Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo

Radzenie sobie z cyberprzemocą jako dorośli i dzieci

Dziecko przy komputerze

Radzenie sobie z cyberprzemocą jako dorośli i dzieci

Radzenie sobie z cyberprzemocą może wydawać się zadaniem niewykonalnym, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroki wachlarz sposobów, w jakie może się ono manifestować.

Prawda jest taka, że ​​w przypadku większości incydentów istnieje naprawdę przydatne narzędzie, które szybko złagodzi skutki cyberprzemocy: komunikacja.

Radzenie sobie z cyberprzemocą przez rodziców

Dorośli tak naprawdę nie lubią zajmować się cyberprzemocą; czasami nawet minimalizują jego wpływ na dzieci. Z drugiej strony ofiary rzadko rozmawiają o zastraszaniu z dorosłymi, rodzicami czy nauczycielami. Rezultatem jest cisza, która potęguje problem.

Okazuje się, że prosta komunikacja to doskonałe narzędzie, które pozwala zarówno dzieciom, jak i dorosłym radzić sobie z cyberprzemocą.

Rozwiązanie dla problemu z nękaniem w sieci

Komunikacja jest podstawą każdej relacji, niezależnie od tego, czy jest to rodzic-dziecko, czy nauczyciel-uczeń. Dopóki dorośli zdobywają zaufanie dziecka, komunikacja staje się narzędziem do rozwiązywania wielu incydentów nękania. Ale jednocześnie dorośli muszą wiedzieć, jak rozpoznać, kiedy dziecko przechodzi przez trudny okres w swoim życiu i nie chce o tym rozmawiać.

Na przykład dzieci narażone na cyberprzemoc mogą wycofać się z życia i zajęć rodzinnych lub wykazywać oznaki depresji. Dzieci muszą również wiedzieć kilka rzeczy, które nie są od razu oczywiste, nawet dla dorosłych.

O czym warto poinformować dziecko

W odpowiedzi na większość cyberprzemocy dzieci powinny:

  • Nigdy nie mścij ani nie odpowiadaj negatywnie – zamiast tego zablokuj i zgłoś tę osobę
  • Zrób zrzuty ekranu z negatywnym zachowaniem, groźbami lub złośliwymi komentarzami i zgłoś je na platformie mediów społecznościowych lub policji, w zależności od sytuacji
  • Zmaksymalizuj ustawienia prywatności dla wszystkich kont i platform w mediach społecznościowych i upewnij się, że profil Twoich dzieci jest ustawiony jako prywatny

Sednem sprawy jest to, że dorośli powinni pamiętać, że cyberprzemoc jest zawsze zagrożeniem i powinni nauczyć się rozpoznawać, kiedy to się dzieje. A dzieci należy zachęcać do podejmowania właściwych kroków, gdy stają się ofiarami, i do rozmawiania z dorosłymi w swoim życiu.

Im więcej osób wie o problemie, tym łatwiej będzie mu zapobiec lub poradzić sobie, gdy się pojawi. Wykorzystajmy miesiąc #StopCyberbullying, aby nauczyć nowe pokolenie, jak pozostać i czuć się bezpiecznie w Internecie.

Ochroń swoją rodzinę

Jak zabezpieczyć komputer i telefon dziecka

Bitdefender Internet Security

Podsumowanie zagrożeń internetowych w miesiącu Maj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0