Sprawdź promocje!
Bezpieczeństwo Zagrożenia

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed niebezpiecznymi rozszerzeniami do Google Chrome

Przykładowy kod

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed niebezpiecznymi rozszerzeniami do Google Chrome

Specjaliści z placówki Guardio Labs odkryli nowe cyberniebezpieczeństwo ze strony zainfekowanych wtyczek przeznaczonych dla przeglądarki Google Chrome.

Ponad trzydzieści niebezpiecznych rozszerzeń trafiło na oficjalne sklepy internetowe Chrome i Edge i zgodnie z najnowszymi danymi zostały pobrane przez ponad milion użytkowników. Ta specjalna kampania hakerska została nazwana „Dormant Colors”.

Sposób na infekcję plików

Co ciekawe zainfekowane pliki nie uaktywniały się od razu po zainstalowaniu, lecz dopiero po jakimś czasie zaczęły przekierowywać użytkowników na niebezpieczne i zainfekowane strony internetowe. Przez to były trudniejsze w wykryciu od standardowych wirusów typu malware.

Poniżej przedstawiamy część niebezpiecznych wtyczek odkrytych przez Guardio Labs. Jeśli w ciągu kilku ostatnich miesięcy zainstalowałeś, którąś z nich, to proponujemy jej niezwłoczne usunięcie:

 • Power Colors
 • Action Colors
 • Nino Colors
 • Background Colors
 • imginfo
 • hex colors
 • what color
 • Mega Colors
 • Mix Colors
 • Xer Colors
 • Dood Colors
 • More Styles

Jak Hakerzy korzystają z rozszerzeń

Hakerzy wykorzystują powyższe rozszerzenia do prowadzenia kampanii malvertisingową, która ma na celu nakłonienie użytkowników do wejścia na niebezpieczne strony internetowe i pobranie zainfekowanych plików. Kolejnym krokiem hakerów jest szantaż i próba wyłudzenia pieniędzy od swojej ofiary. Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać środków przestępcom, a zamiast tego skontaktować się z policją. Warto także uczulić na to naszych najbliższych i przyjaciół, ponieważ ulegnięcie szantażowi nie daje nam gwarancji na to, że odzyskamy swoje dane.

Niestety cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe i coraz bardziej wyrafinowane sposoby atakowania użytkowników Internetu, dlatego musimy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć swoje wszystkie urządzenia za pomocą skutecznego antywirusa. Jeśli chcesz uchronić się przed niebezpiecznymi wirusami i rootkitami to proponujemy skorzystać z 30-dniowych darmowych wersji oprogramowania antywirusowego Bitdefender Family Pack (jeśli planujesz używać urządzenia tylko do celów domowych) lub Bitdefender Total Security (jeśli planujesz używać urządzenia w firmie).

Bitdefender Family Pack i Bitdefender Total Security zostały wyposażone w nowoczesne silniki antywirusowe oraz specjalne funkcje, które są niezbędne do bezpiecznego korzystania z Internetu. Moduł antyphishingowy uchroni cię przed niebezpiecznymi, spreparowanymi stronami, które będą chciały wyłudzić Twoje dane. Moduł antyransomware pozwoli zminimalizować ryzyko zainfekowania Twojego urządzenia przez oprogramowanie szyfrujące, dzięki temu Twoje dane będą bezpieczne.

Ponadto powyższe pakiety zostały wyposażone w specjalną, bezpieczną przeglądarkę SafePay, która jest dedykowana do płatności bankowych, bezpłatny, limitowany dostęp do sieci VPN oraz dostęp do zaawansowanej kontroli rodzicielskiej.

Pakiety Bitdefender Total Security oraz Bitdefender Family Pack są kompatybilne z komputerami z systemami Windows i macOS, a także smartfonami i tabletami z Androidem oraz iOS.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego, który możesz znaleźć tutaj.

Poznaj produkty, które mogą Cię zaciekawić

Ochrona przed kradzieżą tożsamości

Pełna ochrona informacji finansowych

1 Komentarz

 1. Nitek77
  2022-11-07 at 16:01

  Zawsze podziwiam programistów jak oni to ogarniają kiedyś próbowałem to masakra jakaś. A jak mówimy o antywirusie to Bitdefendera mam i polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0