Sprawdź promocje!
Podróże

Sposoby cyberprzestępców na włamania

Włamanie do mieszkania otwarte drzwi

Sposoby cyberprzestępców na włamania

Wakacje to czas, w którym w końcu możemy odpocząć od pracy i skorzystać z różnych form wypoczynku. Wielu z nas decyduje się na spędzenie urlopu poza naszym miejscem zamieszkania, co niestety mogą wykorzystać włamywacze i złodziejeDowiesz się, jakie sposoby mają cyberprzestępcy na włamania do mieszkań podczas wakacji. Jak zminimalizować ryzyko włamania. 

Musimy pamiętać o tym, że każdego roku w naszym kraju zostaje dokonanych około 70 tysięcy włamań, z czego tylko w połowie przypadków zostaje odnaleziony sprawca.

Policja od wielu lat przestrzega przed tym, że okres wakacyjny jest najbardziej niebezpieczny pod kątem włamań do domów i mieszkań. Przestępcy niestety nie osiadają na laurach i wciąż „rozwijają swe rzemiosło”, dlatego w tym artykule opiszemy, w jaki sposób zminimalizować ryzyko stania się ofiarą włamania przez nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu.

W jaki sposób przestępcy mogą dowiedzieć się o naszej nieobecności w domu?

Największym zagrożeniem z perspektywy możliwości stania się ofiarą włamania jest sytuacja, w której przestępcy dowiedzą się o naszej dłuższej nieobecności w domu. Niestety nasza aktywność w sieci może być wskazówką dla złodziei. Oczywistym przykładem jest dodawanie zdjęć informacji o naszym pobycie za granicą w naszych mediach społecznościowych. Jeśli przestępca od jakiegoś czasu obserwuje nasz dom, to taka informacja może doprowadzić do tego, że postanowi nas obrabować.

Drugim sposobem, w który przestępcy mogą dowiedzieć się o naszej nieobecności, są wszelkiego rodzaju aplikacje szpiegowskie. Aplikacje szpiegowskie są szczególnie niebezpieczne dla naszych urządzeń mobilnych.

Takie programy, gdy zainfekują nasz telefon lub tablet, umożliwiają śledzenie całej naszej aktywności.

Cyberprzestępca ma wtedy dostęp do takich danych, jak hasła i kody, które wpisujemy, lokalizację, rozmowy smsowe i możliwość podsłuchu rozmów telefonicznych. Jeśli włamywacz dostanie się do takich informacji, to nie tylko będzie wiedział, w którym momencie obrabować nasz dom, lecz także będzie mógł okraść nasze konto bankowe i ukraść nasze dane w celu szantażowania nas.

Cyberzagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z sieci mogą nas naprawdę wiele kosztować, dlatego w następnej części tego artykułu skupimy się na tym, w jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko śledzenia naszych cyberaktywności.

Jak zminimalizować ryzyko włamania podczas wakacji?

Najważniejszą zasadą zminimalizowania ryzyka włamania podczas naszych wakacji, jest niewstawianie zdjęć z urlopu podczas naszej nieobecności. Zazwyczaj wystarczy po prostu poczekać z udostępnianiem takich treści do czasu, w którym już wrócimy do domu. Pamiętajmy także o tym, aby skonfigurować swoje konto tak, aby osoby, które nie są w gronie naszych znajomych, nie mogły wyświetlać naszego profilu w mediach społecznościowych.

Pamiętajmy także o tym, aby zabezpieczyć wszystkie swoje komputery i urządzenia mobilne skutecznym programem antywirusowym. Niestety większość darmowych antywirusów nie jest wystarczająca do obrony przed oprogramowaniem szpiegującym, dlatego warto zainwestować w skuteczną obronę, która zawiera specjalne moduły chroniące nasze dane przed ich wykradzeniem.

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć szereg rozwiązań firmy Bitdefender, czyli ogólnoświatowego potentata w branży cyberbezpieczeństwa. W przypadku zabezpieczenia wszystkich komputerów i telefonów Twojej rodziny szczególnie polecamy pakiet Bitdefender Family Pack, dzięki któremu będziesz mógł ochronić aż 15 urządzeń z systemami Windows, macOS, iOS i Android.

Musimy także pamiętać o tym, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie zawsze będą wystarczające na to, aby powstrzymać doświadczonego włamywacza. Dlatego podczas naszej dłuższej nieobecności warto poprosić kogoś z rodziny lub bliskiego znajomego, aby co jakiś czas przychodził do naszego domu w celu podlania roślin lub nakarmienia zwierząt. Przestępcy bardzo często przed włamaniem długo obserwują dom swoich ofiary. Dlatego, jeśli zobaczą, że do lokum ktoś regularnie przychodzi, to najprawdopodobniej zostanie spłoszony.

Zapewnij bezpieczeństwo swojej sieci domowej razem z certyfikowanym antywirusowym oprogramowaniem Bitdefender.

Poznaj inne produkty, które mogą Cie zaciekawić

Najlepszy antywirus dla Twojej rodziny

Pełna ochrona i anonimowość
w Internecie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0