Sprawdź promocje!
Zagrożenia

Medibank ofiarą ataku hakerskiego

Wnętrze budynku Medibank

Medibank ofiarą ataku hakerskiego

Medibank padł ofiarą zorganizowanego ataku hakerskiego – dane tysięcy klientów zostały skradzione Jedna z największych australijskich firm zajmujących się ubezpieczeniami zdrowotnymi w ubiegłym miesiącu stała się ofiarą wyjątkowo dotkliwego cyberataku.

Kradzież danych tysięcy klientów Medibanku

Hakerzy wykradli poufne dane tysięcy klientów Medibanku. Zważywszy na specyfikację branży, nie były to tylko informacje dotyczące danych personalnych, adresów i numerów kontaktowych, lecz także wyjątkowo wrażliwe dane zawierające historię leczenia pacjentów oraz informacje o ich chorobach.

Szczególnie problematyczne jest to, że klientami Medibank są znani celebryci, politycy oraz sportowcy, więc hakerzy mogli uzyskać dostęp nie tylko do historii ich chorób, lecz także do informacji o odbytych odwykach i substancjach, które przyjmowali.

Medibank – przykład tego, w jaki sposób postępować w razie cyberataku

Pomimo że doszło do tego przykrego incydentu, Medibank bardzo poważnie do niego podszedł i wykazał się godną podziwu odpowiedzialnością.

Pracownicy tej firmy praktycznie od razu przyznali się do tego, że dane ich klientów mogły zostać skradzione i natychmiast rozpoczęli współpracę z odpowiednimi organami australijskiej policji i prokuratury. Ponadto na bieżąco informują pacjentów, których dane zostały skradzione. Nie ukrywają niczego i cały czas informują opinię publiczną o tym, co się wydarzyło i dlaczego do tego doszło.

Ponadto Medibank ogłosił, że wdroży specjalny pakiet dla swoich klientów, którzy stali się ofiarami tego cyberataku.

W skład świadczeń mają wchodzić między innymi:

  • Specjalny fundusz dla osób, które straciły środki finansowe na skutek cyberataku.
  • Dostęp do linii wsparcia Medibank w zakresie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.
  • Możliwość bezpłatnych porad w zakresie ochrony tożsamości.
  • Bezpłatne usługi monitorowania tożsamości.
  • Zwrot opłat za ponowne wydanie zagrożonych dokumentów tożsamości.

Oprócz tego firma powołała również specjalny zespół, który pomaga klientom otrzymującym groźby i oferty okupu. Poszkodowani, którzy otrzymują podejrzane e-maile lub smsy, są instruowani, aby zgłosić je na specjalny adres email. Ubezpieczyciel zobowiązuje się także do zapewnienia klientom „regularnych, przejrzystych aktualizacji”, ponieważ współpracuje z australijskimi bankami i departamentami rządowymi w celu zwiększenia monitorowania tożsamości klientów, które zostały skradzione.

Bitdefender – ochroń dane swojej firmy przed hakerami

Cyberincydent związany z firmą Medibank to doskonały przykład na to, że obecnie każda firma może stać się celem ataku hakerów.

Dlatego, jeśli prowadzisz swoją własną działalność lub jesteś administratorem danych, to musisz pamiętać o tym, że jesteś w pełni odpowiedzialny za poziom cyberbezpieczeństwa swojego przedsiębiorstwa. Producent oprogramowania Bitdefender ma w swoim portfolio wiele rozwiązań, które są dopasowane do każdej firmy, zarówno jednoosobowej działalności, małego biura, jak i wielkich przedsiębiorstw zatrudniających tysiące pracowników.

Jeśli chcesz poznać funkcjonalności antywirusów Bitdefender, otrzymać ofertę lub skonsultować się z naszymi specjalistami do spraw cyberbezpieczeństwa, to zapraszamy do kontaktu.

Poznaj produkty, które mogą Cię zaciekawić

Ochrona przed kradzieżą tożsamości

Pełna ochrona informacji finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0