Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Kampania spamowa skierowana do osób poszukujących pracy

Pracodawca przeglądający CV

Kampania spamowa skierowana do osób poszukujących pracy

Sierpień może nie jest najlepszym czasem na poszukiwanie pracy, ale to nie zniechęca oszustów do szukania pracy na fałszywych stanowiskach kierowniczych. W tym tygodniu została podjęta duża spamowa, kusząca odbiorców wysokimi pozycjami w lokalnych biurach.

Cele i treść spamu

Według telemetrii Bitdefender Antispam, trwająca kampania rozprzestrzeniła się w dziesiątkach tysięcy skrzynek odbiorczych w USA, Wielkiej Brytanii, Afryce Południowej, Niemczech i Australii. Niezamawiana korespondencja pochodzi głównie z adresów IP w Japonii, Chinach i Białorusi.

Niewinny e-mail zaprasza odbiorców atrakcyjną pozycją – COO – w nowym oddziale w Twoim regionie i prosi o przesłanie CV.

Spamerzy nie przekazują czytelnikom dodatkowych informacji, po prostu stwierdzając, że „zostałeś polecony na stanowisko kierownicze” w nieokreślonej organizacji.

Na razie oszuści polegają na ciekawości użytkowników lub żerują na tych, którzy pilnie potrzebują pracy. Jednak wpływ może być niebezpieczny dla osób, które złożyły podanie o pracę online i nieświadomie wyślą odpowiedź.

Konsekwencje wpadnięcia w pułapkę

W najlepszym przypadku tracisz pieniądze, kupując karty podarunkowe, aby zapłacić za oprogramowanie lub technologię, która może być potrzebna do spełnienia specyfikacji pracy. W najgorszym przypadku staniesz się ofiarą kradzieży tożsamości lub staniesz się mułem pieniężnym.

Próba oszustw związanych z pracą za pośrednictwem poczty e-mail to tylko jeden z tysięcy sposobów, w jakie oszuści atakują osoby poszukujące pracy online. Niezależnie od tego, czy ubiegałeś się o pracę, czy nie, zachowaj czujność, aby chronić swoje osobiste i finansowe dobro.

Zobacz, jak zabezpieczyć swoje konto Paypal.

Zobacz, co możesz zrobić aby zapobiec oszustwom związanym z kartami kredytowymi.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla osób poszukujących pracy

Ponieważ wiele podań o pracę i rozmów kwalifikacyjnych przenosi się online, potencjalnym pracownikom coraz trudniej jest odróżnić legalne i fałszywe oferty pracy. Aby nie paść ofiarą kradzieży tożsamości lub oszustwa, postępuj zgodnie z poniższymi prostymi wskazówkami dotyczącymi wykrywania oszustw związanych z pracą za pośrednictwem poczty e-mail:

  • Nigdy nie wchodź w interakcję z wiadomościami, w tym e-mailami, tekstami lub korespondencją w mediach społecznościowych, jeśli nie ubiegałeś się o pracę. To najbardziej oczywisty znak, że pozycja jest fałszywa. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą kariery i aplikowałeś do wielu ogłoszeń o pracę, prowadź ich ewidencję, aby nie paść ofiarą tego rodzaju spamu.
  • Jesteś proszony o zapłacenie za oprogramowanie lub urządzenia i otrzymujesz obietnicę zwrotu kosztów. Jeśli otrzymałeś świetną ofertę pracy, ale musisz zapłacić za wizy, transfery lub jakąkolwiek technologię, jest to w 100% oszustwo – legalne firmy nie będą prosić o zaliczki, aby tam pracować.
  • Opis stanowiska jest bardzo niejasny i obejmuje pracę z domu przez zaledwie kilka godzin dziennie i dużą wypłatę
  • Korespondencja w sprawie pracy została wysłana z kont Google lub Hotmail, a nie z adresu e-mail zarejestrowanego w firmie.
  • Zostaniesz poproszony o przelanie pieniędzy ze swojego konta na inne
  • Dostajesz pracę bez oficjalnej rozmowy kwalifikacyjnej i jesteś proszony o podanie poufnych danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego i dane karty kredytowej, wypełnienie raportu kredytowego lub otwarcie nowego konta bankowego

Ochroń się przed spamem

Ochrona przed kradzieżą tożsamości

Pełna ochrona informacji finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0