Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Oszust SMS-owy uniknął więzienia

pexels-michael-burrows-7129050

Oszust SMS-owy uniknął więzienia

Oszust SMS-owy z Sydney

Australijczyk oskarżony o wymuszenie w następstwie masowego naruszenia danych Optusa został skazany na 100 godzin prac społecznych i wyrok skazujący, ale uniknie więzienia za „oportunistyczną” i „nieskomplikowaną” próbę szantażu.

20-letni Dennis Su przyznał się w listopadzie 2022 r. do dwóch zarzutów korzystania z sieci telekomunikacyjnej z zamiarem popełnienia poważnego przestępstwa, po tym, jak próbował oszukać SMS-em osoby, których dane zostały ujawnione w wyniku cyberprzestępstwa jakim było  naruszenia danych Optus, raportuje australijska policja federalna.

Korzystając ze skradzionych przez hakerów danych opublikowanych online przez hakerów po naruszeniu danych Optus we wrześniu 2022 r., Su wysłał wiadomości tekstowe do co najmniej 92 klientów, grożąc naruszeniem ich tożsamości, jeśli nie przekażą 2000 USD na konto bankowe, które kontroluje.

Su naiwnie wykorzystał swój własny numer telefonu i konto bankowe swojego brata, aby przeprowadzić oszustwo, ostatecznie doprowadzając śledczych do zidentyfikowania go i aresztowania w zeszłym roku.

„To był jego własny numer, to było konto jego brata – miał zostać złapany” – powiedziała Magistrat Emma Maneain z Downing Centre Local Court w Sydney. „Jeśli chodzi o wyrafinowanie, być może odzwierciedla to jego młodość i niedojrzałość”.

Oszust SMS-owy przyznał  się do winy

W dniu 8 listopada 2022 r. Su przyznał się do dwóch zarzutów korzystania z sieci telekomunikacyjnej z zamiarem popełnienia szantażu.

Jak informowaliśmy na tym blogu w listopadzie 2022 r., Su powiedział policjantom, że jest bezrobotny i ma ciężki okres, więc wymyślił plan, aby zarobić „szybkie pieniądze”.

Adwokaci nastolatka przysłali list z przeprosinami od Su, a także referencje od dwóch doradców.

Sędzia Manea powiedział: „Z subiektywnego materiału jasno wynika, że ​​twój klient wyciągnął wnioski”.

„Ale myślę, że ogólnie rzecz biorąc, społeczność byłaby lepiej obsługiwana przez młodą osobę podejmującą rehabilitację” – dodała pani Manea.

Su został skazany na 18-miesięczny społeczny nakaz poprawczy i musi odbyć 100 godzin prac społecznych oraz należycie przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących poradnictwa i leczenia.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Wielowarstwowa ochrona Twojego systemu

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0