Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Poradniki

Jak skutecznie ochronić dane osobowe

Urządzenia spięte kłódką

Jak skutecznie ochronić dane osobowe

Bezpieczeństwo proaktywne a reaktywne – jak może pomóc Threat Intelligence w ochronie danych osobowych?

W branży cyberbezpieczeństwa znane jest powiedzenie, że zaufanie klienta traci się tylko jeden raz i jak pokazują statystyki, faktycznie wiele firm, które stają się ofiarami ataków hakerskich, zmaga się z problemem braku zaufania wśród klientów i kontrahentów.

Niestety wielu użytkowników Internetu automatycznie skreśla dane przedsiębiorstwo, gdy dowiedzą się o tym, że jej zabezpieczenia zostały złamane. Mimo to, wiele organizacji wciąż łudzi się, że ten problem ich nie dotyczy. Uważają, że ich systemy informatyczne i dane firmowe nie są atrakcyjnymi celami dla cyberprzestępców. Co więcej, nie dostrzegają tego, że większość zagrożeń jest spowodowana błędami pracowników i nie dbają o odpowiednią edukację dotyczącą bezpieczeństwa zasobów swoich sieci informatycznych.

Aby zapewnić solidną ochronę danym osobowym użytkowników przed stale rosnącym zagrożeniem ataków hakerskich, każde przedsiębiorstwo powinno połączyć reaktywne i proaktywne podejście do bezpieczeństwa informacji. W zależności od tego, jak dużo organizacja zainwestuje w budowę tych zabezpieczeń, można powiedzieć, że jej celem jest przynajmniej nadążanie za nieustannym rozwojem cyberzagrożeń. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest bycie o krok przed nimi i właśnie w tym może pomóc odpowiednia konfiguracja proaktywnej i reaktywnej inteligencji zagrożeń, czyli nowego systemu bezpieczeństwa autorstwa firmy Bitdefender.
Mężczyzna pracujący na laptopieCzym jest bezpieczeństwo proaktywne i jak można je zastosować w celu ochrony systemu cyberbezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo proaktywne to strategia cyberbezpieczeństwa opierająca się na protokołach obronnych, które zespół bezpieczeństwa ustanawia w celu zapobiegania atakom. Obejmuje ono między innymi planowanie działań w razie niebezpieczeństwa wystąpienia zagrożeń i testy penetracyjne w celu oceny podatności, a także monitorowanie sieci oraz punktów końcowych w celu identyfikacji podejrzanych zachowań i izolowania potencjalnych zagrożeń do czasu, gdy zespół bezpieczeństwa będzie mógł interweniować. Innym ważnym elementem z zakresu bezpieczeństwa proaktywnego bezpieczeństwa są programy edukacyjne dla pracowników, mające na celu zmniejszenie ryzyka naruszeń i kradzieży danych spowodowanych przez niefrasobliwych pracowników danej firmy.

Korzyści wynikające z proaktywnego kierunku cyberbezpieczeństwa

1. Zmniejszenie liczby możliwych ataków

Wielu atakom popełnianym przez cyberprzestępców firmy mogłyby łatwo zapobiec. Proaktywne podejście do bezpieczeństwa niweluje ryzyko wystąpienia błędów ludzkich, które są największym zagrożeniem dla działania danej firmy. Ponadto śledzenie najnowszych typów ataków, ciągłe skanowanie w poszukiwaniu podatności i odpowiednia edukacja pracowników znacząco podwyższa poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni firmy.

2. Nadążanie za nowymi cyberzagożeniami w celu ochrony informacji

Ludzie z natury są bardziej ostrożni wobec zagrożeń, które rozumieją, czyli tych, z którymi się zetknęli i które uznają za niebezpieczne. Jednak cyberprzestępcy, których celem jest po prostu naruszenie sieci organizacji, zawsze będą szukać nowych sposobów ataku. Dlatego nieustannie tworzą skuteczniejsze i bardziej wyrafinowane złośliwe oprogramowanie i nowe sposoby ataków. Zanim specjaliści do spraw bezpieczeństwa sieci odkryją nowy typ ataków skierowanych w ich branżę, cyberprzestępcy opracowują już inne sposoby na ominięcie ochrony sieci. Dlatego reaktywna postawa pracowników spowoduje to, że nie osiądą oni na laurach i cały czas będą monitorować sytuację, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo danych w firmie.

3. Odkrywanie podatności na kradzież tożsamości i danych

W świecie ciągłych zmian firmy mogą również mieć systemy, które są nieaktualne i nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa cyfrowego. Niezależnie od tego, czy ich proces cyfryzacji odbył się w szybkim tempie i z mniejszą dbałością o aspekt bezpieczeństwa, czy też niektóre elementy sieci po prostu pozostały niezabezpieczone, ponieważ upłynął jakiś czas i nikt nie sprawdził, czy audyt bezpieczeństwa danych jest aktualny, luki mogą dać oszustom możliwość infiltracji sieci. Jeśli firmy w kierunku cyberbezpieczeństwa przyjmą postawę proaktywną, to unikną takich sytuacji i nie dopuszczą, aby poufne dane zostały skradzione.

4. Skuteczne wykrywanie wewnętrznych zagrożeń

Protokoły reaktywne w przeciwieństwie do proktywnych są zwykle skierowane na zagrożenia zewnętrzne. Wewnętrzne zagrożenia, takie jak pracownicy korzystający z niebezpiecznych stron internetowych, lub ci, którzy są po prostu niedoświadczeni lub nieuważni w stosunku do protokołów bezpieczeństwa, są lekceważone. Bezpieczeństwo proaktywne monitoruje wszystkie zagrożenia niezależnie od ich pochodzenia. Dlatego sprawdza bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, urządzeń końcowych i z wszystkich innych kierunków cyberbezpieczeństwa.

5. Pozwala na skuteczną reakcję w razie zagrożenia bezpieczeństwa ze strony cyberprzestępców

Dzięki postawie reaktywnej będziesz mógł skutecznie przygotować swój zespół w razie wystąpienia incydentu. W końcu, gdy już dojdzie do ataku i zaczną być rejestrowane szkody, szybka interwencja jest obowiązkowa, ponieważ nie tylko będziesz musiał powiadomić o tym osoby, które mogły ucierpieć na skutek ataku, lecz również instytuty zajmujące się regulacją przetwarzania danych osobowych. W takim wypadku będziesz musiał również przedstawić, w jaki sposób zadbałeś o bezpieczeństwo danych przechowywanych w twojej firmie i co zrobiłeś w celu ochrony sieci.

Gdy luki w sieci Twojej firmy zostaną odkryte, to stanie się łatwym celem. Cyberprzestępcy komunikują się między sobą, a jedno naruszenie otwiera drogę dla innych. Posiadanie zespołu bezpieczeństwa pracującego tylko wtedy, gdy zdarzają się incydenty, jest wyczerpujące i nieskuteczne.

Czym jest bezpieczeństwo reaktywne?

Bezpieczeństwo reaktywne jest wdrażane po tym, jak pierwsze oznaki skutecznego ataku stają się widoczne. Wówczas uruchamiane są działania zespołu bezpieczeństwa, aby ocenić sytuację, zrozumieć etap ataku, odeprzeć go lub, gdy jest już za późno, ograniczyć szkody. Z pewnością ten typ obrony musi istnieć w każdej organizacji, ale najlepiej, aby nie działał samodzielnie.
Mężczyzna przy komputerzeZabezpieczenia reaktywne nie są skuteczne w walce przeciwko wyrafinowanym, trudno uchwytnym zagrożeniom i nie powinny być używane, jako samodzielne środki do zapewnienia bezpieczeństwa bazom danych i powinny być wdrażane dopiero wtedy, gdy atak zaczyna powodować widoczne szkody.

Wady bezpieczeństwa reaktywnego

Biorąc pod uwagę to, że nie wszystkie ataki są odkrywane w dniu pierwszej udanej penetracji obrony i że wyrządzenie widocznych szkód może trwać miesiącami, jednocześnie drenując sieć z wrażliwych informacji, poleganie wyłącznie na środkach reaktywnych jest nieodpowiedzialne i nieskuteczne w zapewnieniu bezpieczeństwa danych osobowych.

Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich firm jest połączenie proaktywnych i reaktywnych rodzajów zabezpieczeń. Pierwszy z nich stara się ograniczyć liczbę naruszeń, podczas gdy drugi reaguje, gdy naruszenie ma miejsce. Tego typu warstwowe podejście zapewnia lepszą obronę i przynosi dodatkowe korzyści w postaci poprawy zgodności z przepisami dotyczącymi prywatności (jak GDPR) na całym świecie.

W jaki sposób Threat Intelligence może pomóc w zakresie ochrony danych?

Poleganie na rozwiązaniu Bitdefender Advanced Threat Intelligence jest częścią proaktywnego protokołu i znacząco pomaga w zarządzaniu bezpieczeństwem systemów. Dzięki niemu Twoja firma będzie przygotowana na nawet najbardziej wyrafinowane formy ataku, nawet tych, które jeszcze nie zostały odkryte.Wykresy na tablecie i komputerzeIdea Bitdefender Advanced Threat Intelligence polega na zmniejszeniu prawdopodobieństwa i wpływu ryzyka, podjęcia niezbędnych środków ostrożności, nawet jeśli teraz wydają się one bezużyteczne dla organizacji, która nigdy nie doświadczyła takich problemów w przeszłości. Threat Intelligence wspomaga analizę ryzyka, wykorzystując dane z powierzchni i dark webu na temat najnowszych ataków w branży. Następnie określa i wskazuje najskuteczniejsze praktyki w obszarze bezpieczeństwa, ograniczając zagrożenia, a na koniec pomaga skonfigurować wielowarstwowy system ochrony.

Przez bardzo długi czas uważano, że cyberprzestępcy wyprzedzają firmy dostarczające oprogramowanie do zarządzania bezpieczeństwem informacji, nieustannie wymyślając nowe sposoby naruszania baz danych. Jednak dzięki kompleksowym podejściu do proaktywnego systemu zarządzania bezpieczeństwem, reaktywną reakcją w razie incydentów w firmie, zapewnieniu bezpieczeństwa urządzeniom końcowym użytkownika oraz wsparciu specjalnych narzędzi Bitdefender, będziesz mógł cieszyć się bezpieczeństwem systemów teleinformatycznych swojej sieci informatycznej.
Jeśli chciałbyś poznać więcej informacji na temat rozwiązań Bitdefender, to prosimy o kontakt.

Poznaj produkty polepszające bezpieczeństwo

Najlepszy antywirus dla
urządzeń mobilnych

Pełna, najnowsza i najlepsza ochrona

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2