Sprawdź promocje!
Poradniki

Ranking najlepszych sieci VPN dostępnych w Polsce

Stanowisko

Ranking najlepszych sieci VPN dostępnych w Polsce

Najlepsza oferta VPN to taka, która w pełni sprosta oczekiwaniom użytkowników, a także dodatkowo zapewni im najwyższy poziom bezpieczeństwa. Najważniejszymi funkcjami, które musi posiadać dobra usługa dostępu do sieci VPN to szybki i płynny streaming, wysoka liczba dostępnych serwerów w wielu krajach, obsługa najpopularniejszych systemów operacyjnych oraz możliwość korzystania z dostępu do sieci na kilku urządzeniach jednocześnie.

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Niezbędnym i kluczowym elementem korzystnej usługi z perspektywy rodzimego użytkownika jest także to, że producent usługi musi mieć dostęp do serwera na terenie Polski. Jeśli usługodawca nie spełnia tego wymogu, to jego produkt jest dla Polaka po prostu niepraktyczny, ponieważ nie będzie on mógł korzystać anonimowo z polskich platform VOD oraz większości podstawowych czynności w sieci.

Najlepszy VPN w 2022 roku

Każdy, kto planuje zakupić dostęp do sieci VPN, powinien zastanowić się nad tym, do czego będzie jej używał? Dopiero gdy uzyskamy odpowiedź na to pytanie, możemy przyjrzeć się ofertom konkretnych firm i wybrać tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych rozwiązań dostępnych na terenie naszego kraju, którą sporządziliśmy na podstawie specyfikacji produktów oraz własnych doświadczeń uzyskanych podczas korzystania z poszczególnych usług.

TOP 8 VPN w 2022 roku:

 1. Bitdefender Premium VPN
 2. NordVPN 
 3. Surfshark 
 4. ExpressVPN 
 5. CyberGhost 
 6. VyprVPN 
 7. PrivateVPN
 8. ProtonVPN

Rozszerzony ranking TOP 8 VPN w 2022 roku

W kolejnej części artykułu opisaliśmy najlepsze rozwiązania usługodawców VPN, które mają dostęp do serwerów na terenie Polski.

1. Bitdefender Premium VPN

Bitdefender Premium VPN pozwala użytkownikowi ukryć swoją obecność w sieci, zaszyfrować cały ruch sieciowy i obejść blokady regionalne niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta. Komputer z systemem Windows, Mac, telefon z Androidem, a może iPhone? Żaden problem! Bitdefender VPN działa na każdym z nich. Interfejs programu jest bardzo przejrzysty i zawiera opis wszystkich zawartych funkcji.

Bitdefender Premium VPN doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz korzystać ze streamingu treści z zagranicznych platform VOD. Dzięki dostępowi do ponad 1300 serwerów umiejscowionych w około 50 krajach będziesz miał gwarancję szybkiego i płynnego łącza.

Oprócz szyfrowania ruchu Bitdefender VPN zapewnia również szereg przydatnych funkcji takich jak Kill Switch, który uniemożliwi wyciek naszego adresu IP, wbudowany bloker reklam i ochronę przed śledzeniem oraz dzielone tunelowanie, które pozwoli użytkownikowi wybranym stronom i aplikacjom korzystać bezpośrednio z jego łącza.

Zaletą, o której musimy wspomnieć, jest takzę to, że usługę Bitdefender Premium VPN możesz wykorzystywać jednocześnie na 10 urządzeniach. Dzięki temu będziesz mógł dodatkowo zabezpieczyć urządzenia wszystkich członków Twojej rodziny. Ponadto producent gwarantuje dostęp do całodobowej pomocy technicznej. Warto także zauważyć korzystny model biznesowy firmy Bitdefender, która dorzuca wersję testową sieci VPN do większości swoich pakietów antywirusowych. Użytkownicy, którzy korzystają z antywirusów Bitdefender, mają limitowany dostęp do sieci VPN, 200 MB/dziennie/1 zabezpieczone urządzenie. Dzięki temu ich klienci mogą cieszyć się nie tylko doskonałą ochroną antywirusową, lecz także bezpłatnie testować sieć VPN.

Użytkownik może również skonfigurować automatyczne połączenie z VPN w przypadku korzystania z wybranych stron, aplikacji oraz publicznych sieci Wi-Fi. Wielkim plusem jest również to, że firma Bitdefender nie zbiera i nie przechowuje logów połączeń.

Podsumowując, Bitdefender Premium VPN jest doskonałym wyborem dla każdej osoby poszukującej łatwego w obsłudze programu, który zwiększy jej prywatność w sieci.

Bitdefender Premium VPN to nasz zdecydowany faworyt. To najbardziej uniwersalny i niezawodny produkt, który dodatkowo charakteryzuje się niską ceną, możliwością korzystania z niego na 10 urządzeniach oraz atrakcyjnym modelem testowania produktu.

2. NordVPN

NordVPN to nie bez powodu jedna z najpopularniejszych usług dostępu do sieci VPN na świecie. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku rodzimych użytkowników, ponieważ korzysta z szybkich serwerów zlokalizowanych na terenie naszego kraju. W ocenie naszych ekspertów, jeśli szukasz dostępu do niezawodnej sieci VPN, to NordVPN jest jednym z najlepszych dostawców tej usługi.

Usługa charakteryzuje się tym, że jest uniwersalna i wychodzi naprzeciw potrzeb wszystkich użytkowników sieci VPN, zarówno tych, którzy korzystają z niej sporadycznie, głównie do celów rozrywkowych, jak i tych, którzy wykorzystują jej pełny potencjał. Interfejs jest intuicyjny, szybki, wydajny i bezpieczny.

NordVPN to dostawca VPN, który prowadzi politykę braku logów, czyli nie gromadzi żadnych informacji na temat aktywności swoich użytkowników. Dzięki temu użytkownik nie pozostawia na serwerach żadnych śladów swojej aktywności sieci.

W skład usługi wchodzi także kilka specjalnych funkcji, między innymi możliwość połączenia przez podwójny VPN, moduł Onion over VPN, połączenie ze specjalnymi serwerami maskującymi, split tunneling, możliwość blokowania reklam oraz podstawową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. NordVPN do pracy wykorzystuje protokół OpenVPN, IKEv2, a także autorski NordLynx. NordVPN zapewnia dostęp do ponad 5200 serwerów w 60 krajach, co jest gwarantem tego, że usługa będzie wystarczająca do tego, aby spełnić praktycznie wszystkie potrzeby użytkowników.

NordVPN umożliwia dostęp do streamingu treści na platformach VOD zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Dzięki temu będziesz mógł na przykład oglądać filmy z Netflixa, które są zablokowane w Polsce, oglądać swoje ulubione polskie seriale za granicą lub mieć dostęp do platform, które nie są dostępne w naszym kraju.

Usługa NordVPN zawiera także możliwość dostępu do dedykowanej i intuicyjnej aplikacji na PC oraz telefony. Warto także wspomnieć o tym, że usługodawca zapewnia całodobową pomoc oraz możliwość złożenia reklamacji produktu w ciągu 30 dni od zakupu. Dzięki temu w razie, gdybyś nie był w pełni ukontentowany z zakupu, to możesz otrzymać zwrot środków.

3. Surfshark

Surfshark to obecnie jeden z najpopularniejszych dostawców usług VPN. Ich oferta charakteryzuje się stabilnymi i szybkimi łączami oraz częstymi promocjami, dzięki którym możecie nabyć usługę w naprawdę dobrej cenie. Firma posiada w swoim portfolio także rozszerzony produkt Surfshark One, w skład którego wchodzi nie tylko dostęp do sieci VPN, lecz również podstawowy program antywirusowy.

Cechą, która wyróżnia usługę Surfshark na tle innych firm, to nieograniczona liczba użytkowników, którzy w jednej chwili mogą korzystać z dostępu do sieci VPN. Dzięki temu użytkownik może nie tylko zabezpieczyć wszystkie swoje urządzenia, lecz także udostępnić usługę członkom swojej rodziny lub znajomym.

Usługa Surfshark została wyposażona w intuicyjną i łatwą w obsłudze aplikację, dzięki której będziesz mógł konfigurować połączenie na wszystkich popularnych systemach oraz urządzeniach. Ponadto zawiera także możliwość blokowania reklam, split tunneling oraz moduł kill switch.

Surfshark umożliwia dostęp do ponad 3200 serwerów w 65 krajach. Warto wspomnieć o tym, że dwa z nich znajdują się w Polsce, w Gdańsku oraz w Warszawie. Dzięki temu użytkownik będzie miał gwarancję szybkiego łącza i streamingu polskich platform VOD, gdy znajdzie się poza granicami naszego kraju.

Usługa Surfshark korzysta tylko z pamięci RAM oraz nie zbiera danych z aktywności swoich użytkowników. Ponadto zapewnia możliwość dostępu do funkcji double VPN. Surfshark korzysta z protokołów OpenVPN, WireGuard oraz IKEv2. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa i anonimowości w sieci.

4. ExpressVPN

ExpressVPN jest solidnym dostawcą usług VPN i jego oferta zaspokoi potrzeby najprawdopodobniej wszystkich użytkowników. Usługa ta charakteryzuje się intuicyjną obsługą wysokim poziomem bezpieczeństwa i anonimowości, szybkim streamingiem, a także skutecznie omija cenzurę oraz blokady stron internetowych. Jedyną wadą tego rozwiązania jest zdecydowanie zbyt wysoka cena.

Usługa ExpressVPN oczywiście dobrze sprawuje się w streamingu, jednak pełnię swoich możliwości ukazuje w dziedzinach omijania geoblokad oraz cenzury, szczególnie w krajach otwarcie inwigilujących swoich obywateli. ExpressVPN nie zbiera żadnych logów i śladów aktywności użytkowników. Dzięki temu będziesz mógł zachować anonimowość w sieci. Jeśli często podróżujesz do Chin, Rosji lub Turcji, jest to bardzo dobry wybór i z pewnością będziesz z niego zadowolony.

Warto także wspomnieć o tym, że usługa ta charakteryzuje się całodobowym wsparciem technicznym oraz bogatą bazą poradników, dzięki którym użytkownik może poznać więcej możliwości, które wynikają z korzystania z VPN. ExpressVPN to świetny produkt, jednak jest zdecydowanie zbyt drogi w porównaniu do konkurencyjnych usługodawców.

5. CyberGhost

CyberGhost jest firmą wywodzącą się Rumuni, która wyróżnia się tym, że umożliwia dostęp do ponad 7400 serwerów w 91 krajach. Dzięki temu jest to świetna oferta dla użytkowników, którzy planują poszukiwania specjalnych okazji cenowych oraz streaming treści VOD z egzotycznych krajów. Warto także wspomnieć, że CyberGhost ma serwery także w Polsce, co zapewnia szybkie i stabilne łącza w przypadku oglądania polskich produkcji za granica naszego kraju.
Oferta CyberGhost doskonale się sprawdzi w przypadku gospodarstw domowych, w których jest duża liczba urządzeń elektronicznych. Dzięki możliwości korzystania z usługi do 7 użytkowników jednocześnie będziesz mógł zadbać o anonimowość w sieci całej swojej rodziny.

Usługa CyberGhost została wyposażona w intuicyjną i przejrzystą aplikację, która zawiera możliwość szczegółowej konfiguracji. Ponadto użytkownik, w razie jakichkolwiek problemów technicznych, może skorzystać z całodobowej pomocy serwisowej.
Oferta tej firmy wyróżnia się także tym, że użytkownik ma aż 45 dni na to, by w razie niezadowolenia z usługi, móc z niej zrezygnować. Dzięki temu może dokonać szczegółowych testów i zweryfikować to, czy spełnia ona jego oczekiwania.

6. VyprVPN

VyprVPN to usługa, która charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, wydajnym szyfrowaniem oraz skutecznym protokołem Chameleon, który został opracowany z myślą o omijaniu cenzury i blokad regionalnych w krajach autorytarnych, takich jak Chiny, Rosja czy Turcja.

Przy tym otrzymujemy dostęp do ponad 700 serwerów w 64+ lokalizacjach na całym świecie. O ile ta liczba może nie zachwycać na tle konkurencji, to VyprVPN wyróżnia coś innego. Jest właścicielem wszystkich fizycznych serwerów, które udostępnia użytkownikom, nie korzysta z pośredników.
W kwestii prywatności, VyprVPN nie gromadzi żadnych logów, co jest potwierdzane regularnymi audytami. Siedziba firmy w Szwajcarii jest gwarancją dobrego otoczenia prawnego, ale z drugiej strony brak anonimowych środków płatności (nie można użyć kryptowalut) może zniechęcić część osób do wyboru właśnie tej firmy.

Te osoby, które szukają dodatkowo możliwości streamingu, nie zawiodą się na VyprVPN, gdyż nadaje się ona do oglądania różnych zagranicznych platform wideo i również radzi sobie z większością polskojęzycznych serwisów.

7. PrivateVPN

PrivateVPN to usługa, która charakteryzuje się silnym szyfrowaniem i polityką niezbierania informacji o logach i aktywności użytkowników. Dzięki temu mogą oni cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa i anonimowości.
Pomimo tego, że usługodawca ma dostęp tylko do nieco ponad 200 serwerów w 60 krajach (w tym także jeden w Polsce), sama usługa działa bardzo płynnie i sprawnie. PrivateVPN zapewnia dobrą optymalizację podczas streamingu treści z zagranicznych platform VOD i poprawne obchodzenie blokad regionalnych i cenzury.

W skład oferty wchodzi także intuicyjna aplikacja, która jest obsługiwana przez wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne oraz moduł kill switch, tryb Stealth, a także szereg innych funkcji.

8.ProtonVPN

ProtonVPN to usługa, która została stworzona przez twórców niezwykle popularnej bezpiecznej poczty ProtonMail. Produkt umożliwia dostęp do ponad 1500 serwerów w 61 krajach, co gwarantuje poprawne działanie wszystkich niezbędnych funkcji sieci VPN.

Najmocniejszą stroną usługi ProtonVPN jest zdecydowanie wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniany użytkownikom. Producent nie zapisuje logów i nie przechowuje śladów aktywności swoich klientów. Ponadto umożliwia skorzystanie z dodatkowej warstwy ochrony, czyli Secure Core oraz możliwość połączenia przez Tor over VPN.

Największą wadą usługi ProtonVPN jest to, że nie najlepiej radzi sobie ona z streamingiem VOD. Co prawda zapewnia dostęp do większości baz treści, jednak jeśli planujesz częste oglądanie filmów lub wydarzeń sportowych przez VPN, to proponujemy wybór innego usługodawcy.

Kolejną wadą jest wysoka cena pakietu. Co prawda ProtonVPN jest dostępny w czterech wersjach, a wśród nich jest nawet bezpłatna, to jedynym sensownym wyborem wydaje się opcja „Plus”, lub „Wizjoner”, która zawiera także ochronę poczty ProtonMail, ponieważ niższe wersje nie zawierają funkcji, które z perspektywy użytkownika z Polski są niezbędne, jak chociażby dostępu do serwera w Polsce.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru VPN

Podczas wyboru dostawcy usługi VPN powinniśmy zastanowić się, do czego chcemy ją wykorzystywać. Czy zależy nam głównie na komfortowym streamingu, omijaniu blokad regionalnych, bezpieczeństwie i anonimowości, czy też na uniwersalnym produkcie, który zapewni nam wszystkie powyższe funkcje?

Najważniejsze funkcje VPN, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru usługodawcy to:

 • Liczba i lokalizacja serwerów sieci VPN – z zasady im większa liczba lokalizacji i krajów, w których się one znajdują, tym lepiej. Dzięki wielu serwerom usługodawca może zapewnić różnorodność adresów IP oraz stabilne i płynne połączenie swoim użytkownikom.
 • Limit jednoczesnych połączeń – dzięki dużej liczbie limitu jednoczesnych połączeń użytkownik może korzystać z usługi na wielu urządzeniach.
 • Wspierane urządzenia i systemy operacyjne – sprawą kluczową podczas wyboru usługodawcy sieci VPN jest sprawdzenie, czy nasze urządzenia będą kompatybilne z aplikacją dostarczoną przez producenta.
 • Dostępne protokoły VPN – protokołów VPN mają duży wpływ na bezpieczeństwo użytkownika oraz na szybkość połączenia. Dobry VPN powinien zawierać protokół OpenVPN, WireGuard, IKEv2 lub autorskie odpowiedniki oparte na wcześniej wymienionych protokołach.
 • Siła szyfrowania – podczas wyboru usługi warto zwrócić uwagę na to, jaki zawiera standard szyfrowania. Absolutnym minimum, który gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikowi, jest standard AES-256.
 • Polityka logów – podczas wyboru VPN powinniśmy sprawdzić, jaką politykę logów stosuje producent. Dobry usługodawca nie powinien zbierać i przechowywać żadnych danych związanych z aktywnością swoich użytkowników.
 • Lokalizacja usługodawcy – warto także sprawdzić to, gdzie znajduje się siedziba główna producenta. Jest to ważne w kontekście państwowych praw dotyczących anonimowości w sieci. Jeśli producent ma siedzibę w egzotycznym kraju lub mniej zamożnym kraju europejskim, nie jest to wada, lecz zaleta, ponieważ państwo najprawdopodobniej nie będzie wywierało wpływu na usługodawcę VPN. Podczas wyboru VPN powinniśmy unikać producentów, którzy mają siedzibę w krajach zrzeszonych w BRICS i Sojuszu Pięciorga Oczu.
 • Funkcje dodatkowe – warto także zwrócić uwagę na to, jakie dodatkowe funkcje oferuje usługodawca. Szczególnie przydatny jest bloker reklam, ochrona antywirusowa, kill switch, Double VPN i Smart DNS.

Najważniejsze możliwości VPN

Do tej pory przeanalizowaliśmy techniczne cechy i aspekty, którymi powinna charakteryzować się dobra usługa VPN. Natomiast w dalszej części tego artykułu omówimy najważniejsze możliwości i funkcjonalności, które powinna zapewniać nam usługa dostępu do sieci VPN.

 • Omijanie blokad regionalnych – najczęstszym sposobem wykorzystywania dostępu do sieci VPN jest omijanie wszelkiego rodzaju blokad regionalnych. To kluczowa funkcja, dlatego podczas wyboru usługodawcy powinniśmy sprawdzić, jaką skuteczność ma jego produkt.
 • Stabilny i płynny streaming – drugą najważniejszą funkcją sieci VPN jest możliwość streamingu treści, które normalnie nie byłyby dostępne w miejscu, gdzie aktualnie przebywamy. Chyba nie ma nic gorszego niż ciągłe buforowanie filmu lub meczu. Dlatego podczas wyboru usługi VPN powinniśmy poczytać opinie na temat jakości streamingu, który oferuje dany producent.
 • Szybkość i przepustowość serwerów VPN – przed wyborem sieci VPN warto sprawdzić to, jaką szybkość i przepustowość zapewniają jej serwery. Nie zawsze warto kierować się tylko liczbą dostępnych serwerów usługodawcy. Zazwyczaj lepiej postawić na jakość, a nie tylko na ilość. Oprócz tego warto upewnić się, czy korzystając z płatnej subskrypcji mamy gwarancję nielimitowanego transferu danych w maksymalnej prędkości.
 • Korzystanie z torrentów – miłośnicy nielegalnego oprogramowania powinni pamiętać o tym, aby sprawdzić politykę usługodawcy w stosunku do korzystania z torrentów, ponieważ nie wszyscy wyrażają na to zgodę.
 • Wiele adresów IP – przed zakupem subskrypcji dostępu do sieci VPN warto sprawdzić to, czy pula dostępnych adresów IP jest wystarczająco wielka i czy w przypadku, gdy dany adres IP zostanie zbanowany, zostanie on wymieniony przez usługodawcę.
 • Całodobowa pomoc techniczna – standardem w branży powinno być to, że producent zapewnia całodobową pomoc techniczną.

VPN Polska – co powinno być w ofercie

Z punktu widzenia użytkownika w Polsce, jest kilka dodatkowych rzeczy, na które koniecznie warto zwrócić uwagę, żeby cieszyć się z dobrej i solidnej usługi VPN. Tym, co charakteryzuje dobry VPN dla Polaka, jest:

 • Dostępność serwerów VPN na terenie Polski – z perspektywy polskiego użytkownika jest to kluczowy element. Jeśli usługodawca nie posiada serwerów na terenie naszego kraju, to nie spełni naszych oczekiwań wobec usługi VPN.
 • Szybkość i przepustowość polskich serwerów VPN – serwery znajdujące się na terenie naszego kraju powinny charakteryzować się jak największą szybkością i przepustowością.
 • Duża pula adresów IP – dzięki dużej puli adresów IP użytkownik będzie mógł bezpiecznie korzystać z platform VOD nawet wtedy, gdy będzie poza granicami naszego kraju.
 • Omijanie polskich blokad regionalnych – usługa dostępu do VPN powinna charakteryzować się skutecznym omijaniem polskich blokad regionalnych, ponieważ tylko dzięki temu będziesz mógł przeglądać treści takich platform jak Polska telewizja online, Player, Polsat, TVP, a także polskiej bazy filmów na Netflixie.
 • Aplikacja w języku polskim – warto także zwrócić uwagę na to, czy aplikacja służąca do konfiguracji sieci VPN jest w języku polskim. Nie jest to najważniejsza element dobrej sieci VPN, jednak znacząco zwiększa komfort jej użytkowania.

Czy darmowy VPN to dobry wybór?

Raczej nie zaskoczymy nikogo twierdzeniem głoszącym, że płatne usługi dostępu do sieci VPN są tymi najlepszymi. Nie powinno to nikogo dziwić. W końcu producent musi ponosić niemałe koszty związane z utrzymywaniem serwerów na całym świecie, marketingiem, rozwojem usługi oraz pracą ekspertów z dzieciny IT. Dlatego tylko płatne subskrypcje dostępu do sieci VPN mogą zagwarantować nam usługi w najwyższym możliwym standardzie. Jednak, czy warto korzystać z darmowej sieci VPN?

W zasadzie nie warto korzystać z bezpłatnych sieci VPN z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym jest to, że większość takich usługodawców zarabiają na sprzedaży danych i mocy obliczeniowej komputerów swoich użytkowników. Taki model biznesowy całkowicie wypacza główną ideę korzystania z VPN, czyli anonimowość. Bardzo często producenci nie umożliwiają nawet korzystania z faktycznej sieci VPN tylko z serwerów proxy. Musimy także pamiętać o tym, że poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z takich usług jest mocno dyskusyjny.

Drugim powodem, dla którego nie warto korzystać z bezpłatnych sieci VPN, jest to, że oferują one bardzo niską jakość usług. Płynny i szybki streaming jest praktycznie niemożliwy, serwerów jest mało i są najczęściej przestarzałe, a także pula adresów IP jest bardzo mała i w wielu miejscach zbanowana.

Czy to oznacza, że każda forma korzystania z bezpłatnego VPN jest skazana z góry na porażkę? Niekoniecznie. Niektórzy usługodawcy VPN umożliwiają dostęp do bezpłatnej, wykastrowanej w niektóre funkcje, usługi dostępu do sieci VPN, czego przykładem może być ProtonVPN. Innym przykładem może być darmowa wersja Bitdefender VPN, z której mogą korzystać użytkownicy oprogramowania antywirusowego firmy Bitdefender. To w zasadzie pełna, limitowana wersja dostępu do sieci VPN, która z pewnością nie wystarczy do tego, aby korzystać ze streamingu, ale doskonale się sprawdzi do przeprowadzania operacji bankowych.

W jaki praktyczny sposób można wykorzystywać VPN?

Sieci VPN umożliwiają użytkownikom sieci dostęp do wielu treści i funkcji, z którymi zazwyczaj nie mogą się zapoznać. Możliwości wykorzystania VPN jest wiele i każdy subskrybent może sam zdecydować, w jaki sposób będzie ją użytkował. W kolejnej części tego artykułu przedstawimy praktyczne możliwości sieci VPN.

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzięki zachowaniu anonimowości i szyfrowaniu

Skuteczne sieci VPN znacząco zwiększają bezpieczeństwo swoich użytkowników dzięki wykorzystywaniu szyfrowanego tunelu, który chroni wszystkie nasze dane przed podsłuchem i możliwością przechwycenia przez osoby trzecie. Dzięki temu wszystkie strony, które odwiedzamy, zachowują się tak, jak te zabezpieczone protokołem HTTPS. Co ostatecznie skutkuje tym, że operator Internetu nie ma dostępu do naszej aktywności w sieci.

Szyfrowanie i ochrona, jaką zapewnia nam korzystanie z sieci VPN, ochronią nas także przed działalnością cyberprzestępców oraz opresyjnych służb państwowych. Jeśli mieszkamy w kraju, w którym występuje cenzura, to dzięki temu, że VPN ukrywa nasz prawdziwy adres IP, będziemy mogli uchronić się przed zbieraniem informacji o naszych działaniach w sieci.

Musimy jednak pamiętać o tym, że samo korzystanie z VPN nie daje nam od razu całkowitej anonimowości w sieci. Jeśli posługujemy się wszędzie tą samą nazwą użytkownika, korzystamy z imienia i nazwiska lub swoich zdjęć, to nadal będzie można nas namierzyć.

Streaming oraz omijanie blokad regionalnych

Większość użytkowników Internetu decyduje się na subskrypcję VPN ze względu na cele rozrywkowe. Dzięki dostępowi do VPN możemy skutecznie omijać blokady regionalne, które w normalnych okolicznościach uniemożliwiałyby nam dostęp do treści w naszym kraju.

Dostęp do VPN umożliwia połączenie z serwerem zlokalizowanym w innym kraju i dzięki temu usługodawca platformy VOD widzi naszą aktywność tak, jakbyśmy przebywali na terenie jego państwa,

Oczywiście część dostawców stara się zablokować dostęp to ich treści przez VPN i banuje adresy IP poszczególnych serwerów. Musimy pamiętać, że nigdy nie mamy gwarancji na to, że uzyskamy dostęp do interesującej nas platformy. Dlatego zawsze warto sprawdzić skuteczność usługi VPN, która nas interesuje jeszcze przed jej zakupem.

VPN to także niezbędne narzędzie do omijania i obchodzenia cenzury w krajach, w których władze próbują stłumić wolność słowa, między innymi w Chinach, w Iranie, w Turcji i ostatnio także w Rosji. W przypadku mieszkańców tych krajów dostęp do sieci VPN jest praktycznie jedynym „oknem na świat”, ponieważ władze często blokują strony, które publikują treści uderzające w rząd. Jeśli jednak planujemy wycieczkę do któregoś z tych krajów, to dzięki dostępowi do VPN będziemy mieli możliwość korzystać z dobrze znanych nam stron i przeglądarek internetowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku Chin, w których zablokowano usługi Google, bez których bardzo trudno poruszać się po tym kraju bez znajomości języka mandaryńskiego lub kantońskiego.

Dzięki dostępowi do VPN możemy także w bezpieczny sposób korzystać z publicznych sieci Wi-Fi. Oprócz tego, że pozostaniemy w niej anonimowi i będziemy mogli bezpiecznie korzystać z płatności bankowych, to możemy także ominąć blokady treści np. w szkołach, akademikach lub w firmach.

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy nasz ranking najlepszych sieci VPN w 2022 z perspektywy polskiego użytkownika. Każda z wymienionych przez nas usług powinna z powodzeniem sprawdzić się w codziennych warunkach użytkowania sieci.

Przed zakupem dostępu do sieci VPN warto rozważyć to, w jaki sposób chcemy z niego korzystać, na czym najbardziej nam zależy i czy dany usługodawca zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Warto także poczytać opinię na temat danego rozwiązania oraz samemu je przetestować. Dobrym rozwiązaniem jest także konsultacja z ekspertem z branży cyberbezpieczeństwa, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, to chętnie na nie odpowiemy.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Najlepszy antywirus do ochrony
urządzeń w domu

Wybierz program z najwyższymi
wynikami w AV-TEST

1 Komentarz

 1. Marciniaczek
  2022-07-11 at 10:12

  Chyba najbardziej rozbudowany artykuł o VPN jaki widziałem na oczy. Można się tu dowiedzieć niemal wszystkiego O.o

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0