziadkowie mogą potrzebować wskazówek i pomocy podczas roamingu po Internecie i interakcji z osobami w mediach społecznościowych lub e-mailach.

Antywirus Bitdefender to bezpieczeństwo danych Twoich i Twojej rodziny. Dlatego ma w sobie innowacyjne technologie, aby chronić wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego przed złośliwymi atakami, wiadomościami phishingowymi i fałszywymi witrynami internetowymi, które kradną informacje finansowe.

Aby chronić poufne dane i zapewnić bezpieczeństwo informacji finansowych, zapoznaj się z Bitdefender Total Security – naszym kompleksowym rozwiązaniem bezpieczeństwa.

Subskrybenci otrzymują ochronę przed kradzieżą tożsamości, wieloplatformowy menedżer haseł, VPN, który pomoże Ci bezpiecznie i prywatnie przeglądać Internet w poszukiwaniu najlepszych ofert.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Ochrona przed kradzieżą tożsamości

Pełna ochrona informacji finansowych

6 Komentarzy

 1. Znany
  2022-08-17 at 12:14

  Aż w środku się we mnie gotuje gdy czytam o takich oszustwach i wykorzystywaniu niewiedzy starszych osób. Niemniej jednak kolejny rzetelny artykuł od Pani Veroniki. Trzeba poruszać te tematy wszędzie gdzie się da, możliwości jest coraz więcej ,a im się jest starszym tym trudniej się w tym wszystkim połapać

 2. Pawełek
  2022-08-17 at 13:21

  Wiem jak to wygląda u starszych osób mieszka ze mną babcia i to ile dostaje telefonów to jest niesamowite a o mailach to już nie wspomnę. Na szczęście moja babcia wie mniej więcej o co chodzi aby nie wchodzić w jakieś linki czy odbierać telefony, często zwraca się do mnie z tym. Straszne to jest jak ludzie próbują na każdym kroku wykorzystać innego człowieka a tym bardziej starsze osoby które najczęściej nie mają pojęcia o niczym i z dnia na dzień tracą swoje oszczędności życia tak na prawdę :/

 3. DariaSz89
  2022-08-18 at 14:23

  Smutne jest to że ludzie są zdolni do czegoś takiego… Ale dzięki programom antywirusowym można zniwelować takie ataki zakupując taki program np. ja korzystam z Bitdefendera i wystarczy dodać urządzenia dziadków w konsoli i zabezpieczyć urządzenia przed takimi atakami.

 4. SabinaO
  2022-08-19 at 14:48

  Raz moja babcia miała sytuacje że dostała smsa że niby ja potrzebuje pomocy i musi wejść w podany link aby zobaczyć o co chodzi ale na szczęście zadzwoniła do mnie i co się okazało że to oszust właśnie, od tamtej pory załatwiłam babci Bitdefendera na telefon oraz na komputer i od tamtego czasu nic już nie dostaje. Pozdrawiam dbajcie również o swoich dziadków <3

 5. SebastianD
  2022-08-24 at 15:33

  Smutne ale niestety prawdziwe że ludzie muszą w taki sposób działać :/ dlatego warto zabezpieczyć swoją rodzinę dobrym antywirusem. Ja używam Bitdefendera każdy z rodziny jest podpięty i bezpieczny, nie zdarzyło się nam na razie by ktoś się włamał czy jakieś nie odpowiednie treści trafiły przede wszystkim do dzieci 🙂 Polecam Bitdefendera jak najbardziej nie mam żadnych zastrzeżeń co do działania programu.

  1. Cybernetyczny
   2022-08-30 at 15:47

   Zainstalowałem go również dla moich dziadków, Total Security na próbę. Świetnie filtruje pocztę, tak jak zalewały nas reklamy i jakieś inne bzdety oszukańcze, jak ręką odjął.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0