Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo

Proukraińscy hakerzy przejmują kamery monitoringu w Rosji

camera-ge41825343_1920

Proukraińscy hakerzy przejmują kamery monitoringu w Rosji

Nieznanym hakerom udało się złamać zabezpieczenia wielu kamer monitorujących w całej Rosji i przesłać wiadomość od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w języku rosyjskim, po której następuje patriotyczna piosenka.

Nieustanna fala cyberataków

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę oba kraje wymieniają się cyberatakami. Jedyna zasadnicza różnica polega na tym, że Ukraina korzysta z pomocy świata zachodniego, co znajduje odzwierciedlenie w cyberprzestrzeni i na polu walki.

Grupy z całego świata atakowały rosyjską infrastrukturę z różnym skutkiem. Wraz z Ukraińską Ochotniczą Armią Informatyczną atakowali strony internetowe i zasoby internetowe należące do rządów Białorusi i Rosji.

Ten ostatni atak nie był wymierzony w strony internetowe ani inne oficjalne instytucje, ale w kamery monitorujące w całej Rosji. Według raportu Korrespondent nieznani hakerzy włamali się do kamer monitorujących w Rosji, w Abakanie, Samarze, Irkucku, Moskwie, Machaczkale, Permie, Ramenskoje i innych miastach.

Atakujący wykorzystali dostęp do wyemitowania rosyjskojęzycznego przemówienia Zełenskiego, które zachęca do walki z systemem.

“Do tych, którzy rozumieją tylko rosyjski. Jeśli chcesz żyć – uciekaj! Jeśli chcesz żyć – poddaj się! Jeśli chcesz żyć – walcz na swoich ulicach o swoją wolność!” — powiedział prezydent Ukrainy.

Po przemówieniu zabrzmiała patriotyczna ukraińska piosenka, która wywołała ciekawe reakcje wielu Rosjan, w tym niektórych, którzy zaczęli tańczyć. Nexta stworzyła nawet kompilację nagrań z kilku kamer monitorujących, których dotyczy problem.

Według tej samej publikacji hakerzy wymyślili również sposób na złamanie rosyjskiej transmisji telewizyjnej z parady w Moskwie, zastępując dźwięk słowami „Chwała Ukrainie!”. Tę wersję audycji usłyszeli widzowie w Petersburgu.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Wielowarstwowa ochrona Twojego systemu

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0