Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Jak zabezpieczyć komputer w domu

Dziewczyna korzystająca z komputera

Jak zabezpieczyć komputer w domu

Chociaż media skupiają się na atakach ransomware na firmy, wiele ataków nadal po cichu rozwija się również w przestrzeni konsumenckiej. Dane Bitdefender pokazują, że najbardziej znane nazwy w ransomware poświęcają teraz znaczną część swoich zasobów na atakowanie użytkowników domowych.

Dane Bitdefender zebrane między wrześniem 2021 a wrześniem 2022 pokazują, że 20 najczęściej wykrywanych rodzin lub szczepów oprogramowania ransomware często podnosi swoje brzydkie głowy podczas ataków na gospodarstwa domowe.

Przykłady ataków

Na przykład we wrześniu 2021 r. niesławny WannaCry został wykryty jako najczęstsza rodzina oprogramowania ransomware atakującego zwykłych użytkowników, z udziałem 36% na całym świecie. Innymi słowy, operatorzy WannaCry poświęcili ponad jedną trzecią swojej działalności wyłącznie na celowanie w zwykłych użytkowników.

„WCry” i „WannaCryptor” to odmiany niesławnego WannaCry, które we wrześniu 2021 r. miały 36,43% udziału w atakach ransomware na punkty końcowe konsumentów na całym świecie.

Rok później (drugi wykres poniżej) liczba ta wzrosła do 77%, co oznacza, że ​​jeszcze mniej kampanii WannaCry koncentrowało się na dużej rybie – a wszystko to bez zajmowania czołowego miejsca. Operatorzy CryptoShield przejmują w tym roku lwią część, z aż 82% ataków skierowanych na małe narybku.

„CryptoShield” wyróżnia się jako najczęściej wykrywana rodzina oprogramowania ransomware atakującego użytkowników domowych we wrześniu 2022 r.

Powyższe wykresy zawierają wiele innych popularnych nazw na scenie ransomware. Głębsza analiza może wymagać osobnego artykułu.

Przeczytaj też – bezpieczeństwo podczas wakacji

Ataki ransomware na zwykłe gospodarstwa domowe

Większość nagłówków wiadomości cybernetycznych dotyczy ataków oprogramowania ransomware na firmy, opiekę zdrowotną, rządy, edukację i infrastrukturę krytyczną. I nie bez powodu. Te często wyniszczające incydenty dotykają jednocześnie miliony ludzi. Niektóre wstrząsają całymi gospodarkami.

Ale użytkownicy domowi nie podejrzewają, jak często te zagrożenia czają się w zacienionych miejscach w otwartym Internecie, czekając na ożywienie, gdy ktoś kliknie niewłaściwy link.

Jak omawiamy w naszym najnowszym raporcie Consumer Threat Landscape Report, witryny warezowe, torrenty, a nawet legalnie wyglądające strony internetowe mogą zawierać trojany, które oddzwaniają do bazy i pobierają oprogramowanie ransomware jako dodatkowy ładunek do wdrożenia na komputerze ofiary.

Niektóre ekipy hakerskie idą prosto do zabójstwa, atakując podatne urządzenia bezpośrednio za pomocą szkodliwego oprogramowania wyniszczającego dane. Na przykład klienci QNAP widzieli znaczną część ataków wymierzonych w nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy ze strony określonego gangu ransomware znanego jako Deadbolt. Osoby posługujące się tym złośliwym oprogramowaniem specjalizują się w wykorzystywaniu błędnych konfiguracji i niezałatanych wad w produkowanych na Tajwanie urządzeniach pamięci masowej podłączonych do sieci.

Przeczytaj też – sposoby cyberprzestępców na włamania

Jak zabezpieczyć się przed Ransomware w domu

1. Praktykuj dobrą higienę cyberbezpieczeństwa

Unikaj pirackich treści! Nie odwiedzaj podejrzanych witryn. Nie uruchamiaj oprogramowania pobranego ze stron warez. I weź potoki z głazem soli. Miej oko na oszustwa, phishing i spam. Podczas gdy większość będzie próbowała ukraść Twoje hasła, niektórzy wręcz nakłonią Cię do samodzielnego uruchomienia złośliwego oprogramowania. Zawsze uruchamiaj oficjalne oprogramowanie od sprawdzonych dostawców. Najczęściej to, co robisz online, stanowi różnicę między bezpieczeństwem a niebezpieczeństwem.

2. Regularnie twórz kopie zapasowe offline

Nie jest niczym niezwykłym zarażenie się złośliwym oprogramowaniem, nawet jeśli praktykujesz dobrą higienę cyberbezpieczeństwa. Można to zrobić po prostu instalując skażoną łatkę lub aplikację narzędziową. Dlatego ważne jest, aby nigdy nie tracić czujności i okresowo tworzyć kopie zapasowe ważnych plików. Zachowaj te kopie zapasowe offline na osobnym dysku na wypadek najgorszego.

3. Uruchom AV w swoim systemie

Aby zapewnić maksymalną ochronę, zawsze używaj zaufanego rozwiązania zabezpieczającego w swoim systemie. Bitdefender Total Security oferuje wielowarstwową ochronę przed oprogramowaniem ransomware, zapewniając bezpieczeństwo, nawet gdy nie masz ochoty na atak.

#NoMoreRansom

Przez ostatnie sześć lat NoMoreRansom pomagał ofiarom odzyskać ich pliki dzięki wysiłkom 188 partnerów, którzy zobowiązali się do ograniczenia rozprzestrzeniania się oprogramowania ransomware. Jako wybitny współtwórca tej inicjatywy, Bitdefender przesłał 13 narzędzi deszyfrujących dla 11 rodzin oprogramowania ransomware. Pobrane mniej więcej milion razy nasze darmowe deszyfratory pomogły prywatnym obywatelom i firmom uniknąć żądań okupu o wartości szacowanej na 1 miliard USD.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Najlepszy antywirus dla Twojej rodziny

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0