Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Najczęstsze oszustwa VPN których należy unikać

Dłoń wyciągająca pieniądze od użytkownika

Najczęstsze oszustwa VPN których należy unikać

W związku z codziennymi naruszeniami danych, naruszeniami, śledzeniem i zbieraniem danych ochrona prywatności cyfrowej stała się kluczowa.

Powszechność VPN

Korzystanie z VPN w celu ochrony prywatności stało się tak powszechne, jak instalowanie oprogramowania antywirusowego w celu ochrony przed e-zagrożeniami.

Rynek jest przepełniony rozwiązaniami VPN, z których każde obiecuje zapewnić większą anonimowość niż poprzednie. Jednak przesycony rynek sprawia, że ​​wybór solidnej sieci VPN jest trudny, zwłaszcza dla nowicjuszy, i pozostawia trochę swobody dla oportunistycznych oszustów, aby mogli wykonywać swoje podejrzane praktyki.

Rodzaje szkodliwych VPN

Podobnie jak inne produkty rynkowe, VPN są przedmiotem wielu oszustw. Na szczęście przez większość czasu można ich łatwo uniknąć, jeśli wiesz, gdzie szukać. Najczęściej spotykane oszustwa VPN to:

  • Darmowe VPN
  • Fałszywe VPN
  • VPN z fałszywymi recenzjami
  • Fałszywe zasady zerowego logowania
  • Sieci VPN do zbierania danych
  • Obiecujące i niedostatecznie działające sieci VPN
  • Dożywotnie VPN

1. Darmowe VPN

Chociaż darmowe VPN nie są z natury niebezpieczne ani oszustwami, wiele z nich ma ukryte motywy. Darmowe VPN zazwyczaj oferują pewne metody generowania przychodów, takie jak atrakcyjne plany subskrypcji, plany polecania, które nagradzają Cię dodatkowymi punktami użytkowania lub irytującymi reklamami.

Niektóre bezpłatne sieci VPN przeprowadzają również schematy zbierania danych, stąd cena 0 USD. Innymi słowy, nie płacisz im pieniędzmi; po prostu pozwalasz im zebrać wystarczającą ilość danych, które dostawca sprzedaje w celu utrzymania i obsługi serwerów VPN.

Jeśli nie stać Cię na premium VPN lub czujesz, że go nie potrzebujesz, musisz zadbać o kilka rzeczy:

Upewnij się, że usługa jest renomowana (wiele godnych zaufania sieci VPN oferuje bezpłatne, demonstracyjne lub próbne wersje swoich usług)
Sprawdź politykę; sieci VPN o ugruntowanej pozycji mają jasne, przejrzyste zasady
Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak całkowicie darmowa sieć VPN; albo jest ograniczony, albo wykorzystuje Cię do odzyskania swoich strat

2. Fałszywe VPN

Jak sugeruje ich nazwa, fałszywe VPN to nieuczciwe usługi, które podszywają się pod legalne, aby przynosić korzyści ich finansowo zmotywowanym operatorom. W niektórych przypadkach fałszywa usługa została po prostu stworzona przez złośliwych cyberprzestępców w celu przechwytywania danych użytkowników.

Chociaż niektóre usługi VPN są skrupulatnie opracowane, aby zepchnąć Cię ze szlaku, istnieje kilka znaków, które pomagają wykryć fałszywą sieć VPN, w tym:

Usługa jest świadczona i jest własnością niedawno powstałej firmy bez historii rozwoju VPN
Polityka prywatności VPN jest słabo zredagowana i niejednoznaczna
Brak danych kontaktowych
Zawiera fałszywe informacje kontaktowe, które skłaniają Cię do skontaktowania się z oszustami
Nie działa tak, jak powinien (wycieka dane, nie ukrywa twojego adresu IP)
Przypisuje ci ten sam adres IP, bez względu na to, jakiego urządzenia używasz (fałszywy adres IP)

3. VPN z fałszywymi recenzjami

VPN z fałszywymi recenzjami powinien być natychmiast widoczny. Nigdy o tym nie słyszałeś, a jednak słyszały o tym miliony użytkowników i wszyscy mówią to samo: „Jest fantastyczny!” i „nie mogą uwierzyć w stosunek ceny do jakości”.

Przez większość czasu serwisy te tworzą własną stronę internetową i bezwstydnie promują swój produkt, dodając fałszywe recenzje i referencje. Jeśli byłeś w Internecie dłużej niż jeden dzień, prawdopodobnie wiesz, jak powinna wyglądać legalna sekcja z recenzjami/komentarzami/opiniami.

Prawdziwi użytkownicy często chowają się za pseudonimami i nie zostawiają idealnie napisanych fragmentów tekstu; większość nawet nie używa wielkich liter na początku zdania. Jednak w jakiś sposób fałszywe referencje zawsze pochodzą od osób wyświetlających pełne nazwiska, z idealną gramatyką i bez krytyki wobec produktu.

4. Fałszywe zasady zerowego logowania

Miganie naklejki polityki zerowego logowania w witrynie jest powszechną praktyką wśród dostawców VPN. Chociaż nie jest to nielegalne ani niewłaściwe, jeśli nie rejestrujesz danych klientów, wielu dostawców VPN składa tę obietnicę, mimo że ich polityka prywatności mówi inaczej.

Za tymi śmiałymi twierdzeniami ich polityka prywatności ujawnia, że ​​zbierają dane użytkowników, takie jak adresy IP, znaczniki czasu i lista usług, do których uzyskuje się dostęp podczas połączenia z VPN, wyłącznie w celu analizy i ulepszania swoich usług.

Chociaż może to wyglądać nieszkodliwie, dostawcy z siedzibą w krajach sojuszu 5, 9 lub 14-Eyes podlegają przepisom, które zmuszają ich do przekazywania danych na żądanie władz. Ponieważ dane te mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkowników i śledzenia ich lokalizacji, może to sprawić, że VPN będzie bezużyteczny.

5. Sieci VPN do zbierania danych

Sieć VPN wymagająca zbyt dużej ilości danych osobowych podczas rejestracji może wydawać się sprzeczna z intuicją. Niektóre usługi wymagają prawidłowego adresu e-mail do aktywacji i korzystania z platform innych firm do przetwarzania płatności.

Jednak inne usługi mogą wymagać podania pełnego imienia i nazwiska, adresu, numeru ubezpieczenia społecznego i danych karty kredytowej, co na stałe wiąże Cię z Twoją tożsamością online.

Jeśli obawiasz się podawania prywatnych danych, powinieneś unikać usług, które wymagają od Ciebie zbyt wielu bitów informacji umożliwiających identyfikację osoby. Stopień PII, który chcesz rozdać, powinien być taki, z którym czujesz się komfortowo, zwłaszcza jeśli usługa, na którą się rejestrujesz, nie ma ugruntowanej pozycji ani nie cieszy się dobrą reputacją.

Zobacz też – darmowe wersje antywirusów

6. Obiecujące, słabe usługi VPN

Fałszywe sieci VPN często stosują nieuczciwe praktyki, takie jak obiecujące prędkości, niezrównane szyfrowanie i mnóstwo dodatkowych funkcji, które poprawiają Twoje wrażenia.

Żaden z nich jednak nie dostarcza. Na prędkość może mieć wpływ kilka czynników, takich jak odległość od serwera lub sprzętu, szyfrowanie nie jest dyskusyjne (jest to 256-bitowe lub niestabilne), a dodatkowe funkcje są przez większość czasu bezużyteczne.

Szybkim sposobem na ustalenie, czy Twoja sieć VPN jest warta, jest wykonanie testu prędkości na jego „automatycznym” serwerze, sprawdzenie wycieków i sprawdzenie, czy działają podstawowe opcje prywatności (kill switch, dzielone tunelowanie, blokowanie reklam).

Przeczytaj też – co możesz zrobić aby zapobiec oszustwom związanym z kartami kredytowymi

7. Dożywotnie VPN

Wreszcie, co nie mniej ważne, powinieneś zachować ostrożność, jeśli chodzi o dożywotnie VPNy. Koszty związane z rozwojem i utrzymaniem sieci VPN są dalekie od niskich. Usługi te są albo krótkotrwałe, albo angażują się w podejrzane działania w celu pokrycia ich strat, takie jak eksploracja danych lub dodawanie dodatkowych funkcji i blokowanie ich (chyba że płacisz dodatkowo).

Ponadto dożywotnie sieci VPN często nie mają obsługi klienta lub oferują ograniczoną wersję. Nie jest niespodzianką, że klienci opłacający subskrypcję są często traktowani priorytetowo, a użytkownicy korzystający z bezpłatnych lub dożywotnich sieci VPN muszą dłużej czekać na pomoc.

Usługi oparte na subskrypcjach, takie jak Bitdefender VPN, są bardziej przyziemne niż dożywotnie alternatywy VPN i zapewniają maksymalne wykorzystanie tego, co płacisz.

Oszustwa VPN nie są niemożliwe do uniknięcia
Podsumowując, chociaż oszustwa i fałszywe usługi mogą pojawiać się na rynku VPN, przez większość czasu można je łatwo zidentyfikować i uniknąć. Właściwe przeprowadzenie badań przed zaangażowaniem się w dostawcę VPN na dłuższą metę może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie legalnej usługi, która zapewnia anonimowość, bezpieczeństwo i spokój ducha.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Najlepszy antywirus dla Twojej rodziny

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0