Sprawdź promocje!
Poradniki

Jak monitorować swoją prywatność w Internecie podczas podróży?

bitdefender-wakacje

Jak monitorować swoją prywatność w Internecie podczas podróży?

Środek zimy nie musi oznaczać codziennej rutyny polegającej na porannym skrobaniu szyb w samochodzie i nieprzyjemnej drogi do pracy. Coraz tańsze bilety lotnicze poza sezonem i otwarcie wielu krajów na turystykę po pandemii sprawiły, że wielu Polaków coraz częściej korzysta z urlopów poza letnim sezonem. Musimy jednak pamiętać o tym, że podczas podróży jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na cyberniebezpieczeństwa niż na co dzień. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka rad od specjalistów Bitdefender, w jaki sposób bronić się przed cyberatakami podczas urlopu.

Zaktualizuj swoje hasło przed wyjazdem na wakacje

Niechlujne zarządzanie hasłami może zrujnować Twoje wakacje, jeśli Twoje dane uwierzytelniające zostaną naruszone podczas podróży. Upewnij się, że Twoje konta internetowe są skonfigurowane z unikalnymi i silnymi hasłami, aby uniemożliwić przestępcom przejęcie Twoich kont i kupowanie drogich prezentów za pomocą Twojej karty kredytowej. Pamiętaj też o włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA).

Dzięki funkcji Bitdefender Menadżer haseł możesz tworzyć silne i unikalne hasła, uwalniając się od konieczności zapamiętywania ich wszystkich i przechowywania ich w bezpiecznym i zaszyfrowanym środowisku, do którego tylko Ty masz dostęp. Po skonfigurowaniu narzędzie automatycznie uzupełnia hasła, gdy są potrzebne, chroniąc Cię przed oprogramowaniem szpiegującym i podglądaczami klawiatury.

Wykonaj kopię zapasową danych i zabezpiecz swoje urządzenie przed wyjazdem

Skradzione lub zgubione urządzenie można wymienić, ale prywatne dane, zdjęcia rodzinne i inne ważne pliki już nie. Zawsze wykonuj kopię zapasową danych na swoich urządzeniach, jeśli planujesz wyjechać z laptopem, tabletem lub innym urządzeniem na wakacyjny wyjazd.

Zawsze przechowuj swoje smartfony w bezpiecznym miejscu i chroń je hasłem lub kodem PIN, aby nie stać się celem kieszonkowców. Funkcja Bitdefender Anti-Theft zawarta w Bitdefender Mobile Security (dla Androida) umożliwia zdalne lokalizowanie, blokowanie, czyszczenie lub wysyłanie wiadomości do urządzenia w przypadku utraty, lub kradzieży. Co więcej, ta funkcja pozwala Twojemu urządzeniu zrobić zdjęcie każdemu, kto próbuje przy nim manipulować pod Twoją nieobecność, a następnie wysłać Ci zdjęcie e-mailem.

Unikaj publicznego Wi-Fi

Większość osób podróżujących na wakacje łączy się z niebezpiecznymi publicznymi sieciami Wi-Fi w kawiarniach i poczekalniach na lotniskach, aby zaoszczędzić na zagranicznych kartach SIM i dostępie do transferu danych. Należy jednak unikać niebezpiecznych sieci i hotspotów, ponieważ mogą one narazić Cię na ataki przestępców przechwytujących Twoje prywatne dane, w tym dane logowania i numery kart kredytowych. Jeśli koniecznie musisz połączyć się z takimi sieciami, upewnij się, że korzystasz z VPN. Bitdefender VPN utrzymuje Twoje informacje o miejscu pobytu online incognito, zabezpiecza ruch w sieciach publicznych, umożliwia dostęp do treści z ograniczeniami geograficznymi i chroni Cię przed ukierunkowanymi atakami. Dzięki dostępowi do sieci VPN możesz także nabyć bilety i zarezerwować noclegi w niższej cenie.

Nie publikuj zbyt wielu informacji w social mediach

Ważnym środkiem bezpieczeństwa cybernetycznego i fizycznego podczas wyjazdu na wakacje jest unikanie nadmiernego udostępniania informacji w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy i inni cyfrowi złoczyńcy, którzy mogą chcieć wyrządzić Ci krzywdę, mogą monitorować Twój profil w mediach społecznościowych, a następnie uderzyć, gdy dowiedzą się, że nie ma Cię w domu. Jeśli chcesz opublikować zdjęcia z podróży, możesz to zrobić po powrocie.

Uważaj podczas surfowania po zagranicznych stronach internetowych

Phishing jest niezwykle niebezpiecznym narzędziem w rękach cyberprzestępców, dlatego powinieneś szczególnie uważać podczas przeglądania nieznanych zagranicznych stron podczas urlopu. Zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do portali, które proponują udział w jakichkolwiek promocjach lub loteriach, szczególnie gdy wymagają one tego, abyś podał swoje dane osobowe.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo online i nie paść ofiarą oszustw, użyj rozwiązania zabezpieczającego, które blokuje zagrożenia online i pomaga unikać fałszywych lub złośliwych stron internetowych, które mogą ukraść Twoje pieniądze i zrujnować Twoje wakacje.

Rozwiązania bezpieczeństwa Bitdefender są dostarczane z wielokrotnie nagradzaną ochroną przed złośliwym oprogramowaniem oraz zaawansowanymi systemami filtrowania przed oszustwami i phishingiem. Dedykowana przeglądarka Safepay (dostępna dla systemu Windows) zabezpieczy Twoje operacje bankowe online dzięki wbudowanej ochronie hotspot, blokując wszelkie próby robienia zrzutów ekranu naszego ekranu i uniemożliwiając złośliwym podmiotom przechwytywanie naciśnięć klawiszy za pomocą zintegrowanej wirtualnej klawiatury.

Jeśli chciałbyś poznać więcej możliwości, które zapewnia oprogramowanie antywirusowe Bitdefender, to zapraszamy do kontaktu.

 

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Najlepszy antywirus dla Twojej rodziny

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0