Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Jak uniknąć kradzieży danych w firmie

Laptop z wykresami

Jak uniknąć kradzieży danych w firmie

W jaki sposób uniknąć kradzieży danych Twojej firmy?

Najnowsze badania wskazują na to, że nawet 80 procent firm na jakimś etapie swojego działania staje się ofiarą kradzieży lub utraty danych. Może to być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, takimi jak cyberataki hakerskie, jak również przez czynniki wewnętrzne, na przykład niefrasobliwość pracowników lub ich celowe działania, które mają na celu zaszkodzenie firmie. Dlatego w tym artykule przedstawię, w jaki sposób administratorzy firmowej infrastruktury sieciowej mogą zminimalizować ryzyko kradzieży danych.

Przeczytaj też – VPN rzeczywiste ceny

Kradzież danych – realne ryzyko i dotkliwe konsekwencje

Obecnie praktycznie każda firma musi przechowywać i nierzadko też przetwarzać krytyczne dane swoich pracowników, klientów, kontrahentów oraz informacje, od których bezpośrednio zależy przyszłość firmy, na przykład kody źródłowe, własność intelektualną, innowacyjne pomysły, księgowość oraz najbliższe plany firmy. W przypadku ich utraty lub kradzieży firma może nie tylko stracić na reputacji, co bezpośrednio wpłynie na jej konkurencyjność na rynku lub na karę finansową, ale także może rozpocząć proces, który zakończy się nieuchronną upadłością.

Zgodnie z najnowszym raportem amerykańskiej agencji National Cyber Security Alliance nawet 60 procent firm jest zmuszona do zamknięcia działalność w ciągu pół roku od utraty danych. Natomiast średni koszt incydentu związanego z kradzieżą danych wynosi 150 tysięcy dolarów. Musimy także pamiętać o tym, że w naszym kraju koszt zaniedbania zapewnienia odpowiedniej ochrony danym osobowym może być również bardzo wysoki. Przykładem jest kara w wysokość 4,9 miliona złotych, którą Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę zajmującą się handlem prądem i gazem. Powodem było nieodpowiednie zabezpieczenie danych osobowych oraz zapewnienie dostępu do krytycznych danych podmiotowi, który je skopiował.

Powyższy przykład to tylko wierzchołek góry lodowej. Dane odgrywają coraz większą rolę w codziennym funkcjonowaniu firmy. Niestety wielu przedsiębiorców nie zapewnia odpowiedniej ochrony dla infrastruktury sieciowej swojego przedsiębiorstwa, co może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Hakerzy mogą wykraść dane Twojej firmy, a następnie zażądać za nie okupu, dlatego to tak ważne, aby odpowiednio zadbać o ochronę przed wyciekiem danych. Pierwszym krokiem, aby to uczynić, jest wybór skutecznego oprogramowania antywirusowego. Antywirusy z linii Bitdefender GravityZone skutecznie ochronią stacje robocze Twojej firmy przed złośliwym oprogramowaniem oraz wszelkimi rodzajami aktywności hakerów.

Niefrasobliwy lub nieuczciwy pracownik

Gdy myślimy o wycieku danych, najczęściej wyobrażamy sobie, że są one spowodowane przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują do nich zaawansowane i skomplikowane narzędzia. Rzeczywistość jest jednak inna, ponieważ zgodnie z naszymi obserwacjami i najnowszymi danymi aż 80% wszystkich wycieków danych jest spowodowana przez błędy pracowników lub celowe działanie na szkodę przedsiębiorstwa.

Specjaliści do spraw bezpieczeństwa z firmy Bitdefender od lat alarmują, że najsłabszym ogniwem w infrastrukturze każdej organizacji zawsze są pracownicy.

Pracownicy często nie są odpowiednio przeszkoleni w zakresie zachowywania podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa i to właśnie ich błąd skutkuje zainfekowanie infrastruktury sieciowej firmy. Bitdefender przygotował szereg rozwiązań, które w pewnym zakresie mogą przeciwdziałać lub niwelować skutki takich pomyłek. Moduł HyperDetect dzięki technologii uczenia maszynowego zapewnia wykrywanie prób ataków oraz podejrzanych plików i umieszczanie ich w kwarantannie, nawet jeśli jeszcze nie zostały zakwalifikowane w bazie danych producentów oprogramowania. Z kolei Analizator Sandbox umożliwia bezpieczną detonację podejrzanych plików w odizolowanym środowisku. Dzięki temu znacząco zminimalizujesz ryzyko infekcji sieci ze strony niebezpiecznych maili i plików.

Należy pamiętać także o tym, że wyciek firmowych danych nie zawsze może być spowodowane niefrasobliwością pracownika, lecz także jego celowym działaniem na szkodę firmy. Niestety takie zjawisko jest dość powszechne. Zgodnie z najnowszym raportem Instytutu Ponemon nawet 26 procent wszystkich incydentów związanych z utratą danych było spowodowane celowym działaniem nieuczciwych pracowników. Ich najczęstszym łupem były dane dotyczące personaliów klientów, własność intelektualna oraz te, które opisują zachowania konsumenckie.
Co ciekawe motywacją takich pracowników nie zawsze jest zemsta na pracodawcy. Równie często wykradają dane, ponieważ chcą zabłysnąć przed nowym pracodawcą i mieć dodatkową kartę przetargową podczas procesu rekrutacyjnego. Ich kradzież nie jest również incydentem spowodowanym w afekcie, lecz starannie przygotowanym. Nieuczciwi pracownicy zazwyczaj przygotowują się do kradzieży długo przed złożeniem wypowiedzenia.

Przeczytaj też – sposoby cyberprzestępców na włamania

10 rad, w jaki sposób zminimalizować ryzyko wycieku danych

Każda firma jest inna i powinna stosować spersonalizowane taktyki ochrony przed wyciekiem danych. Jednak poniżej opiszemy 10 uniwersalnych rad, które warto wprowadzić w Twoim przedsiębiorstwie, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

 1. Wykonuj regularne audyty. Monitoruj to, jakie i w jaki sposób
  przechowujesz dane oraz to, kto ma do nich dostęp.
 2. Zadbaj o to, aby wprowadzić w swojej firmie jasne i czytelne zasady postępowania z danymi. Upewnij się, że administrator Twojej sieci je rozumie i stosuje.
 3. Zadbaj o odpowiednią edukację pracowników w zakresie ochrony danych. Pamiętaj o tym, aby jasno określić stanowisko firmy do kradzieży danych i otwarcie mów o konsekwencjach w przypadku nieuczciwości ze strony pracownika.
 4. Zadbaj o to, aby krytyczne dane zostały zaszyfrowane. Nawet jeśli zostaną skradzione, to bez deszyfratora będą bezużyteczne.
 5. Monitoruj aktywność swoich pracowników, szczególnie nowych oraz tych, którzy odchodzą z firmy. Zadbaj o to, aby wprowadzić bezpieczną procedurę, dzięki której będziesz mógł w szybki sposób odebrać dostęp do danych pracownikom, którzy złożyli wypowiedzenie.
 6. Określ i wprowadź standardy tego, z jakich peryferiów mogą korzystać Twoi pracownicy. Oprogramowanie Bitdefender GravityZone umożliwia zablokowanie możliwości korzystania z nieautoryzowane sprzętu takiego jak nośniki pamięci typu pendrive. Dzięki temu Twoi pracownicy nie będą mogli w łatwy sposób kopiować danych Twojej firmy.
 7. Zablokuj za pomocą odpowiedniego oprogramowania antywirusowego witryny i strony internetowe, które umożliwiają magazynowanie i wysyłanie danych.
 8. Ogranicz możliwość wysyłania danych na podejrzane adresy e-mail, monitoruj korespondencje swoich pracowników i powiadamiaj ich o ewentualnym naruszeniu.
 9. Ogranicz pracownikom dostęp do masowych magazynów danych takich, jak chmura i monitoruj ich aktywność w sieci.
 10. Monitoruj pracę drukarek w firmie. Regularnie sprawdzaj, jakie dokumenty drukują Twoi pracownicy.

Bitdefender XDR – kompleksowa ochrona infrastruktury sieciowej Twojej firmy

Powyższe uniwersalne rady znacząco podniosą poziom ochrony infrastruktury sieciowej Twojej firmy, jednak musisz pamiętać o tym, że metody prewencyjne nie zawsze są wystarczające do tego, aby uchronić się przed wyciekiem danych. Dlatego, aby zadbać o kompleksową ochronę Twojej organizacji, warto rozważyć integrację systemu XDR, który dodatkowo podniesie jej poziom bezpieczeństwa.

Bitdefender XDR to narzędzie, które zapewni zintegrowaną ochronę całej infrastruktury sieciowej Twojej firmy. Oprogramowanie to zapewnia kompleksową ochronę poczty, sieci firmowej, Internetu, danych w chmurze i tożsamości pracowników, klientów i kontrahentów Twojej firmy. Bitdefender XDR ma możliwość łatwej integracji z innymi modułami z portfolio producenta Bitdefender, na przykład z narzędziem zaprojektowanym do ostrzegania przed zagrożeniami, czyli Bitdefender Advanced Threat Intelligence, dzięki któremu administrator sieci będzie mógł uzyskać dodatkowe informacje w przypadku wystąpienia cyberincydentów oraz Bitdefender GravityZone Full Disk Encryption, który umożliwi szyfrowanie krytycznych danych Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami aby poznać szczegóły oferty i zabezpieczyć swoją firmę – formularz kontaktowy

Bitdefender XDR został zaprojektowany w celu zapewnienia kompleksowej ochrony dla infrastruktury sieciowej organizacji przed wielowektorowymi cyberatakami. Jego unifikacja znacząco ułatwi i zautomatyzuje pracę specjalistów do spraw bezpieczeństwa w Twojej firmie oraz pozwoli na skrócenie czasu wykrycia i reakcji na cyberzagrożenia. Skutkiem integracji oprogramowania Bitdefender XDR będzie to, że znacząco zwiększysz poziom bezpieczeństwa danych swojej firmy.

Skuteczne zestawy antywirusowe

Bitdefender Total Security & Bitdefender Premium VPN

Bitdefender Antywirus Plus I Bitdefender Premium VPN

2 Komentarzy

 1. Mariusz
  2022-10-14 at 16:19

  W firmie oprogramowanie antywirusowe to podstawa szczególnie jak się ma do czynienia z poufnymi informacjami. Warto zainwestować w jak najlepszą ochronę aby uniknąć problemów

 2. Tadeusz Sz.
  2022-10-17 at 16:06

  Bardzo przydatne rady i nie powiem zachęciliście mnie do zakupu waszego produktu 🙂 oby działał tak jak każdy go opisuje. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2