Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Poprawka zabezpieczeń dla starszych iPhone

IPhone w dłoniach

Poprawka zabezpieczeń dla starszych iPhone

W tym tygodniu Apple wypuściło ważną, pozapasmową łatkę dla starszych iPhone’ów i iPadów, usuwającą lukę dnia zerowego, którą hakerzy aktywnie wykorzystują.

W zeszłym miesiącu kalifornijski gigant technologiczny wydał pilne poprawki dwóch luk w zabezpieczeniach w iOS i macOS, ostrzegając, że przestępcy mogą wykorzystywać te luki do kradzieży danych ludzi.

Szczególnie ważna była usterka w silniku WebKit firmy Apple współdzielona przez wszystkie aplikacje zdolne do wyświetlania treści internetowych, w tym aplikacje innych firm.

Najlepsze rozwiązanie antywirusowe – Bitdefender Total Security

Zagrożenie jednym kliknięciem

Podatność śledzona jako CVE-2022-32894 jest opisana jako problem z zapisem poza granicami, który można wykorzystać zdalnie, skłaniając cel do uzyskania dostępu do złośliwej witryny — innymi słowy, wystarczy jedno kliknięcie, aby teoretycznie pozwolić przestępcy przejąć urządzenie docelowe, uzyskać dostęp do danych ofiary, szpiegować ofiarę itp.

Podczas gdy większości urządzeń iDevice w obiegu oferowano łatę przeciwko temu zagrożeniu, starsze modele urządzeń pozostały podatne na ataki.

Właśnie dlatego Apple udostępnia teraz iOS 12.5.6 wszystkim, którzy nadal używają iPhone’a 5s, iPhone’a 6, iPhone’a 6 Plus, iPada Air, iPada mini 2, iPada mini 3 i iPoda touch (6. generacji).

Wszelkie ataki są prawdopodobnie wysoce ukierunkowane. Ale zagrożenie jest realne, ponieważ Apple twierdzi, że „jest świadomy raportu, że ten problem mógł być aktywnie wykorzystywany”.

Na swoim urządzeniu wejdź na Ustawienia -> Ogólne -> Aktualizacja oprogramowania i pobierz i zainstaluj łatkę.

Przeczytaj też – Bezpieczeństwo podczas wakacji

iOS i oprogramowanie szpiegujące

W zeszłym miesiącu Bitdefender opublikował artykuł na temat przestarzałych urządzeń iDevice, ostrzegając, że aktualizowanie i łatanie iPhone’ów stało się kluczowe w ostatnich latach, ponieważ zagrożenia spyware coraz częściej trafiają na podatne na ataki urządzenia – z niewielkim udziałem, a czasem bez udziału ofiary.

Bitdefender zauważył również w tym czasie, że klienci Apple powinni rozważyć migrację do najnowszej wersji iOS kwalifikującej się do ich urządzenia lub całkowicie zaktualizować swój sprzęt, aby otrzymać oficjalne wsparcie bezpieczeństwa od statku-matki.

Dokumenty, które wyciekły, podobno pojawiły się w zeszłym tygodniu na Twitterze, rzekomo pokazując, jak izraelski dostawca oprogramowania szpiegującego o nazwie Intellexa zarobił 8 milionów euro po sprzedaży pełnego pakietu usług w ciągu dnia zerowego, które mają wpływ zarówno na ekosystemy Androida, jak i iOS.

Apple przez ostatni rok zajmował się zwalczaniem oprogramowania szpiegującego, posuwając się nawet do pozwania jednego z bardziej znanych dostawców oprogramowania szpiegującego, NSO Group, który również ma siedzibę w Izraelu.

Skuteczne oprogramowanie antywirusowe

Najlepszy antywirus dla Twojej rodziny

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0