Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Jak skutecznie dbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy? Poradnik dla administratora danych

Budynek firmy

Jak skutecznie dbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy? Poradnik dla administratora danych

Jak skutecznie dbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy? Poradnik dla administratora danych

Powszechne zagrożenia związane z bezpieczeństwem cybernetycznym, z którymi borykają się firmy i przedsiębiorstwa, coraz częściej wykraczają poza standardowy zakres działania specjalistów do spraw IT. Biorąc pod uwagę to, że działania hakerów zagrażają reputacji firmy, finansom, danym pracowników i klientów, wiele firm wprowadza w swej hierarchii nowy dział, który zajmuje się tylko i wyłącznie dbaniem o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

Musimy pamiętać o tym, że zadaniem administratorów danych nie jest tylko i wyłącznie monitorowanie bezpieczeństwa sieci, lecz przede wszystkim zadbanie o prawidłową edukację innych pracowników z zakresu zasad bezpieczeństwa, ponieważ zdecydowana większość incydentów i włamań jest wynikiem błędu ludzkiego.

Najnowsze badania CRN wskazały, że ostatnie dwa miesiące były rekordowe pod względem występowania cyberataków skierowanych w polskie firmy. To wyjątkowo trudny okres dla wszystkich administratorów sieci, ponieważ muszą poświęcać coraz więcej uwagi na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w swojej firmie.

Przeczytaj też – zmiana właściciela Twittera a wzmożona aktywność cyberprzestępców

Metody, które stosują oszuści, są coraz bardziej wyrafinowane, co potwierdzają przypadki incydentów nawet wśród największych firm na świecie, więc standardowe okresowe szkolenia z podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa mogą nie być wystarczające. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka rad, dzięki którym możesz znacząco poprawić efektywność działu ochrony przed cyberzagrożeniami.

W jaki sposób skutecznie dbać o cyberbezpieczeństwo?

1. Skuteczna komunikacja

Administrator danych poza byciem specjalistą w zakresie cyberbezpieczeństwa musi także zadbać o rozwój swoich umiejętności interpersonalnych. Kluczowym czynnikiem skutecznej obrony przed cyberzagrożeniami jest stworzenie w firmie odpowiedniej sieci komunikacyjnej.

Administrator powinien zadbać o to, aby mieć dobry kontakt z prezesem, zarządem, dyrektorami i kierownikami każdego działu, ponieważ tylko dzięki temu będzie w stanie szybko i skutecznie zareagować w przypadku wystąpienia zagrożenia.

2. Rozmawiaj z kierownictwem o potencjalnym ryzku

Jeśli uważasz, że w firmie konieczna jest zmiana lub upgrade oprogramowania antywirusowego, ponieważ obecne rozwiązanie jest niewystarczające do skutecznej ochrony danych, to jak najszybciej porozmawiaj o tym z kierownictwem.

Nie obawiaj się tego typu rozmów i nie chowaj głowy w piach, zasłaniając się budżetem. Zamiast tego dobrze przygotuj się do rozmowy i stwórz prezentację, w której zamieścisz przykłady innych firm, które szukały oszczędności na cyberbezpieczeństwie. Jasno i wyraźnie opisz ryzyko, które niesie za sobą zaniechanie i wskaż na potencjalne skutki, czyli na możliwość utraty danych, utraty reputacji oraz karę finansową. Dzięki takim zabiegom możesz nie tylko zmienić postrzeganie swojego działu w oczach kierownictwa, lecz także znacząco wzmocnić poziom ochrony sieci Twojej firmy.

3. Zwróć uwagę na słowa, których używasz

Podczas rozmów i szkoleń na temat bezpieczeństwa nie warto nadużywać trudnych, niezrozumiałych i typowo branżowych zwrotów. Zadbaj o to, aby korzystać z prostych słów tak, aby każdy dobrze Cię zrozumiał. Dzięki temu nie tylko będziesz miał pewność, że pracownicy i przełożeni dobrze rozumieją, na co mają uważać podczas pracy, ale także będziesz traktowany poważniej.

Jeśli będziesz używał niezrozumianych terminów, to inni pracownicy mogą zacząć myśleć o problemach związanych z bezpieczeństwem w sposób czysto abstrakcyjny, czyli taki, który według nich w żaden sposób ich nie dotyczy. Poza tym najprawdopodobniej będą unikali kontaktu z Twoim działem, co w razie incydentu może być bardzo niebezpieczne.

4. Mów o współodpowiedzialności

Kolejnym ważnym elementem wprowadzenia odpowiedniej polityki do spraw cyberbezpieczeństwa jest wyjaśnienie wszystkim pracownikom, że każdy jest odpowiedzialny za ochronę danych i każdy może stać się najsłabszym ogniwem, przez które może wystąpić poważny incydent.

Podczas szkoleń i rozmów postaraj się wprowadzać elementy pracy zespołowej i posługuj się praktycznymi przykładami, które uwypuklą, jak poszczególne działy mogą dbać o bezpieczeństwo. Mów także o tym, w jaki sposób mogą stać się ofiarami oszustwa. Postaraj się nauczać w taki sposób, aby Twoi słuchacze nie odnieśli wrażenia, że problem cyberbezpieczeństwa ich nie dotyczy.

5. Zachęcaj do pozytywnych działań i unikaj zawstydzania

Zaangażowanie w szkolenia z zakresu świadomości bezpieczeństwa, testy i symulacje phishingu to pomocne narzędzia służące do promowania higieny cyberbezpieczeństwa i upewnienia się, że Twoi pracownicy rzeczywiście podejmują odpowiednie działania w celu zapobiegania atakom i zmniejszania ryzyka wystąpienia incydentów.

Jednak strategia, którą zastosujesz po szkoleniu, jest również bardzo ważna. Jeśli obwiniasz, zawstydzasz lub publicznie potwierdzasz niedociągnięcia pracownika, tworzysz nieprzyjemną atmosferę, które sprzyja negatywnym skojarzeniom z Twoim działem. Zamiast tego warto spokojnie podejść do pracowników, którzy dali się nabrać na fałszywe oszustwo phishingowe i zapewnić ich, że nie zostaną ukarani oraz że takie sytuacje zdarzają się często w każdej firmie.

Ponadto, jeśli to możliwe, to powinieneś szukać sposobów na nagradzanie i celebrowanie pozytywnych działań. Na przykład, możesz przygotować jakiś prezent lub nagrodę dla działów, które odznaczają się dobrym przygotowaniem do spraw związanych z zachowaniem zasad cyberbezpieczeństwa.

Warto także przeprowadzać symulacje phishingu i nagradzać te działy, które jako pierwsze zauważą i zgłoszą fałszywy e-mail. Takie działania mogą wydawać się niewielkie, ale mają pozytywny wpływ na to, jak postrzegany jest Twój dział, jednocześnie promując higienę cyberbezpieczeństwa.

6. Współpracuj z wszystkimi działami

Współpraca z innymi działami jest niezbędna. Twój zespół powinien być widoczny, otwarty i często się komunikować z innymi działami. Jeśli będziesz rozmawiał tylko wtedy, gdy inni pracownicy popełnią jakiś błąd lub nie zastosują się do procedury bezpieczeństwa, to nie będziesz postrzegany w pozytywny sposób, a inne działy będą unikały z tobą kontaktu, co może skutkować wyższym ryzykiem dla całej organizacji.

7. Dostosuj strategię ochrony do kultury pracy firmy

W ciągle zmieniających się realiach pandemicznych i postpandemicznych powinieneś regularnie monitorować to, jak nowa kultura pracy wpływa na cyberbezpieczeństwo całej firmy. Rozwój pracy zdalnej, działów hybrydowych i ogólny wzrost liczby urządzeń łączących się ze środowiskiem Twojej organizacji zwiększa ryzyko ataku.. Aby zapewnić sobie widoczność i możliwość wykrywania potencjalnych zagrożeń, można wdrożyć technologię MDM lub podobne narzędzia do monitorowania urządzeń.

Musimy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania mogą napotykać na opór ze strony pracowników i mogą być postrzegane jako aspekty niekorzystne dla zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, która jest coraz większym priorytetem, zwłaszcza dla specjalistów pracujących w domu. Stosowanie urządzeń lub oprogramowania monitorującego może sprawić, że Twój dział będzie postrzegany negatywnie, dlatego, jeśli postanowisz je wdrożyć, to powinieneś wyjaśnić, dlaczego to robisz i jakie korzyści może odnieść z tego nie tylko firma, ale także sami pracownicy. Natomiast jeśli opór będzie zbyt silny, możesz także pójść na kompromis i wprowadzić alternatywne metody ochrony. Na przykład, jeśli budżet na to pozwoli, możesz zapewnić pracownikom menedżera haseł i oprogramowanie VPN dla ich urządzeń służbowych i prywatnych.

Zdrowa kultura cyberbezpieczeństwa minimalizuje ryzyko W

Nawet najlepsza strategia cyberbezpieczeństwa może nie wystarczyć w przypadku, gdy pracownicy nie chcą stosować się do procedur związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w sieci. Administratorzy muszą być rzecznikami swojego działu, co wymaga pewnych umiejętności miękkich. Jednak dbając o zdrową kulturę bezpieczeństwa cybernetycznego oraz o to, aby dział był postrzegany w pozytywnym świetle, można skuteczniej zabezpieczyć swoją firmę.

Warto także rozważyć zakup dodatkowych narzędzi, które mogą ułatwić pracę działu do spraw cyberbezpieczeństwa. Przykładami mogą być technologię EDR oraz XDR, dzięki którym administratorzy będą mogli na bieżąco monitorować poziom bezpieczeństwa sieci oraz skutecznie łatać luki, które mogłyby być wykorzystane przez hakerów. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Bitdefender EDR oraz Bitdefender XDR, to zapraszamy do kontaktu.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Najlepsze oprogramowanie antywirusowe dla rodziny 

Pełna ochrona informacji finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0