Radzenie sobie z cyberprzemocą jako dorośli i dzieci
2022-07-06 2022-09-28 12:59Radzenie sobie z cyberprzemocą jako dorośli i dzieci

Radzenie sobie z cyberprzemocą jako dorośli i dzieci
Radzenie sobie z cyberprzemocą może wydawać się zadaniem niewykonalnym, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroki wachlarz sposobów, w jakie może się ono manifestować.
Prawda jest taka, że w przypadku większości incydentów istnieje naprawdę przydatne narzędzie, które szybko złagodzi skutki cyberprzemocy: komunikacja.
Radzenie sobie z cyberprzemocą przez rodziców
Dorośli tak naprawdę nie lubią zajmować się cyberprzemocą; czasami nawet minimalizują jego wpływ na dzieci. Z drugiej strony ofiary rzadko rozmawiają o zastraszaniu z dorosłymi, rodzicami czy nauczycielami. Rezultatem jest cisza, która potęguje problem.
Okazuje się, że prosta komunikacja to doskonałe narzędzie, które pozwala zarówno dzieciom, jak i dorosłym radzić sobie z cyberprzemocą.
Rozwiązanie dla problemu z nękaniem w sieci
Komunikacja jest podstawą każdej relacji, niezależnie od tego, czy jest to rodzic-dziecko, czy nauczyciel-uczeń. Dopóki dorośli zdobywają zaufanie dziecka, komunikacja staje się narzędziem do rozwiązywania wielu incydentów nękania. Ale jednocześnie dorośli muszą wiedzieć, jak rozpoznać, kiedy dziecko przechodzi przez trudny okres w swoim życiu i nie chce o tym rozmawiać.
Na przykład dzieci narażone na cyberprzemoc mogą wycofać się z życia i zajęć rodzinnych lub wykazywać oznaki depresji. Dzieci muszą również wiedzieć kilka rzeczy, które nie są od razu oczywiste, nawet dla dorosłych.
O czym warto poinformować dziecko
W odpowiedzi na większość cyberprzemocy dzieci powinny:
- Nigdy nie mścij ani nie odpowiadaj negatywnie – zamiast tego zablokuj i zgłoś tę osobę
- Zrób zrzuty ekranu z negatywnym zachowaniem, groźbami lub złośliwymi komentarzami i zgłoś je na platformie mediów społecznościowych lub policji, w zależności od sytuacji
- Zmaksymalizuj ustawienia prywatności dla wszystkich kont i platform w mediach społecznościowych i upewnij się, że profil Twoich dzieci jest ustawiony jako prywatny
Sednem sprawy jest to, że dorośli powinni pamiętać, że cyberprzemoc jest zawsze zagrożeniem i powinni nauczyć się rozpoznawać, kiedy to się dzieje. A dzieci należy zachęcać do podejmowania właściwych kroków, gdy stają się ofiarami, i do rozmawiania z dorosłymi w swoim życiu.
Im więcej osób wie o problemie, tym łatwiej będzie mu zapobiec lub poradzić sobie, gdy się pojawi. Wykorzystajmy miesiąc #StopCyberbullying, aby nauczyć nowe pokolenie, jak pozostać i czuć się bezpiecznie w Internecie.
Ochroń swoją rodzinę
Przeczytaj również:
9 Komentarzy
Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Polecane produkty
Ostatnie komentarze
Ostatnie publikacje
Tagi
Gnomka92
2022-07-06 at 14:42Podeślę swoim dzieciom
Olgierd
2022-07-07 at 10:52Praktyczne porady, których do dziś nie znałem 🙂 Znieczulica na przemoc w dzisiejszych czasach, przekracza wszelkie granice.
Monia94
2022-07-07 at 15:39Bardzo dobry artykuł. Uważajcie na swoje dzieci.
KiKaaa
2022-07-21 at 15:35Ja używam Bitdefendera który ma opcje właśnie kontroli dziecka. Super sprawa bo mój syn właśnie niedawno dostał telefon i wszystko wiem co odwiedza itp. 🙂
Tradycyjny
2022-07-11 at 10:27jak tu wychować dziecko ?? chocby sie pilnowalo wszystkimi zabezpieczeniami swiata, to nie uchornie przed tym co zobaczy u kolegi
Kolega77
2022-07-15 at 10:32Depresja u młodych jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu… strasznie trzeba uważać w co się klika i z kim się rozmawia w sieci.
Dana845
2022-07-20 at 15:56Polecam Bitdefendera, który ma możliwość śledzenia co moje dziecko np. przegląda. Super opcja 🙂
xNitek
2022-08-08 at 11:45Mnie tam zawsze śmieszą tacy ludzie co wyzywają w internecie, często sobie wyobrażam takiego gościa sam w domu w ciemnym pokoju, wyzywany w szkole to musi sobie odreagować w internecie. No ale cóż tacy też muszą być. Polecam ogólnie takie komentarze olewać i właśnie śmiać się z takich ludzi 🙂
Robert
2022-09-21 at 08:56W obecnych czasach trzeba być ostrożnym w internecie ale również nie brać wszystkiego na poważnie szczególnie „hejt” który jest teraz bardzo popularny.